Google Maps: jak przywrócić mapę w wynikach wyszukiwania?

Google Maps: jak przywrócić mapę w wynikach wyszukiwania?

Jak przywrócić Google Maps w wynikach wyszukiwania?
Jak przywrócić Google Maps w wynikach wyszukiwania?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
08.05.2024 06:30

Wyszukiwarka Google została pozbawiona jednej z cenniejszych funkcji. Z wyników wyszukiwania usunięto skrót pozwalający szybko skorzystać z Map Google. Okazuje się, że z tym ograniczeniem można sobie poradzić, stosując niewielkie rozszerzenie do przeglądarki.

Usunięcie z wyników wyszukiwania usługi Google Maps jest następstwem Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). W jego myśl wprowadzono przepisy, które mają na celu zapewnienie równych praw działalności wszystkich firmom z sektora cyfrowego, bez względu na ich wielkość czy czas istnienia na rynku. Wymusiło to wprowadzenie zmian, które dotykają użytkowników usług oferowanych przez gigantów z branży IT.

Zmiany dotyczą także Google, gdzie usunięto zakładkę Mapy, a także w przypadku wyszukiwania konkretnego adresu wyświetlany jest aktualnie tylko urywek mapy. Wcześniej jego kliknięcie przenosiło użytkownika do usługi Google Maps, gdzie mógł wygodnie skorzystać z dodatkowych funkcji map (np. Street View).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aktualnie wyświetlany urywek mapy nie posiada odnośnika i nie można go kliknąć. Dostępny jest natomiast przycisk uruchamiający nawigację. Istnieją jednak sposoby na przywrócenie dawnej opcji, pod warunkiem, że korzystasz z przeglądarki Google Chrome.

Jak przywrócić Google Maps w Google?

Jeśli korzystasz z Google Chrome to operacja przywrócenia Google Maps w wynikach wyszukiwania ogranicza się do wykonania kilku bardzo prostych kroków. Wystarczy, że na komputerze lub smartfonie zainstalujesz rozszerzenie o mało wdzięcznej, ale jednoznacznej nazwie Re-introduce google maps links to search page.

Google Chrome: jak przywrócić Google Maps w wynikach wyszukiwania?
Google Chrome: jak przywrócić Google Maps w wynikach wyszukiwania?© dobreprogramy

Nie wymaga ono żadnej konfiguracji i po dodaniu go do przeglądarki możliwości wyszukiwarki Google na naszym urządzeniu wracają do sytuacji sprzed wprowadzenia dyrektywy DMA, tj. z poziomu wyszukiwarki możemy łatwo przechodzić do Google Maps i dostępna jest specjalna zakładka do wyszukiwania lokacji na mapie.

Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)