Zmiany w ePUAP: podaj numer telefonu lub biegaj do urzędu

Zmiany w ePUAP: podaj numer telefonu lub biegaj do urzędu

06.04.2017 13:50, aktual.: 06.04.2017 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli planujecie skorzystać z Profilu Zaufanego w najbliższych dniach, zróbcie to teraz. Tylko do 7 kwietnia możliwe jest odbieranie haseł jednorazowych przez e-mail, a jeśli nie zmienicie sposobu autoryzacji przed 8 kwietnia, czeka Was wycieczka do najbliższego punktu potwierdzającego. Na szczęście nie trzeba jechać do miejsca zameldowania.

Jeśli używacie kont e-mail do odbierania haseł jednorazowych profilu zaufanego, warto już teraz zmienić sposób autoryzacji na SMS-y. Procedura jest na szczęście bardzo prosta. Trzeba oczywiście zalogować się na swój Profil Zaufany na stronie pz.gov.pl i wybrać z menu po lewej stronie dział „Mój profil zaufany”. Z tego miejsca wybieramy „Przedłuż ważność”.

Obraz

Konieczne będzie tu podanie numeru telefonu (z +48 na początku). Na telefon przyjdzie SMS z hasłem jednorazowym, które należy przepisać. Po potwierdzeniu numeru telefonu drugie hasło jednorazowe zostanie wysłane na adres e-mail.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po przepisaniu drugiego hasła zmiana zostanie zapisana, a sposób wysyłania haseł jednorazowych zostanie zmieniony na hasła SMS-owe.

Obraz

Możliwość otrzymywania haseł jednorazowych e-mailem zostanie wyłączona 8 kwietnia. Dalsze korzystanie z profilu będzie możliwe tylko za pomocą haseł przesyłanych za pomocą SMS-ów. Ważność profilu zostanie przedłużona do 7 kwietnia 2020 roku, o czym powiadomienie przyjdzie e-mailem na powiązany z PZ adres. Dotyczy to wszystkich użytkowników: osób fizycznych oraz pracowników administracji publicznej wykorzystujących profil do celów służbowych.

Co z osobami, które nie podadzą numeru telefonu przed 8 kwietnia? Profil Zaufany takiej osoby na szczęście nie zniknie, ale będzie musiała znaleźć czas na wizytę w punkcie potwierdzającym Profil Zaufany ePUAP, by móc z niego normalnie korzystać. Zapewne znajdą się osoby, które sprawdzają pocztę sporadycznie i po weekendzie obudzą się „z ręką w nocniku”. Jeśli więc macie możliwość, pomóżcie znajomym i rodzinie. Niestety Ministerstwo Cyfryzacji nie przewidziało możliwości zdalnej zmiany kanału autoryzacji po 8 kwietnia. Nadal będzie można korzystać z Profilu Zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Zmiana została wprowadzona na podstawie § 8 ust. 3 (w związku z § 21 ust. 1) rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z 5 października 2016 r. w sprawie profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1633).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)