Rekordowe wyroki dla hakerów z LulzSec

Rekordowe wyroki dla hakerów z LulzSec

Marcin Paterek
17.05.2013 15:26, aktualizacja: 17.05.2013 16:52

Czterech członków hakerskiej grupy LulzSec — Ryan Cleary, Jake Davis, Ryan Ackroyd i Mustafa al-Bassam — zostało skazanych w Wielkiej Brytanii za serię ataków przeprowadzonych w 2011 roku. Sędzia Deborah Taylor uznała, że to, co hakerzy uznawali za niewinną zabawę, miało w rzeczywistości poważne konsekwencje. Nie zrobiliście nic, by chronić prywatność postronnych osób, ale za to zrobiliście wszystko, by ukryć własną tożsamość — zgromiła ich podczas ogłaszania wyroku.

Obraz

Ryan Cleary otrzymał najwyższy wymiar kary w historii brytyjskich procesów dotyczących hakerstwa. Za dostarczenie oprogramowania do przeprowadzania ataków i włamanie do komputerów sił powietrznych w Pentagonie został skazany na 32 miesiące więzienia. To jednak nie koniec jego problemów, bo w trakcie przeszukania policja odnalazła na dysku twardym w jego komputerze dziecięcą pornografię, za którą Cleary będzie odpowiadać podczas innej rozprawy. Co ciekawe, według prokuratury Cleary nie był członkiem LulzSec, choć rzekomo bardzo tego chciał. Nieco krótszy wyrok otrzymał Ryan Ackroyd, który za kierowanie atakami, kradzież poufnych informacji z Sony i działanie na szkodę gazety The Sun spędzi w więzieniu dwa i pół roku. Główny rzecznik prasowy hakerów, Jake Davis, został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w ośrodku dla młodocianych przestępców. Ostatniego z oskarżonych, Mustafę al-Bassama, za publikację skradzionych danych skazano na 20 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 300 godzin prac społecznych.

Dwa lata temu LulzSec przeprowadziło szereg ataków wymierzonych m.in. w CIA, Sony, Nintendo, Electronic Arts, News International, National Health Service czy Serious Organized Crime Agency. W ich trakcie wykradziono dane osobowe obejmujące adresy e-mail, hasła i numery kart kredytowych, które potem w niezaszyfrowanej formie zostały opublikowane w Sieci.

Aktualizacja, 17.05.2012 16:51

Jake Davis zgodził się wystąpić przed kamerą. Materiał o LulzSec, w którym znajdują się fragmenty wypowiedzi, można zobaczyć na łamach BBC Technology.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)