Zmiana czasu na letni tuż tuż. Nie wszystkie urządzenia przestawią zegar same

Zmiana czasu na letni tuż tuż. Nie wszystkie urządzenia przestawią zegar same

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Karolina Kowasz
19.03.2021 12:15

Dużymi krokami zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. O ile wewnętrzny zegar biologiczny w naszych organizmach powinien samodzielnie poradzić sobie z dostosowaniem do nowych warunków, tak wiele z domowych sprzętów będzie wymagało naszej uwagi. Zastanówmy się więc, w których urządzeniach niezbędne jest manualne przestawienie godziny.

Kiedy zmieni się czas?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbędzie się w tym roku w ostatni weekend marca. Z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca, o godzinie 2:00 powinniśmy pamiętać o przestawieniu wskazówek na 3:00. O ile tego rodzaju sytuacja może być niewygodna i rozstrajać nasz wewnętrzny zegar, tak należy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do dostosowania godziny zgodnie z unijnymi dyrektywami.

Komputery i laptopy

Wszystkie te urządzenia, o ile tylko posiadają połączenie z Internetem, powinny samodzielnie zaktualizować czas na wersję letnią. Warto jednak zwrócić uwagę, czy na pewno mamy ustawioną odpowiednią strefę czasową. Zyskamy wtedy pewność, że proces dokona się automatycznie i godzina nie zostanie zmieniona na błędną.

Ustawienia czasu w macOS, fot. Karolina Kowasz.
Ustawienia czasu w macOS, fot. Karolina Kowasz.

W przypadku macOS-a, aby upewnić się, czy strefa czasowa jest prawidłowa, wystarczy wejść w Preferencje Systemowe i tam wybrać zakładkę Data i Czas. Po kliknięciu kłódki i wprowadzeniu hasła administratora, będziemy mogli dokonać odpowiednich zmian. W razie jakichkolwiek problemów, możemy skorzystać z dokładnego tutorialu na stronie Apple.

Ustawienia czasu i stref w Windows 10, fot. Oskar Ziomek.
Ustawienia czasu i stref w Windows 10, fot. Oskar Ziomek.

W Windows 10 wszystkie ustawienia dotyczące czasu i stref można znaleźć w Ustawieniach, w kategorii Czas i język. Wszystkie niezbędne opcje zgrupowano tu w ramach zakładki Data i czas, która jest pierwszą w tej kategorii, więc włącza się domyślnie.

Smartfony i tablety

Podobnie jak komputery i laptopy, smartfony i tablety także powinny automatycznie pobrać odpowiednią godzinę z internetu. Do ewentualnych problemów może dojść w przypadku popularnych ostatnio dumb phone'ów, które najczęściej nie posiadają możliwości połączenia z siecią. Te jednak powinny pobrać odpowiednią informację od operatora. Gdyby do tego nie doszło, będziemy zmuszeni do samodzielnego skorygowania godziny w ustawieniach.

Rozmaite wearables

Opaski fitness oraz smartzegarki, a także wszelkie inne urządzenia tego rodzaju, jeżeli nie mają połączenia z internetem ani nie komunikują się z naszym smartfonem, mogą wymagać od nas samodzielnego przestawienia godziny. W sytuacji, gdy jednak są sparowane z innym urządzeniem podłączonym do internetu, to nie musimy się o nie martwić.

Urządzenia kuchenne

Chociaż sprzęty AGD posiadające łączność z internetem są coraz popularniejsze, to jednak większość z nas posiada w domu wersje wymagające od użytkowników manualnego zmienienia czasu. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu piekarnika, mikrofalówki czy ekspresu do kawy i korekcie czasu na letni. Analogicznie warto postąpić w przypadku sieciowych sterowników automatycznie włączających światło lub wybrane urządzenia o konkretnych godzinach.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)