NASA chce internetu na Księżycu. Infrastrukturę postawi Nokia

NASA chce internetu na Księżycu. Infrastrukturę postawi Nokia

fot. NASA/Liaison/Getty Images
fot. NASA/Liaison/Getty Images
17.10.2020 16:15, aktualizacja: 17.10.2020 17:59

Fińska Nokia stworzy infrastrukturę internetową dla NASA na Księżycu. Wartość inwestycji to 14,1 miliona dolarów, które firma uzyska od amerykańskiej agencji kosmicznej.

Nokia wybuduje infrastrukturę sieci komórkowych 4G na Księżycu. Zadanie zrealizuje amerykańska filia korporacji telekomunikacyjnej, aczkolwiek firma ma wykorzystać operacyjne doświadczenie wszystkich działów Nokii.

Sieć 4G będzie miała zastosowanie w łączności pomiędzy astronautami, pojazdami, a także w bazie na Księżycu, jaka ma powstać na satelicie Ziemi do roku 2028 (w ramach programu Artemis).

Fińska firma ma w ramach kontraktu NASA znaleźć sposób na zmodyfikowanie ziemskiej technologii do warunków panujących na Księżycu tak, aby zachować stabilność komunikacji o wysokiej przepustowości.

W przeszłości, za czasów misji Apollo, astronauci musieli komunikować się falami radiowymi za pomocą sieci przekaźników, a sygnał był po drodze wielokrotnie wzmacniany i przekierowany, aby mógł w ogóle krążyć między Księżycem a Ziemią. Teraz ma być prościej i wydajniej, dzięki 4G.

Aczkolwiek rodzi to pytanie, dlaczego nie wykorzystano od razu 5G? Portal xda developers spekuluje, że sieci 5G mają krótszy zasięg, a więc wymagałyby wybudowania większej liczby stacji bazowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)