8K Association Certified: są nowe wymagania dla producentów telewizorów

8K Association Certified: są nowe wymagania dla producentów telewizorów05.01.2021 13:11
8K Association Certified ma teraz nowe wymagania, fot. Getty Images
8K Association Certified ma teraz nowe wymagania, fot. Getty Images

Producenci telewizorów 8K muszą się teraz bardziej postarać, by ich produkty zyskały odświeżone logo 8K Association Certified. Wraz z nową grafiką nadeszły bowiem wyższe wymagania, które dany odbiornik musi spełnić, aby zasłużyć na certyfikację. Teraz nie wystarczy już tylko odpowiednia rozdzielczość i inne parametry opisujące wyłącznie obraz.

Jak tłumaczy Samsung, kolejnym wymogiem jest obsługa formatów wielowymiarowego dźwięku przestrzennego, a dodatkowo uwzględniana będzie liczba obsługiwanych standardów dekodowania materiału zgodnych z 8K. Dotychczas do uzyskania logo 8K Association Certified wystarczyło spełnienie wymagań dotyczących rozdzielczości 7680×4320, jasności przekraczającej 600 nitów czy wbudowanych złączy uwzględniających HDMI 2.1.

Chociaż na rynku nie ma obecnie wielu telewizorów spełniających te wymagania, a istniejące modele z pewnością nie są na kieszeń każdego, Dan Schinasi – jeden z dyrektorów w Samsungu – zasugerował, iż telewizory 8K są poważną alternatywą dla kina, co jest szczególnie istotne w trudnych czasach spowodowanych pandemią koronawirusa. W jego ocenie zaangażowanie 8K Association powinno pomóc w promowaniu nowych odbiorników i zachęcać klientów do ich kupowania.

Jak wynika z oficjalnych informacji na stronie 8K Association, oferowane obecnie na rynku telewizory z opisywanym certyfikatem to wyłącznie modele firmy TCL i Samsunga, ze znaczną przewagą liczebną tego drugiego. W przypadku TCL chodzi o model X915 występujący w wersji 65- i 75-calowej, zaś w ofercie Samsunga są to modele Q700T, Q800T, Q900TS oraz Q950R, które w różnych kombinacjach występują w rozmiarach od 55 do 98 cali.

Telewizja naziemna DVB-T2 za pasem

Osoby planujące zmianę telewizora na dużo nowszy obsługujący 8K czy nawet "tylko" 4K, mogą rozważyć taki zakup także z innego powodu. W Polsce trwają bowiem testy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2, której nie obsłużą starsze odbiorniki. Jest to związane z zaplanowanym zwolnieniem pasma nadawania, które niebawem będzie wykorzystywane na potrzeby sieci 5G.

Przełączenie sygnału będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2022 roku, ale już teraz spora część obywateli może sprawdzić zalety DVB-T2 w ramach testów. We wrześniu uruchomiono pierwsze nadajniki testowe, zlokalizowane na Śląsku i w Małopolsce.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)