Linux jak Mac OS X - zmieniamy wygląd systemu

Linux jak Mac OS X - zmieniamy wygląd systemu

01.11.2010 14:30, aktualizacja: 01.11.2010 14:46

Ostatnio opisywaliśmy, jak zmienić wygląd systemu Windows, by przypominał ten znany z produktu firmy Apple - Mac OS X. Podobną operację można przeprowadzić dla dystrybucji Linuksa. Co więcej, jest ona znacznie popularniejsza niż w przypadku Windowsa. Wiele osób korzystając z możliwości kształtowania wyglądu Ubuntu czy Fedory zmienia ich interfejs na podobieństwo Snow Leoparda. Można też skorzystać z pośrednich rozwiązań, czyli wprowadzić jedynie te elementy, które najbardziej podobają się nam w Mac OS X.

.infoTable td, .infoTable tr, .infoTable { padding:0; margin:0; }.infoTable td { padding:2px; }.infoTable tr td:first-child .infoTable tr td .infoTable tr:first-child td { text-align:center; font-weight:bold; border-left:none; border-right:none; }.darkRow { background:none repeat scroll 0 0 #C7DEAE; }Jeśli chodzi o wygląd systemu firmy Apple, to na pierwszy rzut oka rzucają się dwa elementy. To górny pasek menu i Dock. Oba mają istotne zastosowanie, zwłaszcza Dock przydaje się podczas uruchamiania ulubionych programów, dostępu do Kosza, dokumentów czy Preferencji systemowych. Narzędzia dostępne dla Linuksa oferują podobne możliwości, a nawet więcej - dużo bardziej rozbudowane docki niż w przypadku tego dostępnego dla Mac OS X. Zapraszamy do przeglądu wybranych sposobów na zmianę wyglądu dystrybucji Linuksa w Mac OS X.

Na początek Macbuntu

Jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa jest niewątpliwie Ubuntu. System ten posiada szeroką paletę sposobów na ingerencję w wygląd. Możemy na przykład skorzystać z licznych motywów dostępnych dla tego systemu. Na początek proponujemy jednak inny sposób na zmianę wyglądu Ubuntu. To pakiet Macbuntu, którego zadaniem jest udostępnienie jak największej liczby funkcji znanych z Mac OS X.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/13.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Macbuntu-widokogólnyrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/12.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Macbuntu-PidginThunderbirddock

Najnowsze wydanie stabilne Macbuntu nosi numer 2.3, a przeznaczone jest dla wersji 10.4 i 10.10 Ubuntu. Macbuntu oferuje kilka rodzajów motywów, które można zastosować do zmiany wyglądu systemu. Najnowsze z nich to Paw-OSX czy Paw-Ubuntu, gdzie możemy wybrać logo Ubuntu zamiast standardowego nadgryzionego jabłka. Macbuntu instaluje nie tylko sam motyw, ale również ikony, kursor, fonty i tapetę znaną z Mac OS X. Co więcej, możemy też skorzystać z przekształconych programów Firefox, Chrome i Thunderbird. Dzięki zastosowanym skórką przypominają one produkty firmy Apple - przeglądarkę Safari i klienta poczty Mail.

Macbuntu - dostęp do programów Macbuntu można w łatwy sposób zainstalować, a także skorzystać z możliwości wyboru funkcji podczas instalacji. Za pomocą prostej komendy w Terminalu możemy też odinstalować pakiet, jeśli nie przypadnie nam on do gustu.

Mac4Lin

Podobnym, acz nieco starszym rozwiązaniem jest Mac4Lin, którego ostatnie wydanie wprowadzono pod koniec zeszłego roku. Jak informują twórcy pakietu, jego zadaniem jest umożliwienie użytkownikom Linuksa korzystania z interfejsu Aqua znanego z Mac OS X. Jego instalacja może być już nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku Macbuntu.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/15.png\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Mac4Lin-widokogólnyrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/16.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Mac4Lin-dostępdoprogramów

Po pobraniu odpowiedniej paczki instalujemy motyw zbliżony wyglądem do Mac OS X. Jest on nieco gorszej jakości, niż w przypadku Macbuntu, ale nie są to jakieś znaczące różnice. Na przykład jak można zauważyć na poniższych zrzutach ekranu zamiast charakterystycznego dla Mac OS X loga jabłka w lewym górnym rogu ekranu mamy znany z GNOME odcisk stopy. Samodzielnie musimy też ustawić tło na pulpicie - dostępne jest ono w katalogu Wallpapers załączonym do paczki. Podczas instalacji motywu zmianie powinny ulec także ikony programów, a także kursor. Możemy je zainstalować z katalogów dołączonych do paczki Mac4Lin. Za pomocą narzędzia Ubuntu Tweak (zakładka Uruchamianianie -> Ustawienia logowania) można zmienić ekran logowania do Ubuntu na wzór tego z Mac OS X.

Mac4Lin - odtwarzanie muzyki Z kolei, aby skorzystać z fontów dla Mac OS X wystarczy otworzyć Terminal, a następnie podać komendę fc-cache -f -v. Mac4Lin oferuje też możliwość zmiany wyglądu poszczególnych programów takich jak Firefox, Pidgin, Songbird, Thunderbird. W ten sposób możemy zainstalować motywy (graphite i aqua) dla przeglądarki internetowej czy klienta poczty e-mail. Razem z paczką Mac4Lin zostaje pobrany również dock Avant Window Navigator, który opisany jest w dalszej części tekstu.

Zmieniamy wygląd

Oczywiście, nie musimy wcale instalować Macbuntu czy Mac4Lin, aby uzyskać wygląd zbliżony do Mac OS X. Wystarczy skorzystać z funkcji Wygląd w Ubuntu. Wybierając odpowiedni motyw (na przykład Dust Sand) można bardzo szybko uzyskać zadowalające efekty. Co więcej, dostępne są również motywy online - na stronach art.gnome.org/themes - za pomocą których można edytować wygląd Ubuntu według własnego widzimisię. Przy użyciu motywów zmieniać możemy nie tylko wygląd okien, ale także ikon czy ekranu logowania.

Zmieniamy wygląd - motyw Dust Sand DockDzięki licznym programom na Linuksa możemy zainstalować także docka. Należy podkreślić, że aplikacje stworzone na potrzeby dystrybucji Linuksa oferują znacznie więcej funkcji niż Dock w Mac OS X. Jako pierwszy przykład weźmy Cairo Dock.

Cairo Dock umożliwia szybki dostęp do programów czy funkcji systemowych. Możemy również instalować dodatkowe tematy graficzne, widżety albo wybrać automatyczną aktualizację. Program oferuje między innymi tryb paneli, automatyczne ukrywanie docka czy wyświetlanie ikon aplikacji, kiedy dock jest ukryty. Możemy uruchamiać wiele instancji, korzystać z apletów Messaging Menu czy instalować dodatkowe motywy. Cairo Dock od wersji 2.2 wprowadza lepszą obsługę starszych kart graficznych.

Cairo Dock Innym, popularnym rozwiązaniem jest Docky. Program ma możliwość wyświetlania się zarówno pionowo jak i poziomo. Poza tym może być rozszerzany o dodatkowe wtyczki, które można znaleźć w repozytorium lub samodzielnie skompilować. Ciekawym rozwiązaniem jest integracja z takimi programami jak Banshee, Rhythmbox, Deluge i Transmmission albo czytnikiem RSS Liferea. Możemy też skorzystać z dockletów, które dodają dodatkową, stałą ikonę w docku. Wśród dockletów można znaleźć te, odpowiadające za wskazanie poziomu baterii, zegar (analogowy lub cyfrowy), poziom obciążenia procesora, prognozę pogody czy kosz.

Docky Trzecim dockiem jaki proponujemy jest Avant Window Navigator. Oprócz funkcji opisanych w przypadku Cairo Dock czy Docky popularny AWN oferuje szeroki wachlarz możliwości konfigurowania ustawień programu. Dzięki czemu można w pełni dostosować wygląd i zachowanie aplikacji do oczekiwań użytkownika. Zmieniać można rozmiary i kolor paska, jego położenie, układ ikon aplikacji, wymiary ikon, sposób pojawiania, a także animacje.

Avant Window Navigator AplikacjeW przypadku Linuksa możemy mówić jedynie o odpowiednikach programów. Windows wypada pod tym względem nieco lepiej - Apple udostępnił sporą część swoich aplikacji dla systemu Microsoftu. Nie oznacza to, że użytkownicy Ubuntu czy Fedory nie mogą korzystać z programów zbliżonych wyglądem do Safari, iCala czy iTunes.

Apple Mail - Mozilla Thunderbird + skórka

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/01.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>MozillaThunderbird-instalacjamotywurel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/02.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>MozillaThunderbird-tworzymywiadomość

Safari - Firefox + skórka 1 lub skórka 2

W przypadku Firefoksa sprawa jest dość prosta. Wystarczy zainstalować odpowiednią skórkę, ewentualnie usunąć/dodać niektóre elementy paska narzędziowego. W ten sposób możemy szybko upodobnić przeglądarkę do Safari, chociaż nie uzyskamy widoku Top Sites znanego z produktu firmy Apple. Nic jednak straconego, podobną funkcję oferują Chrome i Opera.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/18.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>FirefoxiSafari-dwawjednym;)rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/19.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Firefox-edycjaustawieńwfoxdie

iChat - Pidgin + skórka lub aMSN + skórka

Aby skorzystać z komunikatora internetowego zbliżonego wyglądem do iChat możemy zmienić wygląd domyślnego dla Ubuntu Pidgina, albo zainstalować aMSN. Za każdym razem trzeba dodać skórki upodabniające komunikator do tego znanego z Mac OS X. Oprócz Pidgina proponujemy alternatywne rozwiązanie, którym jest aMSN. Również w przypadku tego programu można skorzystać ze skórek udostępnionych w Internecie. Pozwolą one na zmianę wyglądu aplikacji i dopasowanie jej do naszych preferencji.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/05.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>aMSNwMacbunturel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/25.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>PidginwMacbuntu

W przypadku iTunes do dyspozycji mamy kilka rozwiązań. Najbardziej zbliżonym - przynajmniej, pod względem nazwy - jest oczywiście aTunes ;) Oczywiście, można skorzystać także z innych programów jak choćby popularny wśród użytkowników Linuksa Rhythmbox. Oferuje on dostęp do sklepu Ubuntu One Music Store, który w zamierzeniu Canonicala ma być linuksowym iTunes. Trochę gorzej wypada jeśli o układ albumów. W odtwarzaczu firmy Apple muzyka wyświetlana jest w formie ikon albumów, w Rhythmboksie natomiast mamy listę utworów.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/11.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>RhytmboxwMacbunturel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/lintomac/08.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>SongbirdwMacbuntu

iCal - Sunbird

Rolę kalendarza podobnego wyglądem do iCala może spełniać Sunbird Mozilli. Program można wzbogacić o skórki, które dostosują jego wygląd do indywidualnych preferencji użytkownika. Sunbird umożliwia importowanie plików ICS, dzięki którym można dodawać wydarzenia na przykład z Last.fm (koncerty, premiery płyt), serwisów informacyjnych czy święta albo ważne daty państwowe.

Sunbird w Macbuntu QuickTime Player - VLC Media Player

Pliki stworzone w formacie MOV domyślnym dla Quick Time Playera można z powodzeniem otwierać za pomocą VLC. Program co prawda nie umożliwia eksportu materiałów do YouTube czy iTunes, świetnie jednak sprawdza się w roli odtwarzacza wideo. Minimalistyczny interfejs VLC sprawia, że nie trzeba specjalnie zmieniać go, aby dopasować go wyglądem do odpowiednika dla Mac OS X.

VLC Media Player w Macbuntu Po co Mac OS X?Podobne pytanie zadawaliśmy w artykule na temat zmiany wyglądu systemu Windows. W przypadku Linuksa również warto je sobie postawić, choćby dlatego, że odpowiedzi będą trochę inne. Przede wszystkim w przypadku Linuksa użytkownik ma szerszą możliwość zmiany wyglądu systemu. Już sam ten fakt zachęca do eksperymentowania, a dostępne w Sieci motywy pozwalają na skonfigurowanie wyglądu systemu według indywidualnych preferencji użytkownika. Można zatem wybierać te elementy, które najbardziej przypadną nam do gustu, pomijając inne. Wreszcie, wiele osób uważa system firmy Apple po prostu za ładny, a z drugiej strony woli rozwiązania oferowane w Linuksie.

Druga sprawa jest taka, że Linux jest podobny do Mac OS X. Nie tylko dlatego, że wywodzą się ze wspólnych korzeni, Uniksa, ale również często pod względem wyglądu. Wielu użytkowników Ubuntu stwierdza, że dystrybucja ta ma sporo wspólnego ze Snow Leopardem - choćby przyciski minimalizowania i zamykania programów, które w ostatnich wydaniach zostały umieszczone po lewej stronie okna programów. Dzięki dostępnym w Sieci rozwiązaniom podobieństwo do Snow Leoparda można jeszcze bardziej zwiększyć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)