Znamy specyfikację tabletów z Windowsem 8 i Atomem

13.04.2012 14:24, aktual.: 19.04.2012 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co się znajdzie pod maską laptopów i ultrabooków z Windowsem 8 z grubsza możemy się domyślać — najnowsze procesory, czasami ekrany dotykowe, wielodotykowe touchpady, przeróżne karty graficzne i tak dalej. Z tabletami jest trochę inaczej — podobnie jak w przypadku telefonów, specyfikacja jest dość zamknięta.

Przede wszystkim procesor. Na konferencji Intel Developer Forum w Pekinie reprezentacja Intela zdradziła, że dla tabletów przeznaczony został taktowany z częstotliwością 1,8 GHz procesor Atom Z2760 „Clover Trail” — dwurdzeniowa jednostka z technologią Hyper-Threading zwiększającą wydajność obliczeń prowadzonych równolegle, oraz z technologią Burst Mode, dzięki której możliwe jest chwilowe zwiększenie wydajności. Poza tym Intel obiecał przynajmniej 9 godzin pracy na baterii i około 30 dni czuwania, ale czy mu się to uda, przekonamy się po wejściu tabletów na rynek. Urządzenia mają ważyć poniżej 700 gramów i mieć poniżej 9 mm grubości. Znajdziemy tu również obsługę Wi-Fi Direct oraz połączeń 3G i LTE (4G), a także możliwość przesyłania danych z użyciem NFC i technologię Intel Wireless Display. To wszystko ma przykryć 10- lub 11-calowy (w przypadku urządzeń hybrydowych, czyli z klawiaturą) wyświetlacz. Dla czytelności wszystkie wymagania stawiane przed tabletami z Windowsem 8, z podziałem na sektory docelowe, Intel przedstawił na jednym slajdzie.

Z wcześniejszych raportów wiemy, że tablety z Windowsem 8 będą wyposażone również w akcelerometr, Bluetooth 4.0, karty graficzne z Direct3D 10, ekrany o rozdzielczości przynajmniej 1366 x 768 z obsługą gestów dotykowych wykonywanych nawet pięcioma palcami, jeden port USB, żyroskop, magnetometr, czujnik oświetlenia i 5 przycisków sprzętowych — w tym przycisk blokujący obracanie ekranu. Możliwe, że wiele tabletów nie będzie miało wbudowanego czytnika kart.

Intel już pracuje z grupą 10 producentów sprzętu i ma zamiar zrealizować plan jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że system zostanie wydany w październiku, i że tablety odegrają kluczową rolę w ekspansji systemu. Według Gartnera do 2016 roku Windows 8 zdobędzie prawie 12% rynku tabletów, jednak analitycy przewidują, że tablety z tym systemem będą popularne raczej wśród pracowników z branży IT, niż zwykłych zjadaczy chleba, którzy są bardziej skłonni do kupna iPada lub tabletu z Androidem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)