Nie tylko Raspberry Pi — VIA prezentuje drugą generację swojego minikomputerka

Nie tylko Raspberry Pi — VIA prezentuje drugą generację swojego minikomputerka

Marcin Wilk
24.01.2013 18:15, aktualizacja: 24.01.2013 22:30

Po olbrzymim sukcesie Raspberry Pi, o którym świadczy nie tylko zainteresowanie majsterkowiczów, ale również ogromne ilości zamówień i kolejki u dystrybutorów, konkurencja chce zagospodarować ten nowy segment rynku. Efektami swoich działań niedawno pochwaliła się firma VIA Technology pokazując światu drugą generację komputera APC w formacie neo-ITX.

Obraz

W Rock, bo tak nazywa się nowy produkt VIA zastosowano procesor Wondermedia z rdzeniem Cortex-A9 taktowanym częstotliwością 800 MHz wspierany przez 512 MB pamięci operacyjnej DDR3. Za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana grafika zapewniająca sprzętową akcelerację 2D i 3D pozwalająca na odtwarzanie materiałów wideo w rozdzielczości full HD (do 1080p). Wymiary płytki drukowanej, które względem znanego mini-ITX są dwukrotnie mniejsze pozwoliły na umieszczenie sporej ilości interfejsów i tak w zależności od wersji znajdziemy na niej jedno lub dwa wyjścia obrazu — HDMI i D-Sub, trzy porty USB 2.0 — dwa pełnowymiarowe i jeden micro, czytnik kart pamięci microSDHC, port Ethernet (10/100 Mbps) oraz analogowe wyjście dźwięku z 3,5 milimetrowym mini jackiem. W nowym modelu zwiększono również pojemność wbudowanej pamięci flash do 4 GB, na której zainstalowany jest zoptymalizowany system Googla 4.0 Ice Cream Sandwich.

Obraz

Druga generacja komputera VIA niestety oprócz podzespołów ma odświeżoną cenę i tak z 49 dolarów jakie było nam zapłacić za pierwsza wersję kwota wzrosła do 79 dolarów. Za wersję w kartonowo aluminiowej obudowie o nazwie Paper (nie jest przystosowana np. do płytki z D-Subem) niestety trzeba dopłacić kolejne 20 dolarów. Warto wspomnieć, że standard neo-ITX można spokojnie zamontować do obudów w formatach ITX, ATX i micro ATX więc jeżeli komuś nie leży opcja „książkowa” na pewno znajdzie coś dla siebie. W cenie urządzenia otrzymujemy dokumentację zarówno sprzętową jak i programową, co znacząco ułatwi kwestie modyfikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)