Zatrzymano największego na świecie oszusta aukcyjnego

Zatrzymano największego na świecie oszusta aukcyjnego

Redakcja
17.12.2009 16:19

Po trwającym ponad trzy lata śledztwie ujęto osobę, która dokonała największego oszustwa w dziejach serwisów aukcyjnych.

Według prokuratora w ciągu około czterech lat, od połowy 2003 do początku 2008 roku, oskarżony 46-letni Gary Bellchambers oraz jego wspólnicy prowadzili sprzedaż oraz dystrybucję ogromnej ilości podrobionych towarów wartych wiele milionów funtów. Towar rozprowadzano między innymi w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Hong Kong, czy Australia, głównie za pośrednictwem serwisu aukcyjnego eBay. Oszuści specjalizowali się w sprzedaży podrobionego sprzętu golfowego - kijów, piłek czy akcesoriów produkowanych w Chinach.

Ustalono, że koszt wytworzenia takiego towaru wynosił średnio 3 funty. Na aukcjach był on natomiast dostępny w cenie nawet trzydziestokrotnie większej. Zainteresowanie sprzętem wzbudzały umieszczone na nim loga wiodących producentów akcesoriów golfowych. Co ciekawe, oszuści często zwracali niezadowolonym kontrahentom pieniądze w celu zapobiegnięcia wszczęcia postępowania przez rzecznika praw konsumenta.

Wśród współpracowników Bellchambersa znaleźli się członkowie jego rodziny, a także inni ludzie z różnych krajów na całym świecie. Ogromne zyski z oszustwa pozwoliły mu m.in. na zakup ponad 10 domów w Tajlandii czy pływającej restauracji w Australii. Bellchambers posiadał także udziały w wielu brytyjskich i międzynarodowych firmach.

Gary Bellchambers przyznał się do dokonania zarzucanych czynów, prawdopodobnie jednak nie uchroni go to od więzienia oraz od konieczności rozstania się ze zgromadzoną fortuną.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)