Masz poniżej 18 lat? Instagram i Facebook zmieniają regulamin

Masz poniżej 18 lat? Instagram i Facebook zmieniają regulamin

Zmiany dotyczą osób nieletnich
Zmiany dotyczą osób nieletnich
Źródło zdjęć: © GETTY | Chesnot
Adam Gaafar
22.11.2022 18:57, aktualizacja: 23.11.2022 12:48

Facebook i Instagram zmieniają zasady prywatności, które mają na celu ochronę osób nieletnich. Ma to związek z faktem, że takie osoby są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa, które można spotkać w tych serwisach.

Zgodnie z komunikatem ogłoszonym przez Meta, na platformach FacebookInstagram zostają wprowadzone aktualizacje prywatności. W zależności od kraju będą one dotyczyć osób poniżej 16. lub 18. roku życia. Jakie zmiany czekają na użytkowników w tej grupie wiekowej?

Zmiany na Facebooku i Instagramie - o co chodzi?

Pierwsza zmiana dotyczy nowych użytkowników. Od teraz po założeniu konta na Facebooku każda osoba niepełnoletnia będzie miała domyślnie dobrane bardziej prywatne ustawienia (od roku działa to już na Instagramie).

Użytkownicy, którzy posiadają już profil w serwisie, będą z kolei otrzymywać powiadomienia zachęcające do wprowadzenia bardziej prywatnych ustawień. Chodzi m.in. o ograniczenie widoczności listy znajomych, postów i zdjęć, na których są oznaczeni czy uniemożliwienie nieznajomym komentowania wpisów publicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejna zmiana dotyczy interakcji z "potencjalnie podejrzanymi dorosłymi". Meta testuje m.in. usuwanie przycisku wiadomości na kontach nieletnich na Instagramie, gdy są one przeglądane przez takie profile. Za "podejrzanego dorosłego" uważana jest osoba, której konto mogło zostać niedawno zablokowane lub zgłoszone przez młodą osobę. Na Facebooku niepełnoletni nie będą pokazywać się takim profilom w rekomendacjach osób, które mogą znać.

Meta podkreśla, że zachęca nastolatków do zgłaszania kont po tym, jak kogoś zablokują oraz że będzie wysyłać im powiadomienia dotyczące bezpieczeństwa wraz z informacjami o tym, jak reagować na nieodpowiednie wiadomości od dorosłych.

Adam Gaafar, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)