Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ciekawe aplikacje na Bada OS

Witam wszystkich czytelników bloga dobrychprogramów. Powinienem dopisać w tytule "część pierwsza" lecz nie jestem pewien czy będę miał czas kontynuować serię. Ale do rzeczy. W moim zasłużonym Samsungu S8500 od dłuższego czasu posiadam Bada OS w wersji 2.0. "Fabrycznie" brakowało mi zawsze programu typu Office. Buszując po Samsung Apps natknąłem się na program Smart Office.

Funkcjonalność zawsze stawiałem na pierwszym miejscu. Smart Office pozytywnie mnie pod tym względem zaskoczył zresztą zobaczcie sami. Sam ekran uruchamiania programu robi spore wrażenie wizualne, szczególnie biorąc pod uwagę, że mój telefon posiada ekran AMOLED.
Wybaczcie, że zaczynam od minusa, małego bo małego, ale minusa. Po prostu chcę iść po kolei. A pierwsze co rzuca się w oczy to język angielski. Co prawda program ten nie wymaga zaawansowanej znajomości języka, lecz dla niektórych może to stanowić przeszkodę, stąd potraktujemy to jako minus.

Tworzenie dokumentów

Jest to pierwsza opcja ekranu startowego. Nasze oczekiwania są nie duże, w końcu to tylko telefon. Pojawia się myśl "byle tylko dało się tworzyć dokumenty tekstowe, wystarczy". Przyciskamy więc "New Document".

Tutaj na naszej twarzy pojawia się wielki, długi banan i chwytamy się za głowę.
Tak, program pozwala nam tworzyć dokumenty tekstowe, prezentacje (w tym prezentacje programu Office 2003) oraz arkusze kalkulacyjne.
Prezentacje tworzymy korzystając z szablonów (bez tła, tło jasne lub tło ciemne). Arkusze można "wyposażyć" w wykres kolumnowy lub liniowy - wyboru dokonujemy przy dobieraniu szablonu. Wykres tworzy się na podstawie danych wpisanych do przygotowanych tabel. Dłuższa praca na małym ekranie telefonu może nieco męczyć, jednak prostą prezentację czy wykres stworzymy bez problemu.

Moje dokumenty

Pozwala na przeglądanie dokumentów, które stworzyliśmy w programie.
Opcji "Ostatnie Dokumenty" myślę, że nie trzeba omawiać.

DropBox

A tutaj niespodzianka. Kolejną opcją jest DropBox. Tak, wystarczy ją skonfigurować, i otrzymujemy dostęp do naszego DropBoxa.

Niestety po utworzeniu pliku nie możemy bezpośrednio zapisać go na naszym DropBoxie. Jest to spory minus, szczególnie biorąc pod uwagę, że na Bada OS niema darmowego klienta DropBoxa. Płatny program nazywa się BadaBox i kosztuje 9,84zł.
Za to dokumenty utworzone programem można wysyłać z poziomu eksploratora plików poprzez e-mail, MMS lub Bluetooth.

Google Documents

Nie wiem, czy programiści nadal nad tym pracują (!), ale u mnie ta opcja nie działa. Nie korzystam z Google Docs więc nie będę ubolewał. Każda próba połączenia kończyła się komunikatem "Brak połączenia".

Podsumowanie

Program zaskakuje zarówno tym co oferuje "pod maską" jak i wizualnie. Możliwości ma na prawdę spore. Dodatkowo działa szybko i płynnie, nie obciąża zbytnio systemu. Spokojnie można wrzucić go w tło i uruchomić eksplorator plików, pogrzebać, po czym wrócić do edycji bądź tworzenia dokumentów. Minusem jest, o czym już wspominałem, brak możliwości zmiany języka na Polski. Program jest tylko po angielsku, ale obsługa jest na prawdę banalnie prosta, a opisom przycisków towarzyszą obrazki, dzięki temu każdy będzie wiedział co ma wcisnąć :)
Obsługę DropBoxa twórcy mogli by wzbogacić o możliwość zapisu plików na naszym koncie. Google Documents również należało by poprawić.
Plusem jest również możliwość pracy w programie w orientacji poziomej. Niby błahostka, ale cieszy i to bardzo.

Ciekawi mnie dlaczego program Picsel Smart Office nie jest domyślnie w systemie Bada OS 2.0. Przecież domyślny program do obsługi dokumentów - File Viewer - jest tej samej firmy - Picsel. Być może chodzi o wymagania programu co do rozdzielczości lub wydajności systemu, ale na Samsungu S8500 niema żadnych problemów, więc program mogę polecić w 100% każdemu kto szuka wydajnego i na prawdę funkcjonalnego programu do obsługi dokumentów.

 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Mario14125   2 #1 13.06.2012 13:15

"Ciekawe aplikacje na Bada OS" a wymieniłeś jedną aplikację, na dodatek płatną...

kuba144   5 #2 13.06.2012 15:53

Napisał część pierwsza, wpis jest niekrótki, więc jak dla mnie ok.

Sam kilka dni temu kupiłem na Androida, bo była promocja za 3zł :)

freeq52   8 #3 13.06.2012 16:48

Zapomniałeś dodać, że w Samsung Apps, aplikacja ta kosztuje 19.68 zł. Na Symbiana kosztuje nawet więcej, bo 22.14zł.

Zaś co do działania - nie wiem jak DropBox, ale Google Docs działa poprawnie, przynajmniej pod Symbianem. Być może wersja na Bada jeszcze kuleje...

scooby95   2 #4 13.06.2012 17:05

Ta aplikacja jest normalnie po polsku, ale że masz chiński soft to wyświetla się po angielsku.

DawidDS4   5 #5 13.06.2012 18:58

Swego czasu aplikacja była w darmowej promocji.

patryk9200   8 #6 13.06.2012 20:09

:O dla czego, na ekranie głównym są ikony z Windowsa? czy tak jest oryginalnie?

scooby95   2 #7 13.06.2012 20:12

@patryk9200
W badzie sobie można zmienić motyw ;) Motyw zmienia ikony, tapety i kolorystykę menu ;)

zybartek   4 #8 13.06.2012 20:43

@freeq52
Może trafiłem na promocję, ale aplikację mam za darmo. Wszedłem w Samsung Apps żeby to zweryfikować i nadal widnieje jako "Free".

  #9 13.06.2012 20:53

Wszystkie programy, z jakimi miałem do czynienia, które "otwierają" pliki MS Office'a, to bujda. Oczywiście, można w nich zmieniać zawartość ale edycją tego nazwać nie można. Jak dotąd, na telefony nie powstała aplikacja, która nie psuje zawartości pliku, bo... nie ma nawet takiej na PC! Oczywiście poza MS Office. Więc, nie czarujmy się...

Nie chodzi tu tylko o natywne formaty MS Office ale nawet Google nie może sobie poradzić z edycją swoich (Dokumenty Google) plików na telefonach, czy tabletach. Więc, tak naprawdę, te wszystkie programy do edycji plików tekstowych mają funkcjonalność zwykłego notatnika z możliwością pogrubienia/kursywy/podkreślenia czcionki i czasem wypunktowania/numerowania wierszy.

Pozdrawiam.

TOA   4 #10 15.06.2012 10:58

Czyżby cena programu była uzależniona od tego jaki mamy telefon??? Ja mam najtańszego Wave Y i aplikacja kosztuje 19,68-. Dodatkowo nie wiem dlaczego wiele aplikacji na Bada 2.0 jest oznaczono jako niedostępna na ten telefon.

scooby95   2 #11 16.06.2012 16:41

@TOA
Tyle samo kosztuje na reszcie modeli.
Wiele aplikacji jest oznaczonych jako niedostępna na ten telefon bo Wave Y jest modelem niszowym ze słabą specyfikacją.

  #12 12.09.2012 18:55

Czy ktoś zdolny opracuje w końcu banalną aplikację, która pomoże w kalendarzu umieszczać skrót do wybranej pozycji książki telefonicznej??? Wydaje się taka funkcjonalność oczywista, ale jej nie ma. Można sobie wybrać dzień i godzinę oraz wpisać memo pt. ZADZWONIĆ DO RYŚKA, ale łatwiej byłoby wybrać dzień, ustawić godzinę i podpiąć numer "Ryśka" z książki kontaktów. Nie do wiary, że do dziś nie ma takiej aplikacji (sprawdzałem wszystko co jest na samsung apps)...

  #13 22.11.2012 18:05

jakie mają aplikacje

  #14 10.01.2013 20:50

Jest wiele niedorobionych rzeczy w Wave. Mnie wkurza fakt niepamiętania numeru wklepanego na szybko podczas rozmowy (gdy ktoś CI go dyktuje). Gdy rozmówca się rozłączy to szlag trafia numer. W/w kalendarz też jest do bani. Brakuje mi tu podejścia jak w SE K850i. Kies także mnie dobija, żeby nie można było spod niego głupiego smsa wysłać to skandal