Zmiana w Google. Ukryto jedną informację

Zmiana w wyszukiwarce Google
Zmiana w wyszukiwarce Google
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto

09.05.2024 12:29, aktual.: 09.05.2024 12:49

W wyszukiwarce Google wprowadzona została pewna drobna zmiana, która na pierwszy rzut oka nie jest widoczna, ale może wyraźnie wpłynąć na komfort korzystania z wyszukiwarki. Chodzi o liczbę wyników wyszukiwania.

Google to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie. Wszelkie zmiany w przypadku tak powszechnie używanych produktów muszą być dobrze przemyślane – na pewno znajdzie się ktoś, komu nie będą odpowiadać. Najnowsza zmiana w przypadku wyszukiwarki Google dotyczy liczby wyników wyszukiwania związanych z danym hasłem.

Pierwsze próby z ukrywaniem tej liczby miały miejsce już w 2016 r. Jak czytamy w serwisie Android Police, funkcja ta powróciła w czerwcu 2023 r., a teraz wyszukiwarka domyślnie ukrywa tę informację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liczba wyników w Google. Gdzie znaleźć?

Liczba wyników wyszukiwania na daną frazę nie zniknęła na zawsze. Zamiast tego została ukryta w menu "Narzędzia". Wystarczy je rozwinąć, by liczba wyników wyświetliła się na ekranie.

Wydaje się, że to drobna zmiana, która nie wpłynie zasadniczo na sposób korzystania z wyszukiwarki, niektórym może przeszkadzać. Czasem liczba wyników wyszukiwania mogła uświadomić użytkownikowi, że popełnił błąd, wpisując hasło – mała liczba wyników mogła wskazywać na pomylenie wyszukiwanych pojęć lub na przykład istotny błąd w pisowni.

Właściciele stron internetowych mogli opierać się na informacji z wyszukiwarki Google na temat tego, ile stron z danej witryny zostało zaindeksowanych przez wyszukiwarkę Google. Z tej funkcji można było korzystać też w celu oceny ważności i konkurencyjności tematu, a także na przykład w celu wstępnej oceny popularności określonej frazy.

Jak czytamy w Android Police, nie wiemy, dlaczego Google zdecydował się na zmianę. Możliwe, że liczba wyników wcale nie była wiarygodną miarą liczby zaindeksowanych stron witryny. Ukrycie liczby wyników może zatem być sposobem na uniknięcie podawania nieprawdziwych informacji – zamiast je wyświetlać, Google ukrywa je sprzed oczu użytkowników.

W ostatnim czasie Google zmieniło też sposób korzystania z Map Google. Zniknęła możliwość błyskawicznego przejścia do map z poziomu wyszukiwarki. Jest jednak sposób, by przywrócić mapę w wynikach wyszukiwania w Google.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)