Z Iridient Developerem odzyskasz kontrolę nad barwami zdjęcia

Z Iridient Developerem odzyskasz kontrolę nad barwami zdjęcia

Z Iridient Developerem odzyskasz kontrolę nad barwami zdjęcia
14.08.2015 12:22, aktualizacja: 14.08.2015 15:18

W naszej bazie programów pojawiła się kolejna nowość, która może zainteresować fotografów korzystających z Maków. Iridient Developer to minimalistyczny program do obróbki zdjęć i „wywoływania” plików RAW z aparatów cyfrowych. Program odczytuje RAW-y z kilkuset aparatów, jest w stanie bardzo precyzyjnie poprawić barwy zdjęć, a także usunąć niedoskonałości wynikające z konstrukcji sprzętu.

Iridient Developer został wyposażony w prostą przeglądarkę zdjęć oraz klasyczne narzędzia do korekty balansu bieli, naświetlenia, kontrastu, dostosowania punktu czerni i tym podobne. Na uwagę zasługują tu liczne suwaki, pozwalające na bardzo precyzyjną kontrolę zmian (fine tune). Wprowadzane przez nie zmiany mają bardzo małe progi, dzięki czemu można osiągnąć dokładnie takie rezultaty, jakich pragnie fotograf. Ponadto można włączyć wizualizację odcięcia barw dla wybranych profili barw (monitorów, drukarek i wielu innych urządzeń).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W tym programie można oczywiście kadrować zdjęcia i wyprostować oznaczając linię horyzontu. Zmiany można zapisywać jako predefiniowane ustawienia do późniejszego wykorzystania oraz przenosić między zdjęciami. Zabrakło jedynie narzędzi do podstawowego retuszu.

Obraz

Przy wywoływaniu zdjęć Iridium Developer może także bardzo dokładnie usunąć szum ze zdjęć oraz wprowadzić poprawki bazując na charakterystyce sprzętu. Dzięki wbudowanym profilom dla ponad 600 aparatów jest w stanie poprawić geometrię kadru, usunąć aberracje chromatyczne i winiety. Gotowe zdjęcia można zapisać w formatach TIFF, JPG i PSD dla Photoshopa.

Właśnie ukazała się aktualizacja 3.0.4 programu, która dodaje obsługę kilku nowych aparatów fotograficznych oraz nowe biblioteki eksport JPEG i TIFF. Iridient Developer w wersji 3 został wydany wiosną, a wraz z nim różne algorytmy demozaikowania (odtwarzania kolorów) dla sensorów Bayer i X-Trans, dzięki czemu na zdjęciach nie znajdziemy artefaktów i nie zginą detale. Wtedy też program zyskał dwie nowe metody odszumiania – Iridient Reveal i filtr górnoprzepustowy – oraz narzędzie do „wypełniania światłem”, które dostosowuje się do rozjaśnianej sceny i daje bardzo naturalne efekty. Warto przetestować także bogate narzędzia przeznaczone do zmiany zdjęć kolorowych w czarno-białe i precyzyjne filtry przeznaczone do barwienia obrazu, dzięki którym zdjęcia zyskają wyjątkowy charakter.

Obraz
Obraz

Wersja demonstracyjna Iridient Developera, którą znajdziecie w naszej bazie programów, pozwala przetestować wszystkie funkcje, ale na wywołanych zdjęciach umieszcza znak wodny. Listę obsługiwanych aparatów można znaleźć na stronie producenta. Pełna wersja programu kosztuje 99 dolarów, mniejsze aktualizacje są dostarczane do użytkowników za darmo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)