64-bitowa testowa Opera z osobnymi procesami dla wtyczek

64‑bitowa testowa Opera z osobnymi procesami dla wtyczek

15.12.2011 17:30

Święta w Opera Labs zapowiadają się ciekawie: wydana została 64-bitowa wersja przeglądarki, do której dopakowano separację procesów wtyczek.

64-bitowa kompilacja przeglądarki dostępna jest dla systemów Windows i Mac OS X. 64-bitowa przeglądarka w niektórych sytuacjach będzie dużo wydajniejsza, a ponadto lepiej poradzi sobie z alokacją pamięci. Poza korzyściami płynącymi z samej architektury ta wersja Opery ma możliwość pracy również z 32-bitowymi wtyczkami. Kompilacja była gotowa od dłuższego czasu, ale właśnie wtyczki hamowały jej wydanie. Jednak wprowadzenie separacji procesów pozwoliło na pogodzenie 64-bitowej Opery również z wtyczkami skompilowanymi dla 32-bitowej architektury.

Separacja procesów wtyczek ma oczywiście jeszcze jedną zaletę — poprawę stabilności. Na blogu Opera Labs można przeczytać, że z analizy raportów błędów Opery wynika, że duży odsetek krytycznych błędów przeglądarki to wina wtyczek. Ten problem został rozwiązany w wersjach Opery dla Linuksa i FreeBSD, gdzie separacja procesów jest obecna od dłuższego czasu, ale dopiero teraz mechanizm trafia do wydań dla Windowsa i Mac OS X. Teraz, jeśli wtyczka „się potknie”, tylko jej proces zostanie zakończony. Wystarczy przeładować stronę w Operze, aby uruchomić ją ponownie i kontynuować przeglądanie.

Testowe wydania Opery 64-bitowej można pobrać ze stron Opera Labs. Należy wziąć pod uwagę, że przeglądarka może jeszcze mieć błędy, ale z pewnością nie zakończy pracy z powodu wtyczki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)