Tryb Windows XP także bez sprzętowej wirtualizacji

18.03.2010 16:39, Autor: Wojciech Kowasz (Docent), Kategoria: News
NewsImage

Microsoft ogłosił dzisiaj kilka zmian i nowych inicjatyw w zakresie desktopowej wirtualizacji. Najważniejsza dla szerokiego grona użytkowników jest informacja o zniesieniu wymogu posiadania procesora ze sprzętowym wsparciem wirtualizacji w celu korzystania z Trybu Windows XP.

Tryb Windows XP to nowa funkcja systemu Windows 7 dostępna dla posiadaczy edycji Professional, Enterprise oraz Ultimate. Po pobraniu ze stron Microsoftu pakietu instalacyjnego Windows Virtual PC (do uruchamiania maszyn wirtualnych) oraz obrazu dysku wirtualnego z zainstalowanym systemem Windows XP możliwe jest uruchamianie niekompatybilnych z Windows 7 aplikacji wewnątrz zwirtualizowanego systemu Windows XP. Szerzej o tej koncepcji pisaliśmy jeszcze przed premierą Windows 7.

Tryb Windows XP miał niestety dwie poważne wady - był dostępny tylko dla trzech najdroższych edycji Windows 7 oraz wymagał, by procesor posiadał sprzętowe wsparcie wirtualizacji, co w praktyce ograniczało dość mocno dostępność tej funkcji. Pierwsza wada pozostaje, ale dobrą informacją jest fakt, że znika druga. Microsoft ogłosił, że Tryb Windows XP nie będzie już wymagał specjalnego procesora i maszyna wirtualna z Windows XP będzie mogła być uruchomiona na dowolnym procesorze. Nowa wersja Trybu Windows XP ma być dostępna do pobrania jeszcze dzisiaj wieczorem.

Oprócz tej zmiany Microsoft ogłosił szereg innych nowości w zakresie desktopowej wirtualizacji, między innymi nowe benefity w ramach oferty Software Assurance dostępnej dla klientów licencjonowania grupowego, specjalne promocje dla posiadaczy VMware View umożliwiające tańszą migrację do podobnych rozwiązań Microsoftu i Citriksa, a także nowe funkcje w Hyper-V, które zostaną wprowadzone wraz z Service Packiem 1 do Windows Server 2008 R2. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w informacji prasowej opublikowanej przez Microsoft.

Aktualizacja, 18.03.2010, 19:40

Microsoft uaktualnił stronę pobierania Trybu Windows XP. Można z niej już pobrać nową wersję niewymagającą sprzętowego wsparcia wirtualizacji.

r   e   k   l   a   m   a

Komentarze (31)  

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
max1234 | 18.03.2010 16:47#1

Świetnie! Wreszcie będę mógł testować tryb Windows XP :)
(Windows 7 Ultimate + Core 2 Quad Q8200 bez wsparcia dla wirtualizacji)

Avatar
Non_Existent (niezalogowany) | 18.03.2010 16:55#2

Ekstra! :-) Mam wersję Professional i też bardzo brakowało mi tego trybu - mój procek też nie obsługuje wirtualizacji. Jednego w tej informacji nie ma - zmiany już są dostępne czy wejdą w życie dopiero wraz z SP1 dla 7?

Avatar
Non_Existent (niezalogowany) | 18.03.2010 16:58#3

tzn. niby napisane, że "Najważniejsza dla szerokiego grona użytkowników jest informacja o zniesieniu wymogu posiadania procesora..." - to rozumiem, że już znieśli to ograniczenie? Zwracam uwagę na to, by potem nie zarzucił mi, że nie umiem czytać ze zrozumieniem ;-P a według tego zdania wynika, że znieśli już.

Avatar
1084 (niezalogowany) | 18.03.2010 17:18#4

I czym się tutaj podniecać ? Przecież ta cała wirtualizacja w 7 to tragedia jest. To samo co korzystanie z innych tego typu programów tylko bardziej ograniczona. Jakby to działało tak, że programy normalnie pod 7 działają tylko w trybie XP toby był sens, a tak tylko marketingowa papka dla naiwnych. Ale jak firma wydaje kolejną poprawkę do Visty o nazwie Windows 7 i ludziom jeszcze szybciej to działa (chociaż wszelkie testy pokazują że guzik prawda) i to przechodzi. LOL

Avatar
ala.bala (niezalogowany) | 18.03.2010 17:18#5

Mozna juz pobierac tryb xp ktory nie potrzebuje sprzetowej wirtualizacji czy jeszcze nie?

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
troiP | 18.03.2010 17:21#6

Non_Existent (niezalogowany) czytaj uważnie
Nowa wersja Trybu Windows XP ma być dostępna do pobrania jeszcze dzisiaj wieczorem.

Avatar
Ignacy bez pracy (niezalogowany) | 18.03.2010 17:33#7

Świetny news nie to co te śmieszne wiadomości o linukxie. Windows 7 to klasa sama w sobie!

Avatar
Non_Existent (niezalogowany) | 18.03.2010 17:53#8

Faktycznie... umknęło mi to zdanie ;-).

Do 1084: Facet to, że Ty byś chciał na tym gry odpalać czy nie wiadomo co innego wymagającego nie znaczy, że inni nie skorzystają z tego. Na 7 korzystam z programu Pegaz (ubezpieczenia Hestii) i czy mi się to podoba czy nie, nie mogę zmienić programu. Poza tym powiedz mi skoro Vista jest taka super wypaśna to czemu firmy tak nie chętnie o niej myślą? Może i 7 odświeżoną Vistą jest, ale liczy się zadowolenie i komfort pracy jaki z tego wynika.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
MaRa | 18.03.2010 18:01#9

@Ignacy bez pracy - przecież XP Mode było w macintoshu gdzieś w 2002 roku, w OS 9 może wcześniej. Jeszcze wtedy Virtual PC był wydawany przez Connectix. Tak samo Windows był zintegrowany z głównym systemem. Microsoftowi zajęło skopiowanie tej funkcjonalności jakąś dekadę. Zacofany system jak widać.
Im bardziej skopiują macintosha, tym użytkownicy szczęśliwsi.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
patman | 18.03.2010 18:53#10

"Benefity" - tego jeszcze nigdzie nie grali... Bez złośliwości, ale szanujcie język ojczysty.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
Karach | 18.03.2010 19:16#11

"Był dostępny dla 3 najdroższych...". ;)
A ile ich w sumie jest? 6. Czyli jest dostępny w połowie. Fakt, że jest to ta droższa połowa...

Avatar
ala.bala (niezalogowany) | 18.03.2010 19:29#12

Mamy wieczor a nowego trybu xp jakos nie widze. Ma ktos linka?

Avatar
Non_Existent (niezalogowany) | 18.03.2010 19:44#13

Jest już możliwe pobranie tej nowej wersji :-)

Tu macie link:

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
StawikPiast | 18.03.2010 19:47#14

@1804

Ale przeciez tryb XP wlasnie integruje sie z 7 i odpalajac program w XP mode z 7 nawet nie wiesz ze to dziala w XP.

Avatar
jaccaa (niezalogowany) | 18.03.2010 20:03#15

Super bo mam właśnie procka bez wirtualizacji :)

Avatar
AndrewMa (niezalogowany) | 18.03.2010 20:28#16

A moze ktos podac linka bezposrednio do tych 3 plikow ktore trzeba sciagnac bo tak sie sklada ze mam teraz tylko internet na palmtopie i nie moge otworzyc tej strony a potrzebuje na teraz ten xp mode. Bede wdzieczny...

Avatar
YaCoo (niezalogowany) | 18.03.2010 20:32#17

do 1084: Chyba kompletnie nie wiesz o czym piszesz i nigdy nie korzystałeś z funkcji XP mode. Owszem istnieje oprogramowanie trzecie działające na 7 służące do virtualizacji, na którym możemy zainstalować XP, ale żadne z mi znanych nie integruje się w taki sposób z systemem. Aby uruchomić oprogramowanie "niezgodne" z 7 zawsze najpierw musimy odpalić maszynę wirtualną ręcznie, podmapować dysk gospodarza i dopiero wtedy możemy otworzyć aplikację. Dowcip z XP Mode polega na tym, że program zainstalowany w XP mode jest dostępny do uruchomienia z Menu Start Windows 7. Maszyna wirtualna jest uruchamiana automatycznie a użytkownik nie musi oddzielnie uruchamiać dodatkowego oprogramowania.
Prosty przykład: na 7 nie mam zainstalowanego oprogramowania do odczytu plików PDF, na maszynie wirtualnej zainstalowałem dowolne oprogramowanie do odczytu takich plików. Pliki pdf otwieram z poziomu 7 bez dodatkowych czynności, trwa to dłużej bo najpierw startuje XP, ale nie muszę robić nic więcej. W przypadku starszych aplikacji, które nie mają swoich wersji na 7 wygląda to dokładnie tak samo. Odpalam z 7 i nie martwię się o resztę.

To, że 7 to ulepszona Vista to fakt znany od dawna. Tak samo można było powiedzieć, że XP to poprawka do 2000. Każdy nowy system operacyjny danego producenta jest poprawioną wersją poprzednika.
Kolejne wersje Linuksa są tylko ulepszeniami poprzedniej wersji. Fakt stosowania przez MS dla nowszych systemów odmiennych nazw jest kwestią wtórną, dla mnie mógłby się nazywać Windows 3.68.
Kwestia szybkości systemu: 7 jest zdecydowanie szybsza od Visty i nie opieram tego stwierdzenia na cyfrach pokazywanych przez Benchmarki tylko na subiektywnych odczuciach podczas pracy z systemem. Na tym samym komputerze używałem XP, potem 7 w wersji RTM, 7 RTM sie skończyła więc przesiadłem się na Vistę SP2, po dwóch tygodniach pracy na Viście mam z powrotem 7 w wersji Ultimate i mogę cieszyć sie z systemu wykorzystując go do swojej pracy.
Używam w tej chwili przemiennie dwa identyczne komputery z XP i 7, obydwa z identycznym zainstalowanym oprogramowaniem i jednak 7 wygrywa zdecydowanie. Marketing marketingiem, ale 7 przemawia do mnie bardziej.
Pozdrawiam.

Avatar
Laserate (niezalogowany) | 18.03.2010 20:49#18

Witam.

Prosze o podanie sum kontrolnych dla wszsytkich 3 plikow wersji x64 oraz pl ktore nalezy pobrac tj. xp mode, virtual pc i xp mode update

Z gory dziekuje.

Avatar
HIRO. (niezalogowany) | 18.03.2010 21:34#19

No świetnie, a niedawno sam sobie procesor w laptopie wymieniłem, żeby móc z tego korzystać :P

Żartuję :-)

Wymieniłem po to, żeby pod 64-bit hostem móc odpalać 64-bit systemy pod vmware.

Avatar
Non_Existent (niezalogowany) | 18.03.2010 21:38#20

YaCoo - brawo za sensowny wykład :-D :-) Mnie nie chciało się tyle pisać, więc napisałem krótko. Mogę dodać tyle, że zgadzam się z YaCoo :-).

Pozdro for all users Win 7

Avatar
joga (niezalogowany) | 18.03.2010 21:42#21

Po naciśnięciu trzeciego przycisku "Windows XP Mode Update" niczego nie można pobrać. Jakieś sugestie?

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
saturno | 18.03.2010 22:19#22

No to fajnie.
Teraz tylko czekać, aż KE znowu dobierze się do M$.
Przecież pewnie całe mnóstwo ludzi zmodernizowało lub kupiło nowe komputery żeby móc korzystać trybu Windows XP.
Ciekawe ile sprawnego sprzętu poszło na złom ?

Na pewno nie pozostanie to bez echa i KE albo jacyś zieloni przytrą nosa M$.

Avatar
asd2 (niezalogowany) | 18.03.2010 22:30#23

Ja powiem tylko tyle że ten tryb xp działa tragicznie wolno. Aż tak że nie idzie tego używać. Taki VirtualBox działa nieporównywalnie lepiej, praktycznie nie czuć ze wirtualizacja, a ten xp mode jakieś totalne padło jest.

Avatar
Non_Existent (niezalogowany) | 18.03.2010 23:45#24

Do joga:

Nie wiem czemu u Ciebie nic się nie dzieje po naciśnięciu, ale u mnie wszystko było ok. Otwórz stronę w IE to na pewno pójdzie ;-) - chyba, że w "Opcje Internetowe" masz coś na zbyt wysokim poziomie i stąd brak reakcji ze strony przeglądarki.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
Limak | 19.03.2010 0:58#25

z tego co wiem, to wymóg sprzętowego wsparcia wirtualizacji w nowym Virtual PC (w tym XP mode) był spowodowany obsługą wirtualnej szyny USB - bez wsparcia dla wirtualizacji, ta nowa funkcjonalność jaką jest udostępnianie USB (host->gosc) nie mogłaby być dostępna... zmienili zdanie i jednak się da? ;>

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
leinkain | 19.03.2010 7:46#26

Pamiętajcie tylko, że jednak jeśli posiadacie wirtualizacje w waszych procesorach, to aplikacje odpalane z trybu XP będą szybciej i lepiej działały. Natomiast bez tego trochę wolniej, jeśli nie za wolno!


Żeby potem nie było zdziwienia: "ale to jest badziewie", "na tym się przecież nie da pracować", etc. etc.

Pozdrawiam

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
saturno | 19.03.2010 9:59#27

@ leinkain

Twój argument jest słabo trafiony.
Przecież można ściągnąć win7 i wypróbować zanim się go zakupi i dopiero wtedy zdecydować czy ewentualnie zmodernizować lub wymienić sprzęt.
I gdzie tu masz miejsce na zdziwienie ?

Avatar
iter (niezalogowany) | 19.03.2010 11:02#28

Pieknie! Z tego powodu bylem zmudzony zmienic procesor bez VT na VT. Zagrywki MS + Intel bardzo niesympatycznie wygaldaja na tle innych firm, ktore mimo porownywalnej wydajnosci są tańsze i działają bez zarzutu.

Avatar
joga (niezalogowany) | 19.03.2010 21:20#29

Dzięki Non_Existent. Ad Muncher blokował pobieranie.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
Zulowski | 20.03.2010 8:50#30

Niestety, mam wersje nawet wymagającą sprzętową virtualizację, ale cóż z tego, skoro i tak nie mogę uruchomić jednej aplikacji, która działa bez problemu na XP...

Avatar
pytam (niezalogowany) | 29.06.2010 14:29#31

czy działa na wersji Windows 7 Home 32 64bit bo nie widze do tego systemu wersji ,porażka . czy to oprogramowanie jest
jest bezpłatne.pozdro

Dodaj komentarz

Zasady publikowania komentarzy
Autor
Treść
 
Program tygodnia
GIMP 2.6.12

Ocena: 8,8
icon
Dolina Charlotty
Top programy
  •  
Top programy ostatnie 7 dni
  •  
Top programy ostatnie 30 dni
  •  
Skanery antywirusowe
skaner av