Znamy wyniki dostaw kart graficznych w III kw. 2018 r. Tak kiepsko nie było od dekady

Znamy wyniki dostaw kart graficznych w III kw. 2018 r. Tak kiepsko nie było od dekady

Najpierw naprodukowali, a teraz nie mogą sprzedać. Źródło: Depositphotos
Najpierw naprodukowali, a teraz nie mogą sprzedać. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
01.12.2018 06:12

Agencja analityczna Jon Peddie Research (JPR) zwyczajowo przygotowała kolejny raport dotyczący dostaw kart graficznych, za III kw. 2018 r. Producenci nie mają powodów do zadowolenia. Nawet NVIDIA, która procentowo zwiększyła swe udziały, w istocie rzeczy dostarczyła znacznie mniej chipów niż miała to w zwyczaju na przełomie ostatnich 10 lat.

Dostawy samodzielnych kart graficznych spadły o 19,2 proc. kwartał do kwartału i aż 36,1 proc. rok do roku, zamykając się ostatecznie w liczbie 9,9 mln egzemplarzy.

Według raportu winą za zaistniały stan rzeczy należy obarczyć producentów, którzy swego czasu przeszacowali zapotrzebowanie ze strony sektora kryptowalut. Teraz tysiące kart zalegają na magazynach, a sprzedawcy zamiast zamawiać nowe modele, muszą pozbywać się leżaków.

Obraz

Co zrozumiałe, załamanie kryptowalut uderzyło zwłaszcza w AMD. W okresie największego boom Radeony notowały regularne wzrosty, ale obecnie spadły o 1,5 p.p. rok do roku i 10,4 p.p. kwartał do kwartału, do 25,7 proc. Przez to blisko 3/4 rynku trafiło w ręce NVIDII, pomimo że sami „zieloni” także zmagają się z nadprodukcją, wciąż nie mogąc pozbyć się GeForce'ów serii 10.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)