70-calowy TV Sharp Aquos 8K: i co z tego, że ludzie mają przestarzałe oczy?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

4K ma być już passé, przynajmniej wśród finansowych elit. Choć wciąż ponad 80% treści wideo dostępnych przez Internet oferowana jest w rozdzielczościach 720p i niższych, choć nawet na wiodącym chińskim rynku odsetek telewizorów 4K nie przekracza 50%, Sharp śmiało wprowadza na rynek ciekłokrystaliczny telewizor nowej generacji: Aquos LC-70X500. 70 cali przekątnej ekranu, rozdzielczość 8K (7680×4320 pikseli), cena jedyne 73 tys. dolarów. Niestety jednak już dziś można sądzić, że nowy telewizor Sharpa skazany jest na porażkę – firma nie oferuje bowiem swoim klientom wszczepienia nowych, nadludzkich oczu.

Parametrom trudno coś zarzucić. Japońska firma obiecuje nie tylko szesnastokrotnie większą rozdzielczość niż FullHD, której nie da się wyrazić obrazami 4K, lecz także pełne HDR, pokrycie przestrzeni barw Rec.2020 w 79% i lokalne adaptacyjne podświetlenie, dostosowane do kolorów i poziomu jasności obrazu w danym miejscu. Kąty widzenia bez zarzutu, 176° w pionie i poziomie, częstotliwość odświeżania taka sobie – 60 Hz.

Ciekawie zaczyna się, gdy zaczniemy czytać to, co napisano drobnym drukiem. Póki co nie ma oczywiście żadnych treści 8K, które można by było na nowym telewizorze oglądać, więc tej ostatecznej rzeczywistości, której ultradokładnych detali gołym nie uchwycisz (cytat z materiałów marketingowych Sharpa – przyp. red.) doświadczyć można tylko dzięki upscalingowi materiałów 4K.

W 2018 roku mają co prawda pojawić się pierwsze programy telewizyjne w 8K, ale nie zobaczymy ich na Aquosie LC-70X500. W dokumentacji możemy przeczytać, że w telewizorze zainstalowano bowiem cyfrowy tuner BS/110 CS, ale funkcja niezbędna do odbioru sygnału 4K/8K nie jest w nim zainstalowana. Jeśli chcemy faktycznie odbierać sygnał 8K, musimy dokupić do telewizora tuner SH1050, za jedyne 64 tysiące dolarów.

Podłączymy taki tuner do telewizora czterema (sic!) kablami HDMI 2.0, a gdy już zaczniemy sobie na nim oglądać Guardians of the Galaxy vol.2, pierwszy film pełnometrażowy, który ma zostać nagrany w 8K, nie dziwmy się, że sam telewizor pociągnie z gniazdka 470W (nie licząc 250W z tunera). To i tak nieźle, pierwszy eksperymentalny telewizor 8K Sharpa z 2015 roku ciągnął z gniazka 1500W…

Następnie pozostaje nam usiąść przed telewizorem i zachwycać się obrazem. Przy 70-calowym wyświetlaczu człowiek o doskonałym (20/20) wzroku zauważy, że ma do czynienia z obrazem bardziej dokładnym niż 4K z odległości około 60 cm. Cóż, mało wygodne, ale czego nie zrobimy, by móc obcować z ostateczną rzeczywistością Sharpa?

Tak naprawdę japońska firma nie sprzedaje bowiem jakiegoś tam telewizora 8K, lecz rdzeń ekosystemu 8K, kluczowego dla strategii w nadchodzących latach. Aquos LC-70X500 trafi więc wpierw na rynek chiński (w październiku br.), następnie japoński (grudzień br.), tajwański (luty 2018 r.) i europejski (marzec 2018 r.). Wraz z telewizorem i tunerem na rynek będą musiały trafić nowe wersje złącza HDMI, nowe kamery filmowe, nowe potężniejsze GPU – wszystko po to, byśmy mogli cieszyć się niemożliwą do zauważenia różnicą.

Nie oznacza to jednak, że postęp w tej dziedzinie jest całkiem bezużyteczny. Wręcz przeciwnie, jest jedno zastosowanie, w którym 8K ma sens. To gogle wirtualnej rzeczywistości. Oferowana dziś przez HTC Vive rozdzielczość 1080×1200 px to naprawdę nie dość, by oko dało się oszukać z tej odległości. Rozwój ekosystemu 8K, nawet jeśli będzie napędzany technicznymi absurdami pokroju telewizora 8K, coś ciekawego w końcu może przynieść. Dlatego miejmy nadzieję, że znajdzie się 200 bogaczy rocznie, którzy kupią nowe telewizory Sharpa – na tyle sztuk szacowana jest bowiem ich produkcja.

© dobreprogramy

Komentarze