Ciekawe aplikacje na Bada OS

Witam wszystkich czytelników bloga dobrychprogramów. Powinienem dopisać w tytule "część pierwsza" lecz nie jestem pewien czy będę miał czas kontynuować serię. Ale do rzeczy. W moim zasłużonym Samsungu S8500 od dłuższego czasu posiadam Bada OS w wersji 2.0. "Fabrycznie" brakowało mi zawsze programu typu Office. Buszując po Samsung Apps natknąłem się na program Smart Office.

Funkcjonalność zawsze stawiałem na pierwszym miejscu. Smart Office pozytywnie mnie pod tym względem zaskoczył zresztą zobaczcie sami. Sam ekran uruchamiania programu robi spore wrażenie wizualne, szczególnie biorąc pod uwagę, że mój telefon posiada ekran AMOLED.

reklama

Wybaczcie, że zaczynam od minusa, małego bo małego, ale minusa. Po prostu chcę iść po kolei. A pierwsze co rzuca się w oczy to język angielski. Co prawda program ten nie wymaga zaawansowanej znajomości języka, lecz dla niektórych może to stanowić przeszkodę, stąd potraktujemy to jako minus.

Tworzenie dokumentów

Jest to pierwsza opcja ekranu startowego. Nasze oczekiwania są nie duże, w końcu to tylko telefon. Pojawia się myśl "byle tylko dało się tworzyć dokumenty tekstowe, wystarczy". Przyciskamy więc "New Document".

Tutaj na naszej twarzy pojawia się wielki, długi banan i chwytamy się za głowę.
Tak, program pozwala nam tworzyć dokumenty tekstowe, prezentacje (w tym prezentacje programu Office 2003) oraz arkusze kalkulacyjne.
Prezentacje tworzymy korzystając z szablonów (bez tła, tło jasne lub tło ciemne). Arkusze można "wyposażyć" w wykres kolumnowy lub liniowy - wyboru dokonujemy przy dobieraniu szablonu. Wykres tworzy się na podstawie danych wpisanych do przygotowanych tabel. Dłuższa praca na małym ekranie telefonu może nieco męczyć, jednak prostą prezentację czy wykres stworzymy bez problemu.

Moje dokumenty

Pozwala na przeglądanie dokumentów, które stworzyliśmy w programie.
Opcji "Ostatnie Dokumenty" myślę, że nie trzeba omawiać.

DropBox

A tutaj niespodzianka. Kolejną opcją jest DropBox. Tak, wystarczy ją skonfigurować, i otrzymujemy dostęp do naszego DropBoxa.

Niestety po utworzeniu pliku nie możemy bezpośrednio zapisać go na naszym DropBoxie. Jest to spory minus, szczególnie biorąc pod uwagę, że na Bada OS niema darmowego klienta DropBoxa. Płatny program nazywa się BadaBox i kosztuje 9,84zł.
Za to dokumenty utworzone programem można wysyłać z poziomu eksploratora plików poprzez e-mail, MMS lub Bluetooth.

Google Documents

Nie wiem, czy programiści nadal nad tym pracują (!), ale u mnie ta opcja nie działa. Nie korzystam z Google Docs więc nie będę ubolewał. Każda próba połączenia kończyła się komunikatem "Brak połączenia".

Podsumowanie

Program zaskakuje zarówno tym co oferuje "pod maską" jak i wizualnie. Możliwości ma na prawdę spore. Dodatkowo działa szybko i płynnie, nie obciąża zbytnio systemu. Spokojnie można wrzucić go w tło i uruchomić eksplorator plików, pogrzebać, po czym wrócić do edycji bądź tworzenia dokumentów. Minusem jest, o czym już wspominałem, brak możliwości zmiany języka na Polski. Program jest tylko po angielsku, ale obsługa jest na prawdę banalnie prosta, a opisom przycisków towarzyszą obrazki, dzięki temu każdy będzie wiedział co ma wcisnąć :)
Obsługę DropBoxa twórcy mogli by wzbogacić o możliwość zapisu plików na naszym koncie. Google Documents również należało by poprawić.
Plusem jest również możliwość pracy w programie w orientacji poziomej. Niby błahostka, ale cieszy i to bardzo.

Ciekawi mnie dlaczego program Picsel Smart Office nie jest domyślnie w systemie Bada OS 2.0. Przecież domyślny program do obsługi dokumentów - File Viewer - jest tej samej firmy - Picsel. Być może chodzi o wymagania programu co do rozdzielczości lub wydajności systemu, ale na Samsungu S8500 niema żadnych problemów, więc program mogę polecić w 100% każdemu kto szuka wydajnego i na prawdę funkcjonalnego programu do obsługi dokumentów.

 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne
reklama

Komentarze