ZUS zaoszczędzi na IT – stawia na własne zasoby, udostępni API mniejszym firmom

ZUS zaoszczędzi na IT – stawia na własne zasoby, udostępni API mniejszym firmom

ZUS zaoszczędzi na IT – stawia na własne zasoby, udostępni API mniejszym firmom
03.02.2017 16:55

Dla polskich informatycznych gigantów ZUS był od lat kluczowymklientem – nikt inny przecież w sektorze publicznym nie miał takogromnych budżetów IT. To się jednak skończy. Nowy zarządZakładu stawia na oszczędności. Pod kierownictwem wiceprezesaMichała Możdżonka doszło do zatrzymania większości dużychzamówień, prowadzony jest przegląd infrastruktury, wydatków, jakrównież samej strategii zakupowej, wcześniej kręcącej się wokółogromnych zamówień publicznych. Dość powiedzieć, że firmyinformatyczne liczyły na 700 mln złotych nakładów na utrzymanieprzez cztery lata centralnego systemu ZUS-u, tymczasem Możdżonekchce ograniczyć je do 200-300 mln.

Plan zmian dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest jużgotowy. Już wiadomo, że zakupy zejdą na drugi plan. W pierwszejkolejności ZUS będzie próbował osiągać swoje organizacyjne celew zakresie informatyki za pomocą własnej infrastruktury i własnychkadr. Dopiero gdy uzna, że dana kwestia wykracza poza własnekompetencje, wybierze się na zakupy – wcześniej sprawdzając, czynie da się już jakoś wykorzystać rozwiązań posiadanych przezinne instytucje państwowe.

Puls Biznesu podaje,że przykładem stosowania nowego podejścia w praktyce ma byćogłoszony w grudniu przetarg na rozbudowę serwerowni – zamiastbudować nową, ZUS miał zdecydować się na rozbudowę jużistniejącej. Zapoznając się z opisemzadania inwestycyjnego można mieć co do tego wątpliwości: torobota praktycznie od podstaw, po prostu w pomieszczeniach, którekiedyś były już przeznaczone na serwerownię. Być może taniejbyłoby sięgnąć po kolokację w jakimś już istniejącym centrumdanych?

Nowy zarząd ZUS-u chce też przysporzyć oszczędności innyminstytucjom, udostępniając swoją platformę informatyczną dodostaw e-usług administracji dla obywateli. Mielibyśmy w ten sposóbmóc załatwiać na stronach ZUS-u sprawy innych urzędów – i viceversa, tam gdzie to będzie możliwe, realizować usługi ZUS-u nainnych platformach. Docelowo wszystkie one miałyby one zostaćzcyfryzowane i dostępne na wszystkich platformach.

Wśród tych wszystkich planowanych zmian największe konsekwencjebędzie miała jedna, o której Puls Biznesu wspomniał na końcu.Wygląda na to, że Michał Możdżonek chce udostępnić interfejsyprogramowania nowej platformy e-usługowej ZUS-u. Dzięki temu każdafirma, niezależnie od rozmiarów będzie mogła łatwo tworzyćaplikacje wchodzące w interakcje z danymi i usługami Zakładu. Czyto pozwoli przełamać monopol dostępnego tylko na Windowsa programuPłatnik?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)