r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

40 lat minęło, czyli o urodzinach Internetu

Strona główna Aktualności

W tym tygodniu świętujemy 40 urodziny sieci, bez której zarówno dobreprogramy, jak i miliardy innych stron z całego świata nie miałyby prawa bytu. Jednak nim Internet zaczął przypominać to, czym jest w obecne, przeszedł długą drogę od prostego eksperymentu naukowego poprzez technologię stosowaną w wojsku, środowiskach akademickich i w końcu wśród pierwszych Internetów. Warto przypomnieć, jak rozwijała się globalna sieć od czasu, gdy 2 września 1969 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii (UCLA) połączyli dwa komputery kablem i przesłali prostą wiadomość tekstową.

Pierwszy raz sieć złożona z kilku komputerów komunikujących się bez udziału centralnego serwera zaczęła pracować 29 września 1969 roku, kiedy to powstał tworzony na potrzeby wojska ARPANET – faktyczny przodek współczesnego Internetu. Kolejnym krokiem milowym w rozwoju Internetu było powstanie w styczniu 1983 r. protokołu TCP/IP, który dzielił przesyłane dane na pakiety i jasno określał sposób sposób adresowania poszczególnych maszyn w sieci. Warto odnotować, że standard TCP/IP jest używany do komunikacji w Internecie po dziś dzień.

Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem, które na zawsze zmieniło oblicze sieci, było powstanie dokumentów hipertekstowych tworzących sieć World Wide Web. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w marcu 1989 roku i doprowadziły do powstania języka HTML oraz pierwszej przeglądarki internetowej – Mosaic. Gdy w 1991 r. zlikwidowano zakaz wykorzystywania Internetu w celach komercyjnych zaczął się on bardzo dynamicznie rozwijać. Gdy pojawiły się pierwsze serwisy internetowe takie jak Yahoo (1994 r.), eBay (1995 r.), Wirtualna Polska (1995 r.) czy też prekursor portali w naszym kraju Polska OnLine, Internet przestał być domeną uczelni czy wojska i stał się elementem kultury masowej dołączając do bardzo popularnych w owym czasie radia i telewizji.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.