YouTube testuje nowy format wideo, stworzony do internetowych filmów

YouTube testuje nowy format wideo, stworzony do internetowych filmów

YouTube testuje nowy format wideo, stworzony do internetowych filmów
13.09.2018 19:39

YouTube zaczął eksperymentować z nowym formatem filmów – AV1. Ma on zastąpić używany obecnie VP9, opracowany przez Google, w ciągu najbliższych 2 lat.

Zacząć wypada od tego, że Google nie przyjął dominującego w branży formatu kompresji wideo HEVC ze względu na wysokie koszty licencji. Zamiast tego opracował kodek VP9, nadający się zarówno do treści o niższej jakości, jak i 4K HDR. VP9 jednak nie zyskał szerszego rozgłosu i nie wyszedł poza YouTube.

AV1 jest rozwijany przez Alliance for Open Media (AOMedia), do którego należą Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Mozilla, Netflix i kilka innych firm większego kalibru. Inicjatywa powstała w 2015 roku, 7 kwietnia 2016 roku zaś gotowy był referencyjny prototyp kodeka. 28 marca tego roku dostaliśmy referencyjny dekoder i enkoder, zaś 25 czerwca ukończona została jego specyfikacja. Podobnie jak VP9, AV1 będzie wolny od opłat licencyjnych. Podczas procesu tworzenia kodeka każdy z jego elementów został przed implementacją dokładnie skontrolowany, by twórcy mieli pewność, że nie naruszają żadnego patentu.

AV1 ma być stosowany przede wszystkim przy przesyłaniu wideo w czasie rzeczywistym i dla materiałów o wysokiej rozdzielczości (HDR, wysoka liczba klatek na sekundę, UHD). Znajdziemy go więc zarówno w czatach wideo (WebRTC), jak i usługach VoD. AV1 będzie można wykorzystać w połączeniu z kodekiem Opus dla dźwięku oraz w kontenerze WebM dla filmów w HTML5. Pod względem wyników AV1 już w 2016 roku dawał podobne wyniki, jak HEVC. Włączenie eksperymentalnych funkcji w 2017 pozwoliło osiągnąć lepsze wyniki (zarówno metryki, jak i wizualne) na przykładzie dwóch filmów. Wyniki innych testów nastrajają optymistycznie, zarówno w porównaniu do VP9, jak i HEVC.

YouTube szykuje się do szerszej adopcji kodeka, a użytkownicy mogą sprawdzić jego działanie na specjalnej playliście, jeśli odwiedzimy ją w testowej przeglądarce: Firefoxie 63 lub Chromie 70. Obie przeglądarki mają już obsługę tego kodeka, trzeba ją tylko włączyć w ustawieniach. Filmy zostały zakodowane z bardzo wysokim bitratem, by można było sprawdzić wydajność. Jednym z nich jest zwiastun Halo Infinite z E3.

Halo Infinite - E3 2018 - Announcement Trailer

Na liście znajdują się filmy z różnych kategorii, przy czym na razie tylko jakość 480P jest dostępna w postaci zakodowanej przez AV1. Wyższe rozdzielczości pojawią się w najbliższych dniach. YouTube zapowiedział też, że w następnej kolejności będzie kodować AV1 filmy z najpopularniejszych kanałów.

Obraz

Do testów AV1 niebawem przyłączą się Facebook i Netflix, Apple i Amazon jeszcze nie podali swoich planów. W przyszłym roku powinniśmy doczekać się pierwszych urządzeń ze sprzętowymi wspomaganiem dekodowania AV1, na razie niestety całą pracę wykonuje oprogramowanie. Szerszą popularność powinien zyskać w roku 2020.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)