Zabezpiecz swoje dane na telefonie w Światowy Dzień Backupu

Zabezpiecz swoje dane na telefonie w Światowy Dzień Backupu
31.03.2016 21:45
Zabezpiecz swoje dane na telefonie w Światowy Dzień Backupu
Łukasz Maślanka
Łukasz Maślanka

Zawsze jest dobry czas na to, aby zadbać o bezpieczeństwo danych w smartfonie i tablecie, tworząc kopię zapasową. W końcu to bowiem z tej kategorii urządzeń dane giną najłatwiej. Ale dzisiaj, w Światowy Dzień Backupu, zainteresować się tą kwestią warto tym bardziej. Mamy więc dla Was zestaw dobrych programów, dzięki którym Wasze cenne informacje już nigdy nie przepadną.

Co spędza sen z powiek wielu posiadaczom smartfonów lub tabletów? Pierwszy koszmar to taki, w którym nasze urządzenie zostanie skradzione, a złodziej je spienięży zanim zostanie namierzony i drogocennego sprzętu już nie odzyskamy. Drugi to taki, że przez chwilę nieuwagi smartfon lub tablet zaliczy bliższe spotkanie z twardym gruntem, przez co po gładkim szklanym ekranie zostanie tylko wspomnienie, a w punkcie serwisowym czeka nas spotkanie z twardą życiową zasadą „płać i płacz”. Trzeci koszmar dotyczy zaś bezpieczeństwa danych. Ot, wystarczy awaria oprogramowania lub hardware'u, smartfon lub tablet odejdzie z tego świata bez ostrzeżenia, a my ockniemy się, że przecież mieliśmy tam tyle cennych plików, zdjęć, kontaktów, wiadomości…

Demotywatory.pl
Demotywatory.pl

Obchodzony 31 marca Światowy Dzień Backupu ma przypominać, że warto tworzyć kopie zapasowe danych. Nie tylko po to, aby zyskać poczucie bezpieczeństwa, bo zmniejszymy ryzyko utraty danych niezależnie od tego, jakie figle spłata los. Także dlatego, że wiele przechowywanych na smartfonach informacji dotyczy spraw służbowych, trzymamy w nich też bliskie sercu zdjęcia i tak po ludzku szkoda by było to stracić przez błahe zaniechanie. Na szczęście sporo jest aplikacji, dzięki którym można uchronić się przed tego typu katastrofą. Pozwalają one wykonać kopię zapasową danych o bardzo różnym charakterze, m.in. zdjęć oraz wiadomości, ale także ustawień systemu.

Zdjęcia Google

Ta google'owa aplikacja potrafi zdziałać cuda, gdy mowa o przechowywaniu fotografii w chmurze i tworzeniu kopii zapasowej naszych zdjęć. Trzeba tylko spełnić jeden warunek: posiadać konto Google.

Program oferuje możliwość automatycznego przesyłania zdjęć do google'owej chmury, a miejsce na zdjęcia jest nieograniczone pod warunkiem, że zgodzimy się na lekką kompresję plików, do 16MP dla zdjęć i 1080p HD dla filmów. Pliki przesyłane w oryginalnym rozmiarze będą zaś odejmowały miejsce z naszej puli przypisanej do konta Google. Dodatkowo aplikację możemy skonfigurować tak, aby zdjęcia przesyłała do chmury tylko wtedy, gdy mamy połączenie Wi-Fi lub w trakcie ładowania urządzenia.

Dodajmy do tego szybką synchronizację między urządzeniami, dzięki której nasze zdjęcia będą dostępne na urządzeniach nie tylko z Androidem i iOS, ale też w różnych przeglądarkach, a zobaczymy, że jest to usługa, którą warto przetestować. Także dlatego, że daje sporo możliwości w grupowaniu zdjęć (potrafi automatycznie tworzyć albumy, które później możemy udostępniać znajomym), ich edytowaniu (możliwości edytora zarówno w przeglądarce, jak też w aplikacjach mobilnych są spore) oraz wyszukiwaniu (Zdjęcia Google potrafią rozpoznawać twarze oraz obiekty).

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Zdjęcia Google w bazie dobrychprogramow: Android, iOS, interfejs WWW.

Everalbum

Jeśli szukacie aplikacji do tworzenia kopii zapasowej zdjęć, a jednocześnie uważacie, że Google to zło wcielone, wtedy warto zwrócić uwagę na usługę Everalbum. Za jej pomocą można zachować fotografie, które przechowujemy na urządzeniu, a także na Facebooku, Instagramie oraz (o ironio!) w Zdjęciach Google. Aplikacja mobilna potrafi tworzyć automatycznie kopię zapasową zdjęć, które na bieżąco tworzymy smartfonem lub tabletem, wskazuje też duplikaty plików, co pozwala oszczędzić nieco cennego miejsca w pamięci urządzenia i pomaga posprzątać bałagan w plikach.

Nie ma jednak róży bez kolców. Korzystając z darmowej wersji Everalbum, prześlemy do usługi zdjęcia w średniej jakości. Przesyłanie fotografii oraz filmów wysokiej rozdzielczości możliwe jest dopiero wtedy, gdy wykupimy miesięczny abonament, wart ok. 10 dolarów miesięcznie lub 8 dolarów miesięcznie, gdy zapłacimy za cały rok z góry. Cena nie jest jednak wygórowana, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zarówno aplikacje mobilne Everalbum, jak też wersja w przeglądarce są łatwe w obsłudze, intuicyjne i porządkują zdjęcia w bardzo przystępny sposób.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Everalbum w bazie dobrychprogramow: Android, iOS, interfejs WWW.

Zamiast zapamiętywać, lepiej zrobić kopię zapasową

Hasła, kody PIN, później kolejne hasła, wzory do odblokowania urządzenia, a później kolejne PIN-y i hasła – i jak to wszystko zapamiętać? Tworzenie karteczek chowanych w portfelu odpada, bo a nuż wpadnie w ręce złodzieja, a nasze cyfrowe bezpieczeństwo rozsypie się jak domek z kart. Z pamięci zaś wszystkich haseł lub PIN-ów wydobyć nie sposób. Także zachowywanie ich w przeglądarkach jest kontrowersyjne, bo np. na służbowym komputerze lepiej nie zostawiać tak wrażliwych informacji. Na szczęście, jak to w życiu bywa, potrzeba okazała się matką wynalazku, czyli aplikacji mobilnych do zarządzania hasłami i kodami PIN.

Safe in Cloud

Ta aplikacja robi dobre wrażenie już od pierwszej chwili, bo... nie pozwala tworzyć zrzutów ekranu, a gdy nie używamy jej nawet przez chwilę, ponowne uruchomienie wymaga wprowadzenia kodu PIN. Później jest już tylko lepiej. Safe in Cloud wykonuje kopie zapasowe naszych kodów PIN i haseł do popularnych usług internetowych (np. do konta Google lub na Facebooku), a także importuje je z innych aplikacji tego typu. W programie możemy też skorzystać z generatora haseł oraz z opcji analitycznych, które wykażą, ile czasu potrzeba na złamanie naszego hasła. Dane przesyłane do Safe in Cloud są szyfrowane za pomocą klucza AES 256-bit. Program oferuje też m.in. wtyczki do popularnych przeglądarek internetowych, możliwość logowania za pomocą czytnika linii papilarnych oraz TouchID w urządzeniu, opcję tworzenia zaszyfrowanej kopii zapasowej i przesłania jej np. do Dysku Google, iCloud, OneDrive lub Dropboxa, a także aplikację na Androida Wear i Apple Watch. To wszystko dostaniemy, płacąc ok. 25 zł za wersję pełną oprogramowania. Nie jest więc tanio, ale bezpieczeństwo nie ma ceny.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Safe in Cloud w bazie dobrychprogramow: Android, iOS, strona WWW.

1Password Menadżer Haseł

Ta aplikacja to prawdziwy kombajn, który chroni nasze hasła, kody PIN i inne poufne dane przez oczami osób postronnych, a przy okazji przed lukami w naszej pamięci. Za pomocą 1Password możemy przechowywać nie tylko hasła i PIN-y, ale też informacje o koncie bankowym, kartach kredytowych czy prawie jazdy. Program tworzy też bazę danych logowania na stronach internetowych i oferuje generator bezpiecznych haseł. Informacje są synchronizowane między aplikacjami a stroną internetową 1Password.com, można też połączyć usługę z kontem na Dropboxie, by tam przechowywać zaszyfrowane przy użyciu AES-256 oraz Encrypt-then-MAC kopie zapasowe naszych informacji. Przez 30 dni wszystkie możliwości 1Password są dostępne za darmo, później trzeba otworzyć portfel i zapłacić ok. 50 zł za dostęp do wszystkich możliwości usługi.

350175107891881921

1Password w bazie dobrychprogramow: Android, iOS, strona WWW.

SMS Backup and Restore

Ta prosta aplikacja służy do szybkiego tworzenia kopii zapasowych naszych SMS-ów, MMS-ów oraz historii połączeń. Wystarczy ją zainstalować i poświęcić jej dosłownie kilka minut uwagi. Kopię zapasową stworzymy za pomocą dwóch kliknięć, możemy też zdecydować, czy utworzona kopia ma zawierać emotikony oraz zdjęcia z wątków z naszych SMS-ów oraz MMS-ów. Następnie wybieramy miejsce jego zapisu (w wybranym folderze w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD), możemy też od razu przesłać plik np. na Dysk Google, Dropboksa lub inny dysk chmurowy, a także do aplikacji obsługującej e-maile. To wszystko: historia korespondencji oraz połączeń telefonicznych została zabezpieczona. Chcąc odzyskać nasze wiadomości oraz informacje o rozmowach telefonicznych, wystarczy pobrać plik na urządzenie, z którego korzystamy i skorzystać z opcji "Przywróć" w aplikacji SMS Backup and Restore.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

SMS Backup and Restore w bazie dobrychprogramow: Android

Super Backup – SMS and Contacts

Ten program pozwala nie tylko zabezpieczyć przed utratą SMS-y, MMS-y i historię połączeń telefonicznych, ale też ustawienia aplikacji, informacje o kontaktach i wpisach z kalendarza, a także zakładki w przeglądarce internetowej. Kopię zapasową każdej grupy danych wykonamy osobno, a dodatkowo spośród aplikacji możemy wybrać tylko te, na danych z których zależy nam najbardziej. Program pozwala na wygodne tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych, a dodatkowo oferuje możliwość automatycznego przesyłania plików z kopią zapasową na Dysk Google, z wybraną przez użytkownika częstotliwością (np. codziennie lub co dwa tygodnie). Minusem tej aplikacji są reklamy, które pojawiają się nagle i często na kilkanaście sekund zasłaniają cały ekran. Oszczędni będą musieli uzbroić się w cierpliwość, tych bardziej nerwowych czeka wydatek wynoszący ok. 10 zł za wersję Pro, wolną od reklam.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Super Backup – SMS and Contacts w bazie dobrychprogramow: Android

Contacts Backup IS Contacts Kit Free

Ta aplikacja służy do porządkowania wpisów z książki adresowej na iPhonie lub iPadzie. Pozwala sprawdzić, czy na naszej liście kontaktów pojawiają się zdublowane wpisy i usunąć te zbędne, a także stworzyć plik kopii zapasowej. Archiwum możemy przesłać dalej (np. e-mailem), a także przesłać na Dropboksa. Kontakty możemy też wyeksportować, korzystając z jednej z czterech opcji zapisu: jako plik Excela, eksportując do Gmaila (w formacie .CSV), jako VCard lub jako plik do zaimportowania w Outlooku (w formacie .XLS).

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Contacts Backup IS Contacts Kit Free w bazie dobrychprogramow: iOS

Kopia Zapasowa – Backup

Ten program przyda się zarówno użytkownikom o mniejszej wiedzy, jak i tym, którzy wymagają nieco więcej od programu do tworzenia kopii zapasowych. Korzystając z aplikacji, stworzymy pliki kopii zapasowej kontaktów, SMS-ów i MMS-ów, listy połączeń telefonicznych, ustawień systemu, słownika użytkownika, zdarzeń z kalendarza, aplikacji użytkownika, zakładek i historii przeglądarki, a także zapisanych punktów dostępu do Internetu. Dla tych, którzy używają zrootowanych smartfonów lub tabletów przewidziano zaś możliwość tworzenia backupu haseł do sieci Wi-Fi oraz chronionych ustawień systemu. Aplikacja pozwala wybrać obszary, dla których chcemy stworzyć kopię zapasową, a plik możemy zaszyfrować i zapisać go w pamięci urządzenia lub na karcie SD. Twórca programu przewidział też możliwość zintegrowania go z Dyskiem Google, OneDrive, Dropboxem i Orange Cloud, dodając możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowej i przesyłania jej do chmury. Aplikacja jest prosta i wygodna w obsłudze, co sprawia, że nawet mniej wyrobionemu posiadaczowi smartfonu lub tabletu nie zadrży ręka w trakcie tworzenia kopii zapasowej ważnych dla niego danych.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Kopia Zapasowa – Backup w bazie dobrychprogramow: Android

Titanium Backup

Z tej aplikacji korzystają chętnie power userzy urządzeń z Androidem. Aby wykorzystać wszystkie jej możliwości, trzeba bowiem pracować na urządzeniu z rootem. Titanium Backup pozwala tworzyć kopie zapasowe wszystkich zainstalowanych aplikacji, w tym systemowych oraz gier, a także zakładek przeglądarki internetowej, ustawień Wi-Fi i internetu mobilnego. Kopie zapasowe możemy szyfrować i zapisywać zarówno lokalnie (w pamięci urządzenia, jak też na karcie SD), a także na Dysku Google, Dropboxie lub w usłudze Box. Nie brakuje też możliwości planowania tworzenia kopii zapasowych w sposób zautomatyzowany, który nie wymaga aktywności użytkownika. Pliki ze skopiowanymi informacjami i ustawieniami aplikacji możemy zaś zapisywać nawet w formacie .ZIP, który później możemy wgrać na urządzenie korzystając z trybu recovery. Proces tworzenia kopii zapasowej za pomocą Titanium Backup nie zakłóca pracy aplikacji, a wybrane programy możemy np. zamrażać.

Aby w pełni wykorzystać możliwości, które oferuje Titanium Backup, warto sięgnąć po portfel i zapłacić nieco ponad 20 zł za pełną wersję programu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Titanium Backup w bazie dobrychprogramow: Android

Jest z czego wybierać

Rzecz jasna, aplikacje to nie wszystko. Szyfrowaną kopie zapasową danych można wygodnie stworzyć zarówno na Androidzie, korzystając z Dysku Google (od wydania Androida z numerem 5, czyli Lollipop możliwe jest odtworzenie ustawień konkretnych aplikacji i konkretnego urządzenia na nowym smartfonie lub tablecie z Androidem), jak też na iOS-ie (tutaj w rachubę wchodzi użycie iTunes lub iCloud). Ale nie trzeba zdawać się tylko na to, co oferują twórcy systemów operacyjnych. O zabezpieczenie kopii zapasowych można zatroszczyć się na własną rękę, a programów do wyboru, które wykonują tego typu pracę, jest sporo. Te, które polecaliśmy, warte są uwagi, ale ciekawi jesteśmy, jakich Wy używacie aplikacji, dzięki którym zachowujecie spokój o bezpieczeństwo Waszych danych ze smartfonów lub tabletów. Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach, a najciekawsze programy dodamy do naszej bazy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)