34‑latka oszukana "na OLX" przez WhatsAppa. Straciła 2300 złotych

Kolejna osoba została oszukana "na OLX" przez WhatsAppa
Kolejna osoba została oszukana "na OLX" przez WhatsAppa
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Oskar Ziomek

02.07.2021 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejna osoba dała się oszukać "na OLX" za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. W tym przypadku 34-letnia mieszkanka Rudy Śląskiej straciła niecałe 2300 złotych. Sprzedająca była przekonana, że to ona trzyma pieniądze od rozmówcy.

Serwis rudaslaska.com.pl informuje o kolejnym przypadku oszustwa "na OLX", w którym nieuczciwi kupujący wykorzystują łatwowierność i nieświadomość sprzedawców, by wyłudzić od nich pieniądze. Kontaktują się z osobami sprzedającymi produkty w serwisie OLX, przesyłając im link prowadzący do formularza, który rzekomo ma pomóc w odbiorze pieniędzy za oferowany produkt.

Strona internetowa jest jednak spreparowana, a wpisywane dane w formularzu przekazywane wprost w ręce oszustów. Zazwyczaj chodzi o dane logowania do bankowości lub kompletne dane karty płatniczej, których przekazanie prowadzi do obciążenia konta ofiary i utraty pieniędzy. W tym przypadku 34-latka straciła niecałe 2300 złotych.

Aby zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami, należy unikać klikania linków przesyłanych od nieznajomych i pamiętać, by nie podawać nikomu swoich danych logowania do bankowości czy kompletnych danych karty płatniczej - żadne z nich nie są potrzebne, by otrzymać od kogoś przelew.

W praktyce w przypadku OLX, warto po prostu ograniczyć się do wykorzystania oficjalnego mechanizmu płatności, zamiast na własną rękę próbować "dogadywać się" z kupującym innym kanałem - tak jak w tym przypadku na przykład przez WhatsAppa.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (79)
Zobacz także