Założyciel Kickass Torrents zatrzymany przez polską straż graniczną – chce go amerykańska prokuratura (aktualizacja)

Założyciel Kickass Torrents zatrzymany przez polską straż graniczną – chce go amerykańska prokuratura (aktualizacja)

20.07.2016 23:58, aktual.: 21.06.2019 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kickass Torrents, obecnie najpopularniejszy serwis torrentowy wSieci, wciąż działa, choć jego serwery są wyraźnie przeciążone.Jego założyciel i główny administrator ma jednak gorzej. Wpadłw ręce polskiej straży granicznej na lotnisku Chopina, w operacji przeprowadzonej wewspółpracy z amerykańską prokuraturą. Teraz Amerykaniezamierzają wystąpić o jego ekstradycję – wysunięto jużoskarżenia, m.in. o udział w spisku mającym na celu naruszaniewłasności intelektualnej, oraz o pranie brudnych pieniędzy.

Oskarżonym jest trzydziestoletni Artiom Waulin, urodzony wCharkowie obywatel Ukrainy, który według amerykańskiej prokuraturyod 2008 roku jest właścicielem i operatorem Kickass Torrents(kat.cr), serwisu torrentowego, który posłużył internautów donielegalnego rozpowszechniania setek milionów plików z muzyką,filmami, serialami, grami, oprogramowaniem i innymi elektronicznymimediami. Oskarżyciel utrzymuje, że wartość treści, w jakichrozpowszechnianiu Waulin pomagał, przekraczać ma 1 mld dolarów.Można powiedzieć, że to i tak niewygórowana kwota – pirackiserwis jest obecnie 69. co do popularności w Internecie, korzysta zniego ponad 50 mln użytkowników miesięcznie.

W opublikowanej na stronach amerykańskiego DepartamentuSprawiedliwości informacjiprasowej, jak zawsze w takich sprawach możemy przeczytać, jakieto złe jest piractwo, jak niszczy artystów i kreatywneprzedsięwzięcia. Prowadzący sprawę prokurator Zachary T. Fardon zpółnocnego dystryktu Illinois podkreślił jednak, że Waulinwykazał się szczególną perfidią – chcąc uniknąć organówścigania, korzystał z serwerów rozsianych po całym świecie iprzenosił swoje domeny ze względu na powtarzające się ich zajęciai pozwy. Na reklamach wyświetlanych w serwisie, obywatel Ukrainymiał rocznie zarabiać od 12,5 do 22,3 mln dolarów.

Jego aresztowanie w Polsce ma jednak wg prokuratora Fardonadowodzić, że cyberprzestępcy mogą sobie uciekać, ale przedsprawiedliwością się nie ukryją. Artiomowi Waulinowi, jeślizostanie wydany Amerykanom, grozi obecnie do 5 lat więzienia zanaruszenie własności intelektualnej oraz do 20 lat więzienia zapranie brudnych pieniędzy – warto jednak pamiętać, że wyroki zakażdy z zarzutów mogą się sumować, a łącznie zarzutówprzedstawiono mu cztery.

Oprócz wspomnianych oskarżeń, sąd federalny w Chicago wydałnakaz zajęcia kont bankowych Waulina oraz siedmiu domen, wykorzystywanych w spisku związanym zKickass Torrents – kickasstorrents.com, kat.ph, kickass.to,kastatic.com, kickass.so, thekat.tv oraz kat.cr. Prowadzone są takżedalsze działania w sprawie ukraińskiej firmy Cryptoneat, pod którejszyldem prowadzona były operacje hostingowe oraz działalnośćreklamowa Kickass Torrents.

Będziemy Was informowali o rozwoju tej sprawy na bieżąco.

Aktualizacja

Wygląda na to, że wykorzystywane przez Kickass Torrents domeny .com i .tv zostały już zablokowane przez operatora tych rejestrów, amerykańską firmę VeriSign. Główna domena serwisu, kat.cr, działająca w rejestrze krajowym (ccTLD) Kostaryki, też już nie odpowiada, prawdopodobnie została zablokowana na mocy traktaktu MLAT. Przestała też odpowiadać domena kastatus.com, pod którą działał system informacji o aktualnym stanie torrentowego serwisu i jego lustrzanych kopii.

Serwery Kickass Torrents wciąż jednak działają, można dostać się do nich przez pseudodomenę w sieci Tor.

Warto zwrócić uwagę na to, że administrator Kickass Torrents padł prawdopodobnie ofiarą swojej własnej nieostrożności. Korzystał z iTunes i Facebooka. Z logów dostarczonych amerykańskiej prokuraturze przez Apple wynikało, że tirm@me.com (konto, z którego Artiom Waulin korzystał) 31 lipca 2015 roku przeprowadził transakcję w iTunes korzystając z adresu IP. Tego samego dnia ten sam adres IP był wykorzystany do logowania się na fanpage'a Kickass Torrents na Facebooku.

To tyle, jeśli chodzi o ochronę prywatności przez firmy Tima Cooka i Marka Zuckerberga.

Aktualizacja 2

Otrzymaliśmy sprostowanie od p. majora Straży Granicznej Krzysztofa Grzecha. Poinformował on, że Artiom Waulin został zatrzymany nie przez policję, lecz przez Straż Graniczną z warszawskiego lotniska im. Chopina.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (139)
Zobacz także