Zmiana czasu na letni tuż tuż. Nie wszystkie urządzenia przestawią zegar same

Zmiana czasu na letni tuż tuż. Nie wszystkie urządzenia przestawią zegar same
19.03.2021 12:15
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Dużymi krokami zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. O ile wewnętrzny zegar biologiczny w naszych organizmach powinien samodzielnie poradzić sobie z dostosowaniem do nowych warunków, tak wiele z domowych sprzętów będzie wymagało naszej uwagi. Zastanówmy się więc, w których urządzeniach niezbędne jest manualne przestawienie godziny.

Kiedy zmieni się czas?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbędzie się w tym roku w ostatni weekend marca. Z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca, o godzinie 2:00 powinniśmy pamiętać o przestawieniu wskazówek na 3:00. O ile tego rodzaju sytuacja może być niewygodna i rozstrajać nasz wewnętrzny zegar, tak należy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do dostosowania godziny zgodnie z unijnymi dyrektywami.

Komputery i laptopy

Wszystkie te urządzenia, o ile tylko posiadają połączenie z Internetem, powinny samodzielnie zaktualizować czas na wersję letnią. Warto jednak zwrócić uwagę, czy na pewno mamy ustawioną odpowiednią strefę czasową. Zyskamy wtedy pewność, że proces dokona się automatycznie i godzina nie zostanie zmieniona na błędną.

Ustawienia czasu w macOS, fot. Karolina Kowasz.
Ustawienia czasu w macOS, fot. Karolina Kowasz.

W przypadku macOS-a, aby upewnić się, czy strefa czasowa jest prawidłowa, wystarczy wejść w Preferencje Systemowe i tam wybrać zakładkę Data i Czas. Po kliknięciu kłódki i wprowadzeniu hasła administratora, będziemy mogli dokonać odpowiednich zmian. W razie jakichkolwiek problemów, możemy skorzystać z dokładnego tutorialu na stronie Apple.

Ustawienia czasu i stref w Windows 10, fot. Oskar Ziomek.
Ustawienia czasu i stref w Windows 10, fot. Oskar Ziomek.

W Windows 10 wszystkie ustawienia dotyczące czasu i stref można znaleźć w Ustawieniach, w kategorii Czas i język. Wszystkie niezbędne opcje zgrupowano tu w ramach zakładki Data i czas, która jest pierwszą w tej kategorii, więc włącza się domyślnie.

Smartfony i tablety

Podobnie jak komputery i laptopy, smartfony i tablety także powinny automatycznie pobrać odpowiednią godzinę z internetu. Do ewentualnych problemów może dojść w przypadku popularnych ostatnio dumb phone'ów, które najczęściej nie posiadają możliwości połączenia z siecią. Te jednak powinny pobrać odpowiednią informację od operatora. Gdyby do tego nie doszło, będziemy zmuszeni do samodzielnego skorygowania godziny w ustawieniach.

Rozmaite wearables

Opaski fitness oraz smartzegarki, a także wszelkie inne urządzenia tego rodzaju, jeżeli nie mają połączenia z internetem ani nie komunikują się z naszym smartfonem, mogą wymagać od nas samodzielnego przestawienia godziny. W sytuacji, gdy jednak są sparowane z innym urządzeniem podłączonym do internetu, to nie musimy się o nie martwić.

Urządzenia kuchenne

Chociaż sprzęty AGD posiadające łączność z internetem są coraz popularniejsze, to jednak większość z nas posiada w domu wersje wymagające od użytkowników manualnego zmienienia czasu. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu piekarnika, mikrofalówki czy ekspresu do kawy i korekcie czasu na letni. Analogicznie warto postąpić w przypadku sieciowych sterowników automatycznie włączających światło lub wybrane urządzenia o konkretnych godzinach.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)