r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

WIWA HD 95 MC i WIWA HD 50 MC+ - tunery z Memo Control

Strona główna Lab Odtwarzacze multimedialneSPRZĘT

Za nami pierwsze wyłączenia sygnałów analogowych. Mieszkańcy województw lubuskiego i częściowo wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego mogą oglądać telewizję wyłącznie w cyfrowej jakości. Pomimo zalet jakie niesie ze sobą nowy standard, wiele osób musiało przygotować swoje odbiorniki dokupując do nich tunery telewizyjne spełniające wymogi Ministerstwa Infrastruktury. Dla niektórych wybór był prosty – wybrali pierwszy lepszy model z marketowej półki. Warto jednak przeglądnąć oferty różnych producentów i wybierać sprawdzone produkty. Do tego większość firm prześciga się w wymyślaniu dodatków, a niektóre z nich mogą się okazać kluczowe. Ciekawą propozycją są tunery WIWA z pilotami uczącymi się obsługi innych domowych urządzeń. Do testów otrzymaliśmy modele HD 95 MC i nieco odmiennej konstrukcji HD 50 MC+.

WIWA HD 95 MC to klasyczny tuner w stacjonarnej obudowie wykonany głównie z metalu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów zmieszczono w nim zasilacz oraz komplet najczęściej wymaganych interfejsów. Na tylnej ściance znajdziemy kolejno wejście i wyjście antenowe, gniazdo koaksjalne, port HDMI, eurozłącze i analogowe gniazdo audio. Na froncie umieszczono port USB 2.0 do obsługi pamięci zewnętrznej, mały wyświetlacz i trzy przyciski do zmiany kanałów i włączania urządzenia. Oprócz przewodu zasilającego, który nie jest odłączany, nie mogę się do niczego doczepić. Tuner ma odpowiednią wagę do swoich gabarytów, nie przesuwa się z podłączonymi przewodami i nie grzeje się mimo wewnętrznego zasilania.

Wspomniałem, że WIWA odświeżyła swoją ofertę o urządzenia wyposażone w pilota z funkcją Memo Control. Nie jest to innowacja na rynku technologicznym, bo uniwersalne piloty pamiętają dość odległe czasy, jednak w przypadku tunerów DVB-T to dodatek, którego konkurencja nie oferuje. Jak to działa? Bardzo prosto, wystarczy diody obu pilotów skierować do siebie i postępować według krótkiej instrukcji. Jednym przyciskiem uaktywnia się stan programowania, wybiera się guzik z czterech dostępnych w strefie memo i w jego miejsce przypisuje dowolny z innego pilota. Po zatwierdzeniu, klawisze osobnej strefy mogą obsługiwać dodatkowe urządzenia. Można nieco ponarzekać na ilość programowalnych guzików, ale ostatecznie te dostępne wystarczają (u mnie włączanie TV, zmiana źródła sygnałowego i regulacja głośności odbiornika). Prosty dodatek, a dzięki niemu pozbyłem się ze stołu jednego zbędnego pilota – rewelacja. Muszę jednak napisać, że pierwsze podejście nie było zadowalające. Z czterech przycisków dwa nie zostały przypisane, a przycisk zmniejszający głośność w ogóle nie chciał zadziałać. Dopiero po kilkukrotnym powtórzeniu operacji udało się uzyskać pożądany efekt.

r   e   k   l   a   m   a

Pilot od WIWA jest bardzo podobny do tego w testowanym wcześniej tunerze KORR HD 128. Gdyby nie baterie, prawie nic by nie ważył, a jego grubość ledwo przekraczałaby 5 milimetrów. Mimo to dobrze leży w dłoni, nie trzeszczy przy wciskaniu guzików. Te znowu podobnie jak we wspomnianym modelu wydają charakterystyczny dźwięk kliknięcia, co ułatwia obsługę urządzenia w sytuacjach kiedy to potrzebuje kilku sekund więcej na wykonanie operacji. To co napisałem to tylko detale, największą różnicą i to z rezultatem mało korzystnym dla WIWA jest celność. Niestety trzeba obrać dokładny kierunek, aby dioda widziała się z odbiornikiem, bo nawet lekkie przesunięcie uniemożliwia sterowanie. Dla mnie spora wada.

Przy pierwszym uruchomieniu tunera pojawia się kreator szukania programów. Znalezione kanały działały prawidłowo, żaden nie wyświetlał informacji o braku sygnału (zdarzało się w innych urządzeniach). Wygląd i obsługa menu identyczna jak w KORR HD 128. Zresztą to już chyba standard, że urządzenia bazujące na tych samych, albo zbliżonych układach, oferują praktycznie identyczne interfejsy użytkownika. Taki sam wygląd to jednak nie taka sama szybkość działania. Okazuje się, że inne modele potrafią być żwawsze chociażby w przerzucaniu listy kanałów. Mam tutaj na myśli prywatny model Fergusona Ariva. Nie mówię, że WIWA jest wolna, bo do jej pracy nie mam zastrzeżeń, ale mając dwa urządzenia obok siebie widziałem różnicę.

Tuner nie wymaga konfiguracji, po skanowaniu jest gotowy do pracy, nawet sam uruchamia pierwszy program. Kanały wybiera się "przeskakując" jeden po drugim lub z wyświetlanej listy. Do tego dochodzi elektroniczny program telewizyjny, w którym oprócz informacji znajdziemy opcje nagrywania i planowania seansów. Na uruchomionym programie można kliknąć przycisk info, aby dowiedzieć się więcej na temat wyświetlanego filmu. Udogodnień jest wiele i naprawdę widać je po przesiadce z telewizji analogowej. Warto przy zakupie tunera pomyśleć o pamięci zewnętrznej (zwykłej pamięci USB), dzięki której każdy film będzie można zatrzymać i odtworzyć w dogodnym momencie. Będzie ona również niezbędna do nagrywania programów według wcześniej ustalonego harmonogramu.

Tuner telewizyjny ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest odtwarzaczem plików multimedialnych. Powiem więcej, w cenie urządzenia otrzymujemy możliwość uruchamiania filmów, z którymi nie radzą sobie proste dedykowane urządzenia. WIWA HD 95 MC bez problemów odtwarza pliki w popularnych formatach (lista obsługiwanych plików). Sprawdziłem najczęściej występujące rozszerzenia AVI, MP4 i MKV - również w rozdzielczości Full HD z napisami SRT jak i polskimi TXT i byłem mile zaskoczony. Gdyby jeszcze tuner miał opcje podłączenia do lokalnej sieci, od razu zastąpiłbym nim odtwarzacz. Oczywiście oprócz filmów, z pamięci zewnętrznej można puszczać muzykę i oglądać zdjęcia.

Tuner to niestety kolejne urządzenie w domu i chociażby ze względów estetycznych nie wszystkim ono pasuje. Można kupić TV z wbudowanym dekoderem, ale to generuje już sporo większe wydatki. Rozwiązaniem jest model WIWA HD 50 MC+, który spokojnie można schować za telewizorem. Ma on w sobie zintegrowane i regulowane na zawiasie eurozłącze (chyba dostosowane do sytuacji gdzie odbiornik stoi blisko ściany), posiada HDMI, a nawet port USB. Wyróżnia je głównie odbiornik z wyświetlaczem dołączanym do urządzenia po kablu. Niestety trzeba go przykleić lub ustawić w widocznym miejscu, ponieważ pilot działa tak samo jak w wyżej opisanym HD 95 MC. Początkowo łudziłem się, że może w takim modelu pilot będzie działał na falach radiowych, albo przynajmniej będzie zdecydowanie bardziej odporny na zmiany płaszczyzny i kierunku – tutaj mocno się rozczarowałem. Warto też dodać, że taka zintegrowana konstrukcja nagrzewa się do wysokich temperatur. Już po kilku minutach od uruchomienia obudowa była gorąca. Poza tym pomimo kilku różnic związanych z odtwarzanymi formatami, obsługa telewizji cyfrowej niczym się nie różni.

Podsumowując, WIWA zaproponowała nową funkcjonalność, która, mam nadzieję, zostanie jeszcze lepiej rozwinięta. Nie zgodzę się z informacją o Memo Control ze strony producenta, cytuję „..jest to unikalne rozwiązanie na skalę światową, której staliśmy się prekursorem”, nawet mój kilkuletni pilot od dekodera może programować obsługę TV i dodatkowego odtwarzacza i nie jest ograniczony kilkoma guzikami. W nim jest to jeszcze bardziej wygodne, bo u góry mam po prostu przyciski TV, DVD, i dekoder i przełączam się między urządzeniami. Mimo wszystko w kontekście urządzeń DVB-T jest to rozwiązanie nowe i na pewno warto uwagi. Cena za model HD 95 MC wynosi około 120 złotych, natomiast ceny HD 50 MC+ poznamy niebawem, gdyż jest to urządzenie dopiero zaplanowane do sprzedaży detalicznej.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
wojtekadams   18 #1 20.12.2012 12:55

Produkt typu "YourLogo" ble. I zaraz się okaże, że to kolejny produkt niespełniający norm.

Autor edytował komentarz.
mWilQ   5 #2 20.12.2012 12:59

Kolejne kontrole UKE zapowiedziane są na 2013 rok :)

cyryllo   15 #3 27.12.2012 14:58

Ja czekam na taki tuner z złączem sieciowym z smb lub dlna i wszystko czego będę potrzebował od takiego urządzenia. Obecnie używam raspberry pi + openelec + tuner DVB-t pod usb.

km_00618   4 #4 28.12.2012 19:58

Używam w domu Wiwy 80. Bez problemu, tylko przy filmach z dysku robi Pan scan. Jeszcze jak by było wifi to odlot. Jedyny mankament to pilot. Nic na drodze do czujnika i tylko prostopadle na dekoder.

  #5 10.01.2013 19:10

wiwa HD 95 odtwarza mkv bez dźwięku

camper   7 #6 19.01.2013 13:24

Może mi ktoś wytłumaczyć, po co jest złącze antenowe out?

  #7 23.01.2013 20:08

Złącze antenowe out można połączyć z gniazdem antenowym TV, aby móc (póki jeszcze jest dostępna) odbierać TV analogową.
Mam pytanie do Autora recenzji; czy przy połączeniu tunera WIWA HD 95 MC z odbiornikiem TV CRT za pomocą kabla EURO, co nie jest przecież rzadką sytuacją, jakość wyświetlanego teletekstu jest poprawna? Sprawdzałem niedawno tuner DVB-T innej firmy pod tym kątem i, niestety, teletekst prezentował się fatalnie: litery rozmazane, jaskrawe, treść przesunięta w lewo. Jeśli to jeszcze obecnie możliwe, proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

mWilQ   5 #8 30.01.2013 12:59

@kazbi: niestety ciężko będzie mi odpowiedzieć, ponieważ nie mam dostępu do odbiornika crt. W LCD podłączałem mniejszy model zarówno po kablu HDMI jak i przez to ruchome złącze Euro i przy sygnale z cyfrówki strasznej różnicy nie zarejestrowałem.

  #9 31.01.2013 08:27

@mWilQ: Dzięki za odpowiedź. Chodzi mi jednak o tuner WIWA HD 95 MC i jego jakość obrazu teletekstu przy połączeniu przez Euro, ostatecznie może to być TV LCD. Pozdrawiam.

macminik   15 #10 09.02.2013 14:24

Po roku używania Wiwa HD100 wrażenia fatalne. Kupiłem ją, gdyż miałem bardzo pozywyne doświadczenia z odtwarzaczem DVD/Divx tej firmy, który zniósł 7 lat katowania go przez dziecko. Chodził bardzo dużo, wsuwanie, wysuwanie płyt, jak to 4 latek czasem było coś nie tak, ale zdał egzamin. Wiwa HD100 to tragedia. Jest tak wolna jak tylko się da. Po przełączeniu w tryb uśpienia, trwa to czasem nawet 10 sekund a ponowne naciśnięcie guzika, powodowało zawieszenie. Nie udało mi się zaktualizować oprogramowania. Instrukcja papierowa zawiera inny opis procedury niż strona producenta. Na koniec po roku wyłączyła się i zdechła zupełnie. Pojechała do serwisu. Wróciła po 18 dniach (14 dni z gwarancji). A co gorsza, wpis w karcie gwarancyjnej obejmował, wymianę zasilacza i modułu czegoś tam. Problem w tym, że dalej nie działa. Serdecznie odradzam ten model.

sokoleokopr   8 #11 14.02.2013 13:04

Witam,

Ja posiadam cabletecha URZ0083Q? u znajomych w/w Wiwa. Żaden nie czyta filmów w RMVB, w większości filmów xvid/avi dźwięk nie nadąża za obrazem i w większości zwykłych filmów, filmu po prostu nie da się przesunąć - myśli i myśli i koniec.

Plus taki że to co czyta dobrze (mkv,mp2/4 i divix4/5) czyta bez problemów. Tak jak by wszyscy producenci używali tej samej wersji kodeków które nie radzą sobie z Divx3/xvid/rmvb/duże avi bez kompresji - nie dają rady.

W dodatku nagrywa tylko w max 1080p mimo zwykłych rozdzielczość nadawania w związku z czym 15min to 1.5GB więc koszmar.

Testujcie bardziej od strony ZU.

Pozdrawiam

IT-Fun   6 #12 18.02.2013 14:23

Ten pierwszy dekoder bardzo przypomina Mantę DVBT02 :)

  #13 13.03.2013 22:48

Mam 2 WIW-y 50 i 90 od roku i NIE POLECAM tego dziadostwa ! WIWA ma marna glowice i slaba czulosc w gornej czesci pasma. W dolnej czesci u mnie multiplekser 2 kanal 23 jest ok,
ale na multiplekserze 1 kanal 58 - to masakra, tnie.
Sila sygnalu 90-98 % a jakosc 20-30% nie da sie ogladac.
Dalem sie nabrac na to dziadostwo.
PS. Jak przelacze na APOLLO to wszystkie 15 kanalow - OK.
Wiec nie jest to wina sygnalu czy anteny ani TV.

  #14 18.03.2013 15:41

jakie ma programy ten dekoder

daniel37369   2 #15 18.03.2013 18:33

Kupiłem w zeszył roku Wiwę 80 dla osoby starszej zdecydowanie polecam wybierać model ze starszą wersją pilota (miał większe przyciski) . Mam pytanie do redakcji czy działa aktualizacja oprogramowania bezpośrednio z anteny ?. Nie miałem odwagi spróbować wgrałem nowy soft przez usb :).

Autor edytował komentarz.
  #16 19.03.2013 18:33

Pytanie do Pana Marcina Wilka. Odbieram sygnał z telewizji kablowej UPC Polska. Mam również od nich Internet. Czy opisany przez Pana tuner WIWA HD 50 MC+ będzie bez problemu pobierać sygnał z ww kablówki? Pozdrawiam - Krzysztof z Wrocławia. (tofleg2@wp.pl)

  #17 12.04.2013 17:05

Poradźcie mi jakiś tuner do cyfrowej tv naziemnej. Chcę kupić kilka do pensjonatu. Wymagań nie mam wielkich, bo ma być tylko tymczasowo, aż nie kupię nowych telewizorów. HD nie potrzebne, bo jak już będę zmieniał telewizory to już kupię hd z dvbt mpg4. Nagrywania, ani odtwarzania też nie potrzebuję. Natomiast przydałoby się mieć jeden pilot do tv i tunera. Dobrze by było jakby konstrukcja była typu wiwy 50, żeby schować go za tv. Wyjście mogę mieć tylko scart.

  #18 12.04.2013 23:21

normalny soft jak w każdym tunerze

  #19 01.05.2013 22:32

Moja Wiwa nie radzi sobie z nagrywaniem na pendrive'a. Wykracza się na reklamach i np. serial trwający 1h dzieli na 3 części, które są powycinane/poskracane w dodatku. To samo w cabletechu. Wina softu?

  #20 23.05.2013 16:56

WIWA 95 odtwarza MKV z dźwiękiem kodowanym w AC3 natomiast brak w DTS

  #21 01.08.2013 20:10

Witam. Moja Wiwa (HD 95 mc) nie chce odtwarzać po podłączeniu przewodem HDMI. W instrukcji na str.13 napisane jest żeby przełączyć w ustawieniach "Setup" - "Obraz" - Wyjście Video na HDMI. Jak to zrobić? Na TV wyświetla się napis TRYB NIEDOZWOLONY (TV- Samsung LE40R8).

  #22 24.10.2013 14:02

r-ober (niezalogowany):

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.