Zdjęcia z wakacji - co jeszcze można zrobić?

Zdjęcia z wakacji - co jeszcze można zrobić?

Redakcja
30.08.2010 11:14, aktualizacja: 03.09.2010 11:56

Zbliża się koniec wakacji dla niektórych, dla innych zapewne koniec sezonu urlopowego, a ponieważ dziś aparat cyfrowy jest prawie w każdym domu, nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek kończył wypoczynek bez kolekcji zdjęć. Ale przywiezienie ich do domu i skopiowanie na dysk komputera to dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba je przejrzeć, uporządkować, opisać, pokazać rodzinie i znajomym, niektóre opublikować w Internecie lub wydrukować. Wiele osób poprzestaje na posortowaniu zdjęć, a przecież można zrobić dużo więcej i to bez specjalnej wiedzy i bez drogich programów.

Nie wszystkie zdjęcia warto pokazywać

Widok porównawczy zdjęcia kolorowego i zdjęcia czarno-białego (Adobe Lightroom)Robienie porządku to najnudniejsza część procesu i często można ją pominąć, ale jeśli mamy zamiar prezentować dorobek fotograficzny innym, warto poświęcić chwilę na ułożenie zdjęć w odpowiedniej kolejności, usunięcie tych, w które ktoś wszedł przez przypadek i wybór najlepszych z serii. Tu nieocenione okażą się takie programy, jak Picasa, Adobe Photoshop Lightroom, ACDSee Pro, Bibble,Pictomio oraz znane użytkownikom Mac OS X iPhoto (część pakietu iLife) lub Aperture i inne. Dzięki tym programom nie tylko wybierzemy najlepsze zdjęcia, ale też wyprostujemy, wykadrujemy i wyostrzymy te nieco odbiegające od ideału, poprawimy kolory, usuniemy czerwone oczy, nawet wykonamy podstawowy retusz. Coraz popularniejszą funkcją jest rozpoznawanie twarzy, dzięki czemu w bibliotece można szybko odnaleźć wakacyjnych towarzyszy (czworonogi są niestety nieco problematyczne :)). Dodatkowo programy takie, jak Picasa czy Aperture, umożliwią publikację całego wakacyjnego albumu w Internecie lub pomogą przygotować do wydruku, więc cały proces przebiegnie w obrębie jednego programu.

Dobre zdjęcia to często za mało, aby zaimponować komuś fotorelacją z wyjazdu. Jeśli więc chcemy czegoś więcej, warto przyjrzeć się możliwościom programów do obróbki grafiki rastrowej, tworzenia HDR, panoram, mozaiki lub… malowania obrazów.

Retro, plakat, komiks

Przykładowe postarzenie zdjęcia (PhotoStyler)Najprościej urozmaicić kolekcję zdjęć dołączając obrazy w sepii, czarno-białe, bądź imitujące odbitkę cyjanotypową. To jednak dopiero początek możliwości. Dobrym pomysłem jest przyjrzenie się programom typu ACDSee Photo Editor,Imagina,Photostyler. Możliwe, że program użyty wcześniej do przeglądania i katalogowania zdjęć posiada również takie filtry, dzięki czemu można oszczędzić czas i niekiedy pieniądze. Być może autor zdjęć zasmakuje w dodawaniu winiet, stylizowaniu zdjęć na stuletnie pocztówki, odbitki polaroida z lat siedemdziesiątych, plakaty, komiksy… Bogactwo efektów ogranicza jedynie wyobraźnia użytkownika. Tak przygotowane obrazy doskonale nadają się do wydruku, publikacji w Internecie, jako avatary, tapety… Nie należy się bać eksperymentów, być może to właśnie jest droga do wydobycia dodatkowych walorów „zwykłych” zdjęć.

Panorama zawsze mile widziana

Panorama złożona z kilku zdjęć samochodów (Calico Panorama)Panoramy to obrazy, które zawsze robią wrażenie. Jeśli akurat nie dysponujemy aparatem, który „sklei” zdjęcia sam, warto przyjrzeć się takim programom, jak: Hugin orazCalico Panorama. W ten sposób możemy podzielić się widokiem z wieży, bądź wnętrzem ciekawego obiektu, jeśli tylko zrobimy w danej chwili odpowiednie zdjęcia. Oczywiście warto posłużyć się statywem, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli pogoda jest kapryśna, warto uwiecznić niebo, ponieważ panorama pokazująca słońce, tęczę i burzę będzie bezcennym elementem fotorelacji. Takie zdjęcia zazwyczaj mają wymiary sięgające dziesiątek tysięcy pikseli, więc doskonale nadają się do wydruku oraz jako tapety.

A może HDR?

Z tyłu jedno z dwóch zdjęć „oryginalnych”, z przodu wynik złożenia: zdjęcie o poszerzonym zakresie tonalnym (Photomatix Pro)Wiele współczesnych aparatów jest w stanie wygenerować obraz o poszerzonym zakresie tonalnym automatycznie, jednak często lepiej zrobić to samemu na komputerze. Taki obraz z pewnością zachwyci oglądających, jeśli tylko autor posłuży się dostępnymi narzędziami z wyczuciem. Jest to technika o tyle niebezpieczna, że bardzo łatwo przesadzić i uzyskać obraz nienaturalny, może nawet szpetny. Często nie potrzeba wykonywać wielu ekspozycji tego samego kadru z użyciem statywu. Photomatix Pro jest doskonały pod tym względem, gdyż potrafi dopasować punkty charakterystyczne zdjęć tego samego obiektu, więc nawet jeśli nie ma pod ręką statywu, okazja nie przepadnie. Dodatkowo wiele programów ma możliwość poszerzania zakresu tonalnego pojedynczych zdjęć, więc nie ma się czym przejmować, jeśli akurat nie udało się zrobić odpowiedniej serii, lub jeśli decyzja o stworzeniu HDR zapada po powrocie z wakacji. Do takich zastosowań polecam Machinery,EasyHDR, HDRtist.

Arcydzieło ze zdjęcia

Obraz namalowany na podstawie zdjęcia (GMX Photo Painter)Malowanie obrazów na podstawie zdjęcia bądź stylizacja zdjęcia na rysunek jest dość mało popularna, ale warto się przyjrzeć efektom. Profesjonalny graficy oraz właściciele tabletów z pewnością chętnie sięgną po Corel Painter 11, mniej zaawansowanym polecam GMX-PhotoPainter oraz FotoSketcher. Obraz bądź rysunek stworzony na podstawie zdjęcia może być prawdziwym dziełem sztuki. Tego typu prace zdecydowanie lepiej prezentują się wydrukowane niż na monitorze, mogą również stanowić ciekawą okładkę DVD z fotorelacją i z pewnością wzbudzą zainteresowanie oglądających.

Mozaika na pamiątkę

Mozaika utworzona z kolekcji zdjęć z wyjazdu (Mazaika)Była już mowa o składaniu wielkich zdjęć z mniejszych, dlaczego nie ułożyć dużego obrazu z „kafelków”? Imponującą mozaikę można złożyć z dowolnej biblioteki zdjęć z użyciem takich programów, jak Mazaikaoraz PhotoMosaique. Im więcej zdjęć, tym lepiej, bo tym atrakcyjniej będzie wyglądał końcowy obraz. Warto pomyśleć o tej technice, zwłaszcza jeśli chcemy zaprojektować własną pocztówkę bądź efektowną tapetę.

Sposobów na urozmaicenie całej galerii lub pojedynczych zdjęć jest mnóstwo i w żadnym wypadku nie należy się się ograniczać w eksperymentach. Podobnie, jak w przypadku ubrań, wystroju mieszkania, warto znaleźć styl, który autor zdjęć może uznać za swój własny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)