Zadzwonił telefon "z policji". Od razu wiedziała, o co chodzi

Zadzwonił telefon "z policji". Od razu wiedziała, o co chodzi

Oszuści podszywali się pod policjantów
Oszuści podszywali się pod policjantów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Monika Gruszewicz
Karolina Modzelewska
19.10.2021 19:41

Oszuści posługują się coraz bardziej kreatywnymi sposobami na przejęcie naszych danych i pieniędzy. Świadczy o tym, chociażby sytuacja opisana przez małopolską Policję. Jak informują funkcjonariusze, cyberprzestępcy zadzwonili do swojej potencjalnej ofiary, podszywając się pod policjantów z wydziału walki z cyberprzestęczością KWP w Krakowie.

Małopolska Policja opisała zdarzenie, do którego doszło we wtorek, 19 października. Jedna z mieszkanek Krakowa odebrała telefon. Osoba znajdująca się po drugiej stronie słuchawki przedstawiła się jako policjant z wydziału walki z cyberprzestęczością KWP w Krakowie. Wszystko wyglądało bardzo wiarygodnie, zwłaszcza że połączenie zostało wykonane z numeru zaczynającego się od 4783…, czyli numeru małopolskiej Policji.

Cyberprzestępcy podszywali się pod policjantów do walki z cyberprzestępczością

Kobietę zdziwiła jednak prośba rzekomego policjanta. Mężczyzna chciał, aby przelała środki zgromadzone na koncie w celu ich "ochrony". Mieszkanka Krakowa zachowała czujność i nie dała się nabrać cyberprzestępcy. Zakończyła połączenie i skontaktowała się z prawdziwym wydziałem walki z cyberprzestęczością KWP w Krakowie. W ten sposób nie padła ofiarą tzw. spoofingu.

Przestępcy coraz chętniej sięgają po spoofing telefoniczny, który pomaga im w wyłudzaniu naszych wrażliwych danych i przejmowaniu oszczędności całego życia. Jest on niezwykle groźną bronią w rękach oszustów, bo specjalne oprogramowanie pozwala im na zmianę numeru lub nazwy dzwoniącego, które pojawiają się na ekranie smartfonów.

Czym jest spoofing, wyjaśnialiśmy już wcześniej. Jak pisał Oskar Ziomek, spoofing "to nic innego jak podszywanie się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę. Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki telefonii VoIP. Przy jej wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego".

Policjanci tak naprawdę nie mają technicznych możliwości zablokowania spoofingu. Dlatego odbierając połączenia zarówno z nowych, jak i znanych numerów telefonów warto zachować czujność. Coraz częściej zdarza się, że oszuści posługujący się opisywaną metodą, podszywają się pod policjantów, przedstawicieli banków, czy urzędów. Sprawnie manipulując rozmową oraz posługując się licznymi socjotechnikami, dążą do wyłudzenia informacji lub zachęcenia potencjalnej ofiary do instalacji aplikacji, która rzeczywiście jest szkodliwym oprogramowaniem.

 Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości podczas rozmowy z rzekomym przedstawicielem banku czy policji, warto zakończyć połączenie i spróbować skontaktować się z daną instytucją w bezpośredni sposób np. za pośrednictwem numerów telefonów podanych na stronie internetowej czy popularnych czatów z konsultantami. W ten sposób możemy ochronić nie tylko swoją prywatność, ale też oszczędności całego życia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)