Blog (144)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

We wpisie tym chciałbym przedstawić Wam polski serwis internetowy — tekstowo.pl. Każdy na nim może znaleźć teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia ulubionych utworów. Powstał on w maju 2006 roku, bardzo szybko zyskując sporą popularność w Internecie. O sile serwisu najlepiej poświadczy fakt, że przez blisko 13 lat działalności opublikowano na nim 1 516 563 tekstów, przy czym 80% przetłumaczono na język polski i do 90% z nich dodano youtubowy teledysk.

668779

Znaki rozpoznawcze

Tekstowo.pl cechuje klasyczny wygląd, który jednych zachwyca, a drugich odrzuca swą archaicznością. Mnie osobiście design serwisu nie przeszkadza: teksty piosenek są czytelne, kolumny działów przejrzyste, a gdy teledysk się chce obejrzeć w większej rozdzielczości, zawsze można przejść na YouTube.

668782

Serwis jak sama jego nazwa wskazuje, jest głównie nastawiony na publikacje tekstów w wersji oryginalnej, jak i przetłumaczonej na język polski. Wszystkie opublikowane na nim teksty, tłumaczenie i teledyski, są wprowadzone przez użytkowników, którzy stanowią wielce aktywną społeczność. Orężem tej publiki jest bardzo dobra znajomość języków obcych, co powoduję, że poziom publikowanych przez nią tekstów i tłumaczeń trzyma wysoki poziom. Chociaż czasami zdarzają się jakieś „językowe lapsusy” w tłumaczeniach, które przepuści moderacja, ale szybko zostają one wychwycone przez komentujących. W nanoszeniu poprawek pomaga opcja edycji opublikowanego już tłumaczenia na bardziej wierne oryginałowi, jednak żeby taka korekta została wprowadzona, musi być zatwierdzona przez któregoś z moderatorów.

668784

Specyfika użytkowania i działania

Nie trzeba być zalogowanym na tekstowo.pl, żeby móc korzystać z jego zasobów i mieć dostęp do wyszukiwarki utworów oraz wgląd do wszystkich opublikowanych: tekstów, tłumaczeń i teledysków. Każdy więc w 100% może korzystać z dostępnych funkcji. „Anonimy” nie mogą jednak brać czynnego udziału w powiększaniu zasobów tekstowych na serwisie. Dlatego też, żeby móc zgłaszać znalezione teksty i tłumaczenia trzeba być zalogowanym użytkownikiem. Sama procedura rejestracji na tekstowo.pl jest dziecinna łatwa. Wystarczy do tego wprowadzenie własnego loginu, hasła i adresu e-mailowego, na który zostaje wysłany mail potwierdzający rejestrację — po zalinkowaniu, którego zostaje się pełnoprawnym członkiem serwisu.

Jestem aktywnym członkiem tekstowo.pl od kilku tygodni. Trochę żałuję, że tak późno założyłem tam konto.
Jestem aktywnym członkiem tekstowo.pl od kilku tygodni. Trochę żałuję, że tak późno założyłem tam konto.

Ten przywilej nadaje prawo do wprowadzenia nowego tekstu/tłumaczenia/teledysku piosenki, które jak zostaną zaakceptowane przez Moderatora, trafiają do alfabetycznej ewidencji utworów. Chociaż żeby móc, któreś z nich wprowadzić, trzeba wszystko robić krok po kroku. Nie jest to problemem, jak się chce wprowadzić tylko sam tekst utworu, tłumaczenie lub teledysk. Gorzej jest, jak się chce zrobić „trzy w jednym”, ponieważ wtedy wychodzi na jaw przestarzała metoda moderacji na serwisie. Przykładowo na tekstowo.pl nie ma możliwości opublikowania znalezionego tekstu zagranicznego razem z dodanym polskim tłumaczeniem i znalezionym na YouTube teledyskiem. Tylko trzeba wszystko robić pojedynczo, bowiem Moderator musi z osobna zaakceptować zagraniczny tekst, youtubowy teledysk lub dodane tłumaczenie. Myślę, że można byłoby tę procedurą bardziej usprawnić. Z drugiej strony nie ma powodu do wielkich narzekań, bo moderacja na tekstowo.pl pomimo tego archaizmu działa dosyć sprawnie i w przeciągu kilku dni wykonuje nawet bardziej zawiłe prace.

668789

Zarejestrowany użytkownik ma dostęp do skrzynki pocztowej i ma wgląd do listy dodanych przez siebie utworów z zaznaczeniem tych, które oczekują akceptacji.

668791

Dodatkowo user na tekstowo.pl może sprawdzić, jak widzą go inni użytkownicy, zapraszać znajomych, głosować na ulubione utwory, sprawdzać ile posiada punktów na koncie oraz edytować swój profil wprowadzając albo zmieniając swoje dane.

156738
156739

Strona główna i „klikalność” tekstów

Na stronie głównej serwisu w centralnym miejscu jest nobliwa lista „Top 5 wspaniałych”, na której znajdują się użytkownicy, którzy dodali najwięcej: tekstów, tłumaczeń i teledysków. Jako ciekawostkę dodam, że aktualny lider tej listy — niejaki bombelbombel — przez 10 lat swojej działalności dodał 71445 tekstów, 3804 tłumaczenia, 49091 teledysków oraz edytował 5534 teksty, 140 tłumaczeń uzbierawszy 288087 punktów. Sami przyznacie, że liczby te robią kolosalne wrażenie. Zresztą użytkowników o podobnych osiągach na tekstowo.pl jest zdecydowanie więcej. Poza tym na stronie głównej można znaleźć „Top 5” serwisowej listy przebojów, listę dziesięciu ostatnio dodanych tekstów i teledysków oraz kolumny z listą poszukiwanych tekstów i tłumaczeń.

668798

Tych funkcji nie ma więc za dużo, ale z drugiej strony to dobrze, bo dzięki temu serwis tekstowo.pl nie jest przekombinowany, wygodnie się go użytkuje. Na stabilność działania duży wpływ ma to, że nigdy nie majstrowano w obsłudze ani wyglądzie serwisu, gdyż jego właściciele doszli do słusznego wniosku, że nie ma sensu zmienić tego, co jest dobre. Pochodną czego tekstowo.pl działa bezawaryjnie a przerwy techniczne należą na nim do rzadkości. W ogóle szacunek do użytkowników na tekstowo.pl jest bardzo ważny, dzięki czemu kontakt z jego administracją jest na najwyższym poziomie. Największą jednak zaletą serwisu jest ogrom dostępnych materiałów tekstowych, bo w końcu dla nich ludzie na niego wchodzą. Kumulacja tych pozytywnych czynników powoduje, iż serwis ten już od ponad dekady ma cały zastęp wiernych fanów. Potwierdzają to zestawienia najpopularniejszych witryn tematycznych opracowane przez Megapanel PBI/Gemius, w których tekstowo.pl od lat zajmuje wysokie lokaty (2010, 201220132015, 2018). Ich wyniki pokazują, że serwis w ostatnich latach ma stałe audytorium ok. 3 milionów użytkowników (real users), generując miesięcznie 27-30 milionów odsłon.

156741
156742

Najlepiej stan tej prosperity potwierdza liczba odsłon popularnych tekstów, która oscyluje w graniach nawet i kilkuset tysięcy wyświetleń. Normą natomiast jest liczba 1000-2000 klików opublikowanych tekstów — nawet undergroundowych wykonawców.

bETRoPVj

Przykład porównawczy wyświetleń tekstów popowego wokalisty Dawida Posiadło i grającej awangardowy Black Metal hordy Furia wydatnie pokazuje, że na tekstowo.pl, każdy rodzaj muzyki ma swoich entuzjastów.

668805
668806

Kwestie formalne

Serwis posiada logicznie napisany regulamin, w którym jasno jest napisane, że wszelkie prawa do tekstów piosenek na nim umieszczonych przysługują ich autorom. Co oznacza, że teksty piosenek umieszczane są na stronach serwisu tekstowo.pl w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz służą do użytku prywatnego. I w przypadku gdy właściciel praw do konkretnego tekstu piosenki nie życzy sobie by jej tekst, umieszczony był na stronach serwisu — administracja oczekuje poinformowania o tym fakcie, żeby takowy tekst usunąć. W wersji informacyjnej na tekstowo.pl wypełniając formularz FAQ, można uzyskać odpowiedź dotyczącą zasad przyznawania punktów, wprowadzenia poprawnego tłumaczenia i tego, z jakich powodów dodane przez nas tłumaczenie nie zostało zaakceptowane.

668809

Do porozumiewania się z administracją serwisu służy również zakładka „kontakt”, na której można wybrać typ pytania, na które chce się uzyskać odpowiedź. Wypełniwszy ją, można zgłaszać sprawy dotyczące: znalezionych błędów w serwisie, naruszenia zasad, czy chęci podjęcia współpracy.

668811

Dodatkowe propozycje

Tekstowo.pl oprócz treści tekstowych i muzycznych posiada również inną formę rozrywki, oferując swoim użytkownikom korzystanie z podległych mu serwisów. Ich oferta jest dostępna „na końcu” strony głównej w kolumnie „Polecamy”.

668814

Najbardziej przepastna jest oferta darmowych gier online, zaprezentowana przez serwis giercownia.pl. W poczet jej wchodzą aż 47 740 gry, które dzielą się na: 527 bijatyk, 769 gier defensywnych, 1 558 dziecięcych, 251 edukacyjnych, 238 kulinarnych, 93 hazardowych, 122 kolorowanek, 3 332 logicznych, 177 muzycznych, 45 paintballowych, 597 przygodowych, 228 śmiesznych, 1 286 sportowych, 606 strategicznych 440 wyścigowych oraz 878 escape, 1 317 platformówek, 344 RPG, 1 917 strzelanek, 2 032 „ubieranek” i 4 442 zręcznościówek. Wybór jest więc bogaty i każdy giermaniak ma w czym wybierać.

668816

Na serwisie maxior.pl mamy dostęp do śmiesznych filmów tzw. maxiorów. Są one podzielone według kategorii tematycznych na: ekstremalne, kabarety i skecze, iluzje i sztuczki, sport, motoryzacja, ciekawostki, kultura i sztuka, gry i komputery, kreskówki i animacje, muzyka i taniec, manga i anime, zwiastuny, dokumentalne, zwierzęta. Dodatkowo zdjęcia z ładnymi polskimi dziewczynami możemy obejrzeć na bajer.pl, a m.giercownia.pl oferuję „za friko” różne gry na telefon i tablet. Więc jeżeli chcemy się „odmóżdżyć” i „na lajcie” pograć sobie w gry lub obejrzeć fajne laski — tekstowo.pl daję nam taką możliwość.

bETRoPVp

Tekstowo.pl ma również swoją wersję mobilną w postaci aplikacji tekstomobil. Aplikacja ta pozwala wyszukiwanie i przeglądanie tekstów piosenek ulubionych wykonawców, gdziekolwiek jesteśmy z naszym smartfonem. Apka zawiera najbardziej popularne utwory na testowo.pl, posiadając w swoich zbiorach ponad 500 tys. tekstów. Tekstomobil dla Androida jest dostępne za darmo i wyświetla reklamy, które jednak nie są nazbyt inwazyjne.

Szacunek dla sztuki - w tym serwisie jednak to jest najważniejsze

Największą siłą tekstowo.pl jest dostęp do ogromu muzyki — ale nie tylko do przesłuchu samego utworu, ale co najważniejsze jego warstwy tekstowej. Dzięki temu wiele piosenek naszych ulubionych wykonawców po głębszym przeniknięciu w ich warstwę tekstową sporo zyskuje. Piszę tutaj o ambitnych twórcach związanych ze sceną niezależną choćby tj. Diary of Dreams, My Dying Bride, Swans, Negura Bunget, Horytnica, Kaliber 44, Brygada Kryzys, Wędrowcy~Tułacze~Zbiegi czy wszystkim znanych Lany Del Rey i Nicka Cave'a. Wiadomo, wymienieni tutaj wykonawcy, działają na różnych orbitach muzycznych, ale łączy ich to, że tworzone przez nich teksty mają głębię. Zresztą takich ambitnych wykonawców, tworzących utwory, których tekst jest sens czytać (analizować), na tekstowo.pl jest multum, tylko trzeba umieć ich wyszukać (ale od czego są recenzje muzyczne).

668822

Fakty są więc takie, że serwis ten jest jedynym miejscem w polskim internecie, gdzie możemy znaleźć jakieś 80-90% dostępnych tekstów — tych bardziej i mniej znanych wykonawców. Warto pamiętać, że baza tekstowa serwisu ustawicznie się rozrasta dzięki zapałowi oddanych użytkowników. Co powoduje, że nigdzie indziej tak bogatej oferty tekstów, tłumaczeń i teledysków zróżnicowanych gatunkowo utworów w naszym kraju nie znajdziecie. Zatem jeżeli w muzyce cenicie przekaz słowny. To tekstowo.pl ze swoją bogatą bazą tekstów i tłumaczeń będzie dla Was bardzo pomocne.

Komentarze (50)
bETRoPWf