Blog (35)
Komentarze (574)
Recenzje (0)

Ogólnie o Windows 8

@biomenOgólnie o Windows 818.11.2012 14:41

Już od pierwszych wydań beta systemu, Windows 8 zyskał niezbyt pochlebne opinie. W dużej mierze były one bezpodstawne, spowodowane niezwykle silną miłością do Siódemki bądź podyktowane czystą niechęcią do pomysłu koncernu do stworzenia hybrydy systemu dla desktopu i tabletu, jednocześnie. Lecz czy te opinie pokrywają się z rzeczywistością? Czy system wraz ze swoimi zmianami jest taki straszny?

Nowy Explorer

Już od pierwszej bety nowego dziecka Microsoftu można było zauważyć znaczące zmiany w Exploratorze. Wstążka wcześniej znana w pakiecie biurowym Office zagościła i w samym systemie. Moim zdaniem jest to zmiana nie tylko kosmetyczna a znacznie poprawiająca efektywność pracy z systemem.

436555

Jak widać na wyżej zamieszczonym screenie nowy Explorer pozwala na bardzo wygodny dostęp do najczęściej używanych funkcji systemu które w poprzednich wersjach były dla początkujących użytkowników: „nieintuicyjnie poukrywane”. Chcąc otrzymać funkcji np. dotyczących dysku, wystarczy kliknąć na jego ikonę a naszym oczom ukarzę się dodatkowa zakładka na wstążce. Prawda że proste? ;)

436557

Zgodność

Dla wielu użytkowników zgodność to jeden z najważniejszych aspektów systemu. Generalnie przesiadka z Windows 7/Vista na nowe okienka jest bezbolesna [tak było w moim szczęśliwym przypadku] i nie niesie za sobą rewolucji na dysku, takich jakie miały miejsce w przypadku XP i Vista czy 98 i XP. Oczywiście, zawszę znajdzie się jakiś problem, chociaż nikomu tego nie życzę ;) Chociaż myślę że dzięki dobrze zorganizowanym wsparciu producentów sprzętu czy programów, szybko zażegnamy trudności. ;)

436560

Modern UI

Wiele kontrowersji wywołuje temat zastąpienia standardowego Menu Start, miniaturką która pozwala na przejście do interfejsu Modern. Wbrew temu co się mogłoby się wydawać, przyzwyczajenie się do „nowego menu start” zajmuje około... 2 godzin. Tyle wyniósł czas dla mojej skromnej osoby. ;) Później wszystkie operacje w Modern UI lecą niczym kule z karabinu i generalnie nie odczuwa się „dzikości” nowego interfejsu. Co więcej jeśli nie chcemy zaśmiecać pulpitu, wszystkie ikonki można zamienić w kafelki i pogrupować.

Przykład pogrupowania ikon na pulpicie:

436564

Przykład pogrupowania kafelków w Modern UI:

436566

Podsumowanie

Można zaryzykować stwierdzenie że Windows 8 w ostatecznej swej formie to dość odważny krok ze strony Microsoftu. A co najważniejsze w dobrą stronę. Owszem, na pierwszy rzut oka zmiany dokonane w okienkach mogą skutecznie od siebie odrzucić, ale te same zmiany po bliższym zapoznaniu, uwodzą i sprawiają że z nowego systemu korzysta się z dużo większą przyjemnością niż jeżeliby w przypadku poprzednich wydań systemu. Warto na koniec dodać pamiętać że zmiana systemu na W8 nie będzie się wiązać z koniecznością wymiany wnętrzności komputera na szybsze a co więcej odczujemy wzrost prędkości systemu niezależnie czy wcześniej korzystaliśmy z Siódemki czy XP. Im słabszą maszyną dysponujemy tym mocniejszy będzie efekt „ale ta ósemka ma kopa”. ;)

Zanim zaczniesz hejtować/wyrażać "jedyną obiektywną słuszną prawdę"

Wpis ten jest częścią większego cyklu o Windows 8 i nie porusza wszystkich istotnych elementów systemu. Na to przyjdzie czas. Wpis kierowany do początkującego użytkownika.

WindowsHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)