Blog (21)
Komentarze (235)
Recenzje (0)
@bolivarCiężko jest znaleźć pracę w IT?

Ciężko jest znaleźć pracę w IT?

06.10.2012 23:38

Ciężko jest znaleźć pracę w IT? Czy aby tak ciężko? Może pytanie powinno być inaczej zadane. Komu łatwo jest znaleźć pracę w IT? Jakie musi spełnić wymagania? Gdzie jej ma szukać?

Zaznaczam na wstępnie: nie reprezentuję tym wpisem żadnego pracodawcy, piszę jako osoba prywatna. Nie odpowiadam też za skutki zastosowania się do jakiekolwiek z sugestii. Ogólnie nie biorę za nic odpowiedzialności :-).

Od kilku ładnych lat przewijam się przez różne stanowiska w IT. Czasem bywało gorzej, czasem lepiej. Nawet przez jakiś czas byłem obrażony na moją kochankę (tak twierdzi moja żona) i nie chciałem mieć z nią nic wspólnego... ale zawsze do niej wracałem i nie wyobrażam sobie bez niej życia.

Nie będę zanudzał jak to było za moich czasów. Opiszę jak to jest teraz.

Jeżeli naprawdę chcesz pracować w IT i zarobić na swoje utrzymanie to znajdź swój kawałek tortu i zajmij się nim. Nie, instalacja Windowsów i składanie komputerów to nie jest dobry pomysł. Można się tym bawić jako młody człowiek i po jakimś czasie przekonać się, że na piwo wystarczy, ale już na spłacenie kredytu nie.

Będę więc Adminem... super, ale czy zastanawiałeś się od "czego"? Nie jestem specjalistą od Linuxa (bawię się nim czasem, ale z pomocą googla) ale o produktach ze strony MS mogę trochę opowiedzieć. Pracodawcy często takiego Admina traktują jako koszt (tak jeden z kolegów usłyszał w dziale HR), można przecież zatrudnić studenta, który to zrobi na Umowę Zlecenie. W DUŻEJ firmie, można przerzucić wiele rzeczy na outsourcing i rozliczać się z wykonanej pracy, a u siebie mieć jedną osobę, która to ogarnie. W BARDZO DUŻEJ firmie można stworzyć centrum obsługowe, które zajmie się konfiguracją i pomocą. Mieliście przyjemność współpracować z chłopakami (i dziewczynami) z Indii lub Słowenii? Dają radę, ale to już nie to samo co rozmowa F2F. Firmy powoli ustalają też limity na takiego "miejscowego ogarniacza" do biura, np jedna osoba na 500-1000 pracowników w regionie.

Oczywiście nie jest to regułą, są przedsiębiorstwa i działy, które mają swoje własne jednostki IT. Mają osoby od AD, od baz danych, od bezpieczeństwa... jednak jest to coraz bardziej rzadkość. To tak prawie jak byś trafił do pracy jako kierownik zaraz po studiach z zarządzania. Szansa jest ale trafia się jednemu na tysiąc.

Wdrożenia. Uproszczę trochę temat - coś pomiędzy Handlowcem, Administratorem, Programistą. Bardzo ciężka praca, klienci bardzo często wiszą nad tobą. Musisz system poznać naprawdę dobrze. Wiedzieć co możesz w nim zmienić pod klienta, a kiedy powiedzieć: nie da się... przepraszam, nie w tej wersji ;) Jeżeli jesteś typowym geekiem nie pchaj się do tej pracy. Jeżeli lubisz rozmawiać z ludźmi, działać bardzo szybko i masz morze cierpliwości to jest praca dla ciebie.

Ogólnie zawsze szukają ludzi do wdrożeń. Zawsze co miesiąc pojawi się kilka-kilkanaście ogłoszeń na danym terenie. Można trafić do małej firmy sprzedającej program fakturująco-magazynowy lub do dużej wdrażającej SAPa.

To gdzie jest najwięcej pracy w IT? Tworzenie oprogramowania... tak, tutaj. To te linijki powstającego kodu, tutaj powstają plany i całą ta zabawa. Od kilku lat tu właśnie poszukiwani są ludzie. Firmy z zachodu przenoszą do nas centra deweloperskie mimo, że nie jest taniej niż np. w Indiach. Głównie ze względu na wspólną kulturę i zrozumienie. Po prostu łatwiej się z nami porozumieć.

Może trochę ponarzekam. Proste ogłoszenie o pracę dla QA (testy oprogramowania) zawierające wymagania z podstaw SQL, podstaw Windows Serwer 2003/2008, znajomość XML oraz język angielski (dokumentacja oraz rozmowy). Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej z części technicznej: 1. Proszę napisać zapytanie wybierające wszystkie produkty z tabeli. 2. Proszę napisać zapytanie wybierające produkty mające cenę większą niż 120 3. Proszę zwiększyć cenę wszystkich produktów o 10% 4. Proszę zwiększyć cenę produktów mających cenę większą niż 100 5. Co Pan/Pani wie o XML, jak wygląda budowa pliku 6. Czym dokona Pan/Pani edycji pliku XML 7. Rozmowa na temat administracji Windowsem (np. gdzie można zatrzymać/uruchomić/zrestartować serwis), jak udostępnić folder, jak przeprowadzić instalację oprogramowania, uprawnienia (podstawy) 8. Proszę przedstawić co Pan/Pani wie o IIS 9.Czy korzysta/korzystał Pan/Pani z managera baz danych - jakich. Czy coś mówi PHPMyAdmin, Microsoft Management Studio, SQL Developer itp. 10. Rozmowa o podstawach programowania (pętla, warunek, itp) i kilka innych w podobnym stylu. Często bez automatyzacji.

Przychodzą ludzie po studiach i nie potrafią odpowiedzieć na te pytania. Później mówią, że nie ma dla nich pracy. Jaka płaca? Wystarczy na wynajem kawalerki, opłaty i życie... może na wakacje. Później oczywiście kwota zwiększa się.

Gdzie praca? Oczywiście duże miasta (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto) więc niestety konieczna jest przeprowadzka.

ProgramowanieHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)