Zmiany w interfejsie Windowsa, będzie wygodniejszy w obsłudze myszką

Zmiany w interfejsie Windowsa, będzie wygodniejszy w obsłudze myszką

Zmiany w interfejsie Windowsa, będzie wygodniejszy w obsłudze myszką
09.05.2018 17:08

Konferencja Build 2018 dobiega końca, ale wciąż pojawiają się nowe informacje na temat tego, jaki kształt przybiorą produkty Microsoftu. Wiemy już, że język wzornictwa Fluent Design ma pomóc ujednolicić wygląd aplikacji na Windowsie i będzie dostępny także dla programów win32. Czekają go też dalsze zmiany kosmetyczne i funkcjonalne.

Obraz

Informacje o przyszłości Fluent Design zostały podane podczas sesji poświęconej projektowaniu aplikacji zgodnie z jego zasadami. Fragmenty prezentacji zostały przekazane mediom. Warto zwrócić uwagę na cienie, które mają nadać interfejsom głębi. Będą świetnie prezentować się w środowisku VR.

Odświeżony Fluent zwraca większą uwagę na wykorzystanie kolorów. Powinno to zaowocować nie tylko ładniejszymi aplikacjami, ale też wyraźnymi informacjami zwrotnymi. To mile widziana zmiana na ekranach dotykowych.

Skoro już o tym mowa… większość kontrolek Fluent Design jest zaprojektowana do obsługi dotykiem, przez co programiści podchodzą do nich z rezerwą. Elementy są po prostu za duże dla desktopowych aplikacji, obsługiwanych precyzyjnym kursorem myszy. Do takich zastosowań zostały stworzone mniejsze kontrolki i tryb „kompaktowy”, zaprojektowany dla złożonych aplikacji.

Obraz

Warto też zwrócić uwagę na kilka detali, dzięki którym korzystanie z Windowsa 10 będzie mniej problematyczne. Poprawione zostało na przykład położenie przycisku „wstecz”, który może znajdować się na pasku górnym aplikacji albo w jej oknie, zależnie od widzimisię autora aplikacji. Będzie też można korzystać z aplikacji przy użyciu kontrolera do Xboksa One, co ucieszy graczy – nie będą musieli wracać do myszki, by wykonać proste operacje. W prezentacji pojawiły się także wzmianki o poprawkach w ruchomych elementach, wzmiankach zaczynających się „małpą” (na przykład @xyrcon, bardziej kontekstowej pracy i dźwięku przestrzennym.

Planowane zmiany powinny zredukować liczne niespójności, które wciąż czają się w interfejsie Windowsa 10, nawet we własnych aplikacjach Microsoftu. Deweloperzy będą musieli zastosować kontrolki Fluent, by skorzystać ze świeżo zaprojektowanych elementów. Nowości będą dostępne jeszcze w tym roku. Miejmy nadzieję, że Microsoft nie zostanie w tyle i będzie odświeżał swoje aplikacje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)