9 lat dobrychprogramów: nowy blog, konkurs i plany na przyszłość

Redakcja

07.12.2011 23:59, aktual.: 08.12.2011 04:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dokładnie 9 lat temu, 7 grudnia 2002 roku portal dobreprogramy.pl oficjalnie zainaugurował swoją działalność. Z okazji tego jubileuszu przygotowaliśmy dla Was niespodzianki: całkowicie przebudowany blog czytelników oraz konkurs. Przy okazji chcielibyśmy też podzielić się planami na najbliższą przyszłość.

Nowy blog czytelników

Nowa odsłona dobroprogramowego bloga została przygotowana w oparciu o Wasze sugestie i uwagi wyrażane w komentarzach, mailach do redakcji, czy też podczas bezpośrednich rozmów w trakcie HotZlotu. Co prawda czasami były to zupełnie wykluczające się propozycje ;), staraliśmy się jednak wypracować rozwiązanie, które zadowoli możliwie najszerszą rzeszę czytelników. Zmianą, która bezsprzecznie najbardziej rzuca się w oczy jest odejście od dotychczasowego wyglądu. Duże nagłówki, większa czcionka treści oraz większe odstępy pomiędzy wierszami mają ułatwić czytanie wpisów — zarówno na komputerach z ekranami o wysokich rozdzielczościach, jak i na dynamicznie powiększającej się grupie urządzeń mobilnych.

Przebudowie uległ także układ strony, w szczególności nagłówek — teraz łatwiej będzie poruszać się pomiędzy stroną główną dobrychprogramów, stroną główną blogów, a własnym blogiem. Poszczególne wpisy są publikowane na spisie w formie tzw. zajawki, co sprzyja przejrzystości i ułatwia odnalezienie interesującego tematu. Listy najczęściej komentowanych, popularnych i pozostałych wpisów są teraz bardziej wyeksponowane. Same wpisy zostały teraz opatrzone widoczną liczbą komentarzy i wzbogacone o możliwość łatwego współdzielenia informacji w portalach społecznościowych. Pojawiła się też wyszukiwarka, która dotąd nie była dostępna bezpośrednio z poziomu bloga, a także kategorie tematyczne.

Część zmian związanych z blogami jeszcze jednak przed nami. Najważniejszą z nich będzie publikacja wybranych wpisów na głównej stronie dobrychprogramów, co pozwoli ich autorom na dotarcie do najszerszego grona czytelników. Ten cel wymaga jednak większej unifikacji wizualnej poszczególnych wpisów — stąd ograniczyliśmy możliwości powiększania, kolorowania i pogrubiania czcionek, bo niektóre wpisy wyglądały niczym bożonarodzeniowa choinka ;) Z drugiej jednak strony teraz będzie można korzystać ze specjalnych stylów do nagłówków, listingów kodu (z kolorowaniem składni w zależności od języka), tagów obrazków i kilku innych.

Kolejnym bardzo istotnym elementem będzie możliwość wprowadzenia grafiki wiodącej, która będzie się pojawiała nad „zajawką” wpisu. Będzie ona kadrowana i przycinana do formatu panoramicznego paska prezentowanego pod tytułem wpisu, pozostałe grafiki w treści wpisu będą mogły być kadrowane przez autora i przycinane, a po najechaniu kursorem będą rozwijały się do pełnego widoku. Jest też szereg innych elementów, których wprowadzenie planujemy jeszcze w tym roku. Warto nadmienić, że w dalszym ciągu dajemy możliwość aktywacji tzw. krótkiego adresu w postaci www.dobreprogramy.pl/Nick z poziomu profilu.

Nie zapomnieliśmy też o możliwości dostosowania wyglądu do własnych upodobań. Od nowej wersji jest to możliwe poprzez zmianę motywu nagłówka (grafiki) oraz dopasowanie kolorystyki — wystarczy być zalogowanym. Już na starcie udostępniliśmy kilkanaście takich motywów do wyboru, z czasem chcielibyśmy aby ta lista się zwiększała. Gorąco zachęcamy do wypróbowania!

Konkurs z BenQ

Z tym właśnie zagadnieniem związany jest nasz mały konkurs :) Tak się akurat złożyło, że prawie równocześnie z nami urodziny obchodzi BenQ — znany producent projektorów, monitorów i aparatów cyfrowych. Z tą tylko różnicą, że w przypadku BenQ jest to już okrągła 10 rocznica, a nie tak jak w naszym wypadku „tylko” 9-ta ;) Postanowiliśmy razem celebrować wspólny jubileusz.

Zadanie konkursowe jest bajecznie proste. Wystarczy zaproponować własny motyw (grafikę) nagłówka, opracowany na bazie np. jakiejś fotografii czy rysunku. Przykładowo może to być zdjęcie podzespołu komputerowego, liczymy jednak na bardziej kreatywne projekty :) Zależy nam na tym abyście wykazali się pomysłowością, bo najlepsze dzieła zostaną udostępnione do wyboru dla wszystkich czytelników. Formalnie rzecz biorąc wymóg jest w zasadzie tylko jeden: musi ono być oparte o materiał do którego macie prawa autorskie. Wyszukiwanie w Google'ach efektownych tapet i ich zgłaszanie nie wchodzi więc w grę ;) Grafika powinna mieć wymiary 1920x200 pikseli.

Co można wygrać? Pięć najlepszych projektów zostanie nagrodzonych następującymi nagrodami:

Chcielibyśmy jednak wciągnąć do zabawy jak najwięcej z Was, zatem ponadto rozlosujemy 50 bezcennych ;) koszulek dobrychprogramów wśród wszystkich, którzy wezmą udział w konkursie. Czasu jest sporo, bo na zgłoszenia będziemy czekać miesiąc, do 7 stycznia 2012 r. Warto więc spróbować swoich sił. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie konkursowej.

Plany na przyszłość ;)

To jednak nie koniec jubileuszowych wiadomości. Nowy blog to swego rodzaju „poligon doświadczalny” przed kompleksowymi zmianami w całym portalu. Zdajemy sobie sprawę, że wygląd i organizacja poszczególnych działów wymaga przebudowy — w końcu trochę już od ostatnich zmian minęło ;) Nie chcemy jednak takich zmian narzucać, tylko wprowadzać w porozumieniu z Wami. Stąd też prosimy o zgłaszanie wszelkich sugestii, uwag i ewentualnych błędów w specjalnym wątku na forum.

Na blogu w menu u góry strony zauważyliście pewnie pozycję ze znakiem zapytania. Uchylając rąbka tajemnicy, w planach mamy też integrację naszych dwóch pozostałych portali: TechIT i Gamikaze ze strukturą dobrychprogramów, pozostawiając przy tym jednakże ich odrębność jako niezależnych działów. Obecny stan z oddzielnymi bazami użytkowników i forami utrudnia bowiem komunikację czytelników i wyszukiwanie interesujących treści. Znaczna część prac deweloperskich związanych z nowymi blogami to niewidoczne mechanizmy, które ułatwią przeprowadzenie takich zmian. Z drugiej jednak strony część obecnych działów zostanie połączonych gdyż ich sztuczne rozgraniczanie nie ma większego sensu.

To oczywiście nie wszystko. Mamy głowy pełne wielu innych pomysłów, kilka z nich już realizujemy, ale szczegóły niech pozostaną na razie tajemnicą — nie chcemy zapeszać ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)