Internet w Polsce: 18,5 mln internautów, szerokopasmowy w każdym województwie w 2015

Internet w Polsce: 18,5 mln internautów, szerokopasmowy w każdym województwie w 2015

27.02.2014 11:49, aktualizacja: 27.02.2014 17:08

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia ze świata elektroniki i telekomunikacji. Nie brakowało też ogłoszeń związanych ze stanem polskiego Internetu i jego najbliższą przyszłością. Przypomnę, że opublikowane niedawno podsumowanie kilku edycji badania NetTrack mówią, że w 2013 roku w Polsce z Internetu korzystało 61,4% mieszkańców — 4,6 punktów procentowych więcej niż w roku 2012. Daje to około 18,5 miliona polskich internautów.

W najbliższych miesiącach znacznie rozrośnie się także infrastruktura dla szerokopasmowego Internetu. Minister Rafał Trzaskowski, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, mówił, że jeszcze w tym roku ma zostać ukończona budowa w województwach lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. W przyszłym roku zaplanowane są kolejne projekty, dzięki którym każde województwo ma znaleźć się w zasięgu Internetu szerokopasmowego. Łącza 30 Mb/s docierają obecnie do 16,9 miliona obywateli, do końca 2015 roku ma ich być 25 milionów. Niezmiennie wysoko na liście priorytetów jest e-administracja. Rozwój odbywa się w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-20, na który z funduszy europejskich przekazanych zostanie w sumie ponad 2 miliardy euro.

Obraz

Część z tych funduszy zostanie przekazana także na tworzenie Centrów Aktywności Cyfrowej, w których będzie można zdobyć podstawowe umiejętności, wspieranie inicjatyw społecznych i projektów mających podnosić kompetencje obywateli. Trzaskowski słusznie zaznaczył, że można całą sferę usług przenieść do Internetu, ale jeśli obywatele nie będą umieli z tego skorzystać, to nic to nie da. Zostaną także wydzielone finanse na pobudzanie bardziej zaawansowanego rozwoju, w szczególności młodych programistów, oraz program E-PIONIER, kierowany do tych najzdolniejszych, chcących rozwiązywać istotne dla państwa problemy.

Ten ostatni podczas konsultacji spotkał się z krytyką między innymi za formę konkursu oraz brak promowania wzorców kobiet-infomatyków.

Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że obecna prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj, jest polską kandydatką na stanowisko Zastępcy Sekretarza Generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego — jedno z najwyższych stanowisk w strukturach Narodów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk już zwrócił się o wskazanie następcy.

Na koniec ciekawostka, znaleziona w badaniu NetTrack. W ankiecie zawsze pojawiają się pytania nastawione na badanie spontanicznej znajomości serwisów internetowych oraz częstości odwiedzania wymienionych stron. Z badań rozpoznawalności serwisów wynika, że YouTube jest natychmiastowo, spontanicznie kojarzony jedynie przez 28,6% internautów. Korzystanie z wymienionych serwisów zwykle deklaruje więcej osób, jednak w przypadku YouTube, różnica jest rekordowa. Odwiedziło go 63,1% ankietowanych internautów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)