99% mobilnego malware ukierunkowana jest na Androida

99% mobilnego malware ukierunkowana jest na Androida

99% mobilnego malware ukierunkowana jest na Androida
22.01.2014 19:30, aktualizacja: 23.01.2014 12:43

Firma Cisco opublikowała najświeższy raport odnośnie bezpieczeństwa za rok 2013. Z racji na rosnącą popularność urządzeń mobilnych, warto skupić się na tym segmencie rynku. Dane zapewne nie są zaskoczeniem, ale użytkownicy Androida powinni mieć się na baczności instalując aplikacje spoza oficjalnego marketu i korzystając z sieci.

Pomimo, że złośliwe oprogramowanie ukierunkowane na urządzenia mobilne stanowi zaledwie 1.2% malware w sieci, to statystyki nie są błahe. Dane wskazują, że aż 99% omawianych malware skierowana jest na urządzenia działające na Androidzie. Najpopularniejszym robakiem jest Andr/Qdplugin-A (43.8%). Jest to złośliwe oprogramowanie, które związane jest z nielegalnymi aplikacjami na Androida. Najczęściej są to pirackie gry i aplikacje, które dostępne są za darmo na nielegalnych serwerach. Takie oprogramowanie jest „przepakowywane” aby dodać złośliwy kod, który może z kolei pobrać aplikacje do tworzenia botnetów lub podmienić element systemu jak np. dialer łączący się z płatnymi numerami.

Obraz

Również w sieci użytkownicy Androida nie są bezpieczni. Osoby korzystające z Androida są najczęściej narażone na złośliwe oprogramowanie (71%), które może dostać się przez przeglądarkę internetową. Phishing, likejacking oraz wszelkiego rodzaju włamania korzystające z metod socjotechnicznych to największe zagrożenie dla użytkowników Androida.

Niestety, oddanie całkowitej kontroli nad systemem dla użytkownika (instalacja spoza marketu) powoduje to, że duża część osób na własne życzenie zostaje zainfekowana złośliwym oprogramowaniem. Jeśli dodamy do tego błędy w oprogramowaniu Javy lub Flash w wersjach mobilnych, wówczas szanse na to, że system zostanie przejęty przez szkodliwy kod jest jeszcze większe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)