r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Właśnie wystartował Sicher, komunikator twórców IM+ dbający o naszą prywatność

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Pomimo że sieci społecznościowe obejmują swoim zasięgiem ogromną ilość użytkowników, inne komunikatory wcale nagle nie upadły. Co więcej, mają się całkiem dobrze, udowadniają to zaś bardzo popularne i wciąż zdobywające nowych użytkowników WhatsApp czy Viber. Problemem bywa prywatność. Gdy w połowie lutego Facebook kupił pierwszy z tych komunikatorów, wiele osób zwiastowało, że to jego koniec, a przede wszystkim koniec jakiejkolwiek prywatności. Dzisiaj ruszył z kolei Sicher, nowa aplikacja twórców komunikatora IM+. Czym jest? Także komunikatorem, tyle tylko, że zdecydowanie nastawionym na ochronę prywatności.

Sicher nie wymaga posiadania dedykowanego konta. Podobnie jak w przypadku innych tego typu aplikacji, użytkownik jest weryfikowany za pomocą numeru swojego telefonu. Poprzez numery nawiązuje także kontakt z innymi osobami. Sama aplikacja jest zabezpieczona przed dostępem za pomocą kodu. Stanowi on podstawę do lokalnego szyfrowania danych przy pomocy algorytmu AES. W przypadku gdy użytkownik zapomni hasła, wszystkie wiadomości bezpowrotnie przepadają. Sama blokada ma ograniczenie czasowe, odblokowana aplikacja domyślnie po 15 minutach jest automatycznie blokowana, aby uniknąć nieautoryzowanego dostępu do przechowywanych w niej danych przez osoby trzecie. Komunikator nie pozwala także na wykonywanie zrzutów ekranu.

Wszystkie wiadomości wysyłane do innych użytkowników sieci są szyfrowane za pomocą kryptografii asymetrycznej, używany jest algorytm RSA z kluczami o długości 1024 bitów. Dodatkowo połączenia z serwerem są chronione za pomocą SSL. Gdy zdecydujemy się na wysyłanie obrazków, plików biurowych lub wiadomości głosowych, dane zostaną zaszyfrowane symetrycznie przy pomocy AES, oraz jednorazowego hasła (chronionego przez wspomniany RSA). Pliki trafiają co prawda tymczasowo na serwery firmy, są jednak zaszyfrowane i tylko odbiorca może uzyskać dostęp do nich. Po dostarczeniu wiadomości do odbiorcy, są one usuwane z serwerów. Gdy korzystamy z czatów grupowych, wiadomość do każdej osoby jest szyfrowana oddzielnie jego kluczem publicznym.

r   e   k   l   a   m   a

Co ciekawe, posunięto się nieco dalej i nawet powiadomienia z komunikatora nie zawierają ani treści wiadomości, ani informacji o nadawcy. Aby uzyskać takie informacje, konieczne jest jego uruchomienie, czyli wpisanie kodu zabezpieczającego. Choć aplikacja zawiera opcję synchronizacji kontaktów, producent tłumaczy nawet jak działa ta funkcja: lokalne numery są wysyłane tylko aby porównać je z bazą i znaleźć znajomych, nie są jednak na serwerze przechowywane. Kolejna ciekawostka to możliwość automatycznego usuwania danych po określonym czasie, zarówno po stronie nadawcy jak i odbiorcy. Użytkownik może także wymusić natychmiastowe usuwanie wiadomości.

Jak widać, starań o zapewnienie prywatności naszych danych jest ze strony producenta sporo. Dodatkowo wszystkie serwery zlokalizowane są w Niemczech, ma to zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo i niezależność od macek żądnych informacji organizacji zza wielkiej wody. Na co więc usługodawcy nasz numer telefonu? Według niego to dobra metoda weryfikacji, dzięki której można łatwo pozbyć się spamerów. Dodatkowo pozwala to na o wiele szybsze wyszukiwanie znajomych, którzy postanowią skorzystać z tego rozwiązania. Aplikacja nie posiada polskiej wersji językowej, niemniej jest bardzo prosta w obsłudze i nie powinno to stanowić większego problemu.

Komunikator jest udostępniany za darmo, również wszystkie dostępne w nim opcje są bezpłatne, aplikacja nie wyświetla też żadnych reklam. Jak zaznacza producent, nie ma żadnych planów, aby aplikacja lub jakieś z jej funkcji były obciążone opłatami. W przypadku korzystania z połączenia pakietowego, użytkownik ponosi opłaty zgodnie z cennikiem operatora. Producent od razu przygotował wersję dla wszystkich wiodących platform: Androida, iOS, oraz Windows Phone.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #1 18.06.2014 14:27

"Dodatkowo wszystkie serwery zlokalizowane są w Niemczech, ma to zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo i niezależność od macek żądnych informacji organizacji zza wielkiej wody."

Panie Łukaszu! Proszę to usunąć i się więcej nie ośmieszać. Akurat Niemcy bardzo dobrze współpracują z NSA, niemiecka BND świetnie się dogaduje z Jankesami. Już bardziej się Pan pomylić nie mógł. To że serwery są w Niemczech, akurat nie jest żadną gwarancją bezpieczeństwa...

Monczkin   13 #2 18.06.2014 14:32

@Anonymus (niezalogowany): a jakieś konkrety?

Łukasz Tkacz   19 #3 18.06.2014 14:33

@Anonymus (niezalogowany): Prawo Niemieckie to nie prawo USA. Współpraca może być prowadzona z różnymi krajami, co nie oznacza, że dostęp do danych jest tak łatwy jak w przypadku usług zlokalizowanych w Stanach.

mareczek_1988   3 #4 18.06.2014 14:39

Witam, czy tylko u mnie [L620] na win 8.1 (beta oczywiście) apka się restartuje zaraz po "rejestracji"?

Autor edytował komentarz.
  #5 18.06.2014 14:43

@lukasamd: "Prawo Niemieckie to nie prawo USA" LOL
No pewnie że prawo niemieckie to nie jest prawo amerykańskie xD
Ale NSA i BND się doskonale dogadują. Wiele razy wspominał o tym Snowden.
USA stosują taktykę pomagania partnerom politycznym ale jednocześnie sami ich śledzą. Podobnie zachowuje się Izrael w stosunku do USA i voce versa. O takowej współpracy można też poczytać na WikiLeaks.

xomo_pl   18 #6 18.06.2014 14:43

@lukasamd: no niestety ale jakiś czas temu było głośno jak to wywiad niemiecki szpieguje obywateli i mocno współpracuje z NSA więc
wybór Niemiec jako lokazlizacji serwerów to średnio dobry pomysł...

aeroflyluby   14 #7 18.06.2014 15:05

klucz AES na podstawie kodu - który pewnie będzie 4cyfrowym pinem + RSA 1024
spoko. ale bezpieczne to to nie jest ;)

Jack_Daniels   7 #8 18.06.2014 15:28

Teraz można zabezpieczyć rozmowę na gg. WTW i wtyczka wtwcrypto http://forum.k2t.eu/wtyczki/%28wtwcrypto%29-szyfrowanie-rozmow-pomiedzy-2-uzytko.../ wiadomości szyfrowane są AES-256 w trybie ECB, wymiana kluczy za pomocą algorytmu Diffie-Hellman'a o długości klucza 1024 bity lub bezpośredni import, przesyłane jako base64

  #9 18.06.2014 15:28

"Lokalne numery są wysyłane tylko aby porównać je z bazą i znaleźć znajomych, nie są jednak na serwerze przechowywane."

Skoro numery nie są przechowywane na serwerze, to z czym oni porównują lokalne numery?

  #10 18.06.2014 15:31

"Komunikator jest udostępniany za darmo, również wszystkie dostępne w nim opcje są bezpłatne, aplikacja nie wyświetla też żadnych reklam."
Powiedzieli, skad biora kase na utrzymanie serwerow i programistow?

Łukasz Tkacz   19 #11 18.06.2014 15:46

@Anonim (niezalogowany): Z bazą samych użytkowników usługi. Założenie konta powoduje zapis numeru w ich bazie (dezaktywacja jego usunięcie).

Łukasz Tkacz   19 #12 18.06.2014 15:46

@czeko (niezalogowany): Stawiam, że IM+ im to opłaci. Popularny jest, wersja darmowa ma reklamy, a płatna nie kosztuje przecież dolara.

ajp.c0.pl   5 #13 18.06.2014 16:00

Dlaczego do każdego "newsa" są dodawane przemyślenia autora? Czy nie powinno to być nie jednostronny tekst o tym że powstała taka aplikacja i jej serwery są na terenie Niemiec oraz że celem autorów jest bezpieczeństwo danych ZU? Po to są komentarze aby dorzucić swoje trzy grosze (lub Blog na dłuższe przemyślenia). Coraz bardziej popularniejsze jest wtrącanie swojego zdania w publikacji...na nieszczęście ten trend jest już od dawna w dużych stacjach a coraz więcej portali idzie nim :(

dzikiwiepsz   11 #14 18.06.2014 16:43

A ta ochrona prywatności to prawda czy tylko mrzonka?

  #15 18.06.2014 17:26

@Jack_Daniels: Niedługo ma się pojawić też OTR. To będzie dopiero coś :)

patryk9200   8 #16 18.06.2014 17:44

Przecież ikona tej aplikacji jest bardzo podobna do ikony Skype. Te same kolory, identyczny układ, kształt prawie ten sam.
Pozew ze strony Skype murowany. I słusznie.

  #17 18.06.2014 18:45

@patryk9200: http://i.imgur.com/Vbb5qii.png To jest to podobieństwo? Inna czcionka, inne kolory (nie dosyć, że odwrotne, to jeszcze inny odcień), inne tło litery (dymek przeciwko trzem połączonym okręgom) i kłódka u Sichera. Taką mają nazwę, takie wybrali logo.

  #18 18.06.2014 20:49

Dyć już dawno są open sourcowe TextSecure RedPhone.

  #19 18.06.2014 22:02

@dzikiwiepsz: mrzonka jak nic. Po PROSMIE masa firm deklaruje ochrone danych osobowych a to w komunikatorach, a to w mailach a to w przeglądarkach internetowych. Pomimo świetnych tekstów marketingowych i deklaracji to ich działania mają nie wiele wspólnego z ochrona danych konsumentów. Ot na nośnym temacie można dużo ugrać dla siebie. Z czegos przecież trzeba żyć. Za darmo to tylko Google daje swoje usługi ;)

Wacuś Zagłada   5 #20 19.06.2014 09:53

Prywatność dobrze się sprzedaje ostatnio. Potemu zainstaluję sobie "prywatny" komunikator. Teraz to jest "trendi". A potem zatłytuję o tym i napiszę na fujzbuku przy okazji wyflaczając się, że ostatnio byłem w centrum handlowym, na obiad miałem schabowego (obowiązkowe zdjęcie), a wieczorem brzuch mnie bolał i zrobiłem rzadką kupę (obowiązkowe zdjęcie).

oner   5 #21 19.06.2014 09:58

Teraz wszyscy tak dbają o moją "prywatność", że niedługo świętem będzie jak ktoś stwierdzi, że jakoś SPECJALNIE o to nie dba. A ludzie dali sobie wmówić, że to jest najważniejsze - i chwilowo nie trzeba rozwijać produktów/usług tylko wystarczy dbać o "prywatność" i ludzie się posrają ze szczęścia.

  #22 19.06.2014 09:59

Fak USA

  #23 19.06.2014 12:22

Zamknięty kod? Serwery w Niemczech? Konto na podstawie numeru telefonu? Podziękuję. Nie ufam. To może być appka zrobiona specjalnie przez służby, żeby sobie poczytać ciekawe rzeczy...

doryinfg   7 #24 20.06.2014 02:05

podajcie proszę jakieś przykłady dobrych bezpiecznych komunikatorów na platformy wp i andka... bo to reklamowane jakoś mnie nie przekonuje do siebie ;]

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.