Zuckerberg wygrał. W metaverse odbyła się pierwsza rozprawa sądowa

Zuckerberg wygrał. W metaverse odbyła się pierwsza rozprawa sądowa

Pierwsza rozprawa sądowa w metaverse
Pierwsza rozprawa sądowa w metaverse
Źródło zdjęć: © YouTube | kanał @ElInformadorSM
25.02.2023 19:15, aktualizacja: 26.02.2023 20:52

Sceptyczne podejście do metaverse jest powszechne. Tej technologii zarzuca się brak praktycznych zastosowań oraz ogromne koszty. Tymczasem udało się przeprowadzić rozprawę sądową w metaverse i są szanse na wydanie w ten sposób prawomocnego wyroku.

Jak przebiegała rozprawa sądowa w metaverse?

Pierwszy proces sądowy w metaverse rozpoczął się 15. lutego 2023 roku. Spór dotyczy kodeksu drogowego, a jego stronami są lokalny związek transportowców oraz policja. Ich przedstawiciele pojawili się jako awatary w wirtualnej rzeczywistości. W ten sam sposób w dwugodzinnej rozprawie udział brali także prawnicy.

Nagranie procesu było transmitowane na You Tube i można je obejrzeć korzystając z kolejnych udostępnień:

Histórico: Primera audiencia virtual en Colombia en el metaverso

"To wydawało się bardziej realne niż rozmowa wideo" – skomentowała przewodnicząca składu sędziowskiego, Maria Quinones Triany.

Istotną różnicą według niej był brak możliwości wyłączenia obrazu przez uczestników. W metaverse nie jest to potrzebne, a avatary są w jej odczuciu wystarczającą egzemplifikacją wizualną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy cały proces będzie się toczył w metaverse?

Sprawa nie została zakończona i dalsze postępowanie sądowe ma się toczyć w metaverse. Do spornych wydarzeń doszło jednak w rzeczywistości i prawnicy nie wykluczają przesłuchań, których wirtualnie nie będzie można przeprowadzić.

Proces jest projektem badawczym na tzw. "żywym organizmie". Aktualnie na wykorzystanie metaverse zgadzają się wszyscy zainteresowani, ale dalsze postępowanie może jednak tę sytuację zmienić. Jeśli potrzebne będzie wysłuchanie świadków, którzy nie będą skłonni do korzystania z rzeczywistości wirtualnej, ich przesłuchanie będzie odbywać się tradycyjnie.

Komu potrzebne są rozprawy sądowe w metaverse?

Efekt w postaci transmisji na żywo wydaje się zadowalających. Uczestnicy także potwierdzają, że wykorzystanie metaverse odbyło się bez większych usterek i dostrzegają w nim potencjał na przyspieszenie realizacji zadań przez sądy. Problemem jest jednak koszt wykorzystywania metaverse i wymóg powszechności postępowań sądowych.

"potrzebujesz sprzętu, który ma bardzo niewiele osób. A to rodzi pytania o dostęp do sprawiedliwości i równości" - wyjaśnia Juan David Gutierrez, profesor porządku publicznego na kolumbijskim Uniwersytecie Rosario

Śledzący rozprawę prawnicy są jednak nie tylko sceptyczni. Zwracają uwagę, ze procesy w metaverse mogą mieć jedną przewagę nad rzeczywistością, szczególnie podczas spraw o nadużycia. Jeśli ofiara pobicia lub innego rodzaju przemocy musi dochodzić swoich praw w obecności oskarżonego, jej krzywda jest potęgowana. Rzeczywistość wirtualna może ten negatywny aspekt ograniczać.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)