Blog (22)
Komentarze (193)
Recenzje (0)
@ChemicalAttacke-Deklaracja na Ubuntu, czyli jak rozliczyć się z podatku na linuksie

e-Deklaracja na Ubuntu, czyli jak rozliczyć się z podatku na linuksie

15.01.2013 13:03, aktualizacja: 15.01.2013 19:53

Początek nowego roku to czas nowych inicjatyw i działań, ale również podsumowań. Do jednego z tych podsumowań należy rozliczenie się z podatku za rok ubiegły. Czas na to mamy ograniczony w zależności od rodzaju wykonywanej pracy (czyli rodzaju formularza który musimy złożyć) do odpowiednio: 31 stycznia (PIT 16A, 19A, 28), 28 lutego (PIT 40, 40A), lub też najczęściej 30 kwietnia (PIT 36, 36L, 37, 38 i 39). Szczęśliwi Ci którzy dochodu nie mają i rozliczać się nie muszą:D Dla pozostałych wiele organizacji udostępnia różnego rodzaju programy do rozliczeń. Zazwyczaj udostępnienie programu jest powiązane z tym, że nasz 1% podatku jest przekazywany na rzecz konkretnej fundacji z automatu wklepanej w formularz rozliczenia. Ponieważ cenię sobie wolność wyboru, czasem sam chciałbym coś wklepać w te właśnie miejsce. Z pomocą przychodzi program e-Deklaracja do pobrania chociażby z portalu DP. Instalacja e-Deklaracji na Windows jest banalnie prosta. gdyż zazwyczaj wszystkie potrzebne programy dodatkowe są już w systemie dostępne. Na Linuksie mamy to nieszczęście, iż środowisko Adobe AIR nie jest aktualizowane i dla posiadaczy systemów 64 bitowych (ja taki mam) wymagało drobnej "grzebaniny" z plikiem instalacyjnym dla systemów 32 bit. Ostatnio jednak spotkałem bardzo sympatyczną metodę instalacji środowiska na stronie pomocy Ubuntu.

AKTUALIZACJA: W czwartym komentarzu przedstawiam prostszą metodę instalacji (która w moim przypadku z nieznanego mi powodu nie powiodła się i z dlatego postąpiłem zgodnie z procedura opisaną poniżej).

Ulubiony druk wszystkich Polaków
Ulubiony druk wszystkich Polaków

Na początek zaczynamy standardowo..

dla większości z platform. Ściągamy plik instalacyjny e-Deklaracji np. ze strony:

http://www.dobreprogramy.pl/eDeklaracje-Desktop,Program,Linux,17250.ht...

Dobrze, żeby zapisać go w miejscu takim, abyśmy łatwo mogli go odnaleźć do późniejszej instalacji.

Jak pewnie większość z Was zauważy na dole strony do której przekierowuje link pobierania jest napisana wyraźna informacja o tym, iż do poprawnego działania konieczne jest zainstalowanie Adobe Reader w wersji co najmniej 8.1.4, oraz środowiska Adobe AIR i Flash. Musimy to zatem wykonać.

Zaczynamy zatem od tego co linuksiarze lubią najbardziej, czyli odpalenie konsoli. Możemy to zrobić używając skrótu Ctrl+Alt+T.

W kolejnym kroku musimy dodać repozytorium co robimy poleceniem:

- sudo apt-add-repository 'deb http://archive.canonical.com/ $(lsb_release -sc) partner'

Po jego dodaniu aktualizujemy i instalujemy Flash Player oraz Adobe Reader poleceniem:

- sudo apt-get update && sudo apt-get install flashplugin-installer acroread

Po tej operacji do poprawnego działania e-Deklaracji brakuje nam jeszcze pakietu Adobe AIR. Zaczynamy zatem od pobrania go poleceniem:

- wget http://airdownload.adobe.com/air/lin/download/latest/AdobeAIRInstaller.bin

Wydajemy komendę aby zmienić pobrany plik na plik wykonywalny:

- chmod +x AdobeAIRInstaller.bin

I dokonujemy instalacji poleceniem:

- sudo ./AdobeAIRInstaller.bin

Na stronie pomocy Ubuntu spotkałem jeszcze informację o fakcie iż mogą wystąpić problemy z gnome-keyring, lub Portfel KDE w trakcie instalacji. Zostanie ona wtedy przerwana, a program nie zostanie zainstalowany. Mi konsola wyrzuciła problemy z gnome-keyring. Aby się ich pozbyć musimy wykonać jedną z dwóch operacji w zależności czy mamy system 32 bit, czy 64 bit. Polecenia są następujące:

Dla 32 bit wpisujemy kolejno w terminalu:

- sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0 - sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0

natomiast dla 64 bit:

- sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0 - sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0

Po zakończeniu wykonywania tych poleceń ponownie odpalamy instalację AdobeAIR poleceniem:

- sudo ./AdobeAIRInstaller.bin

Tym razem u mnie przebiegło wszystko bez problemów. Mam nadzieję, że u Was również:D W tym momencie mamy już zainstalowane wszystkie wymagane pakiety, zatem wracamy do naszego ściągniętego pliku .air z e-Deklaracją. Klikając na nim (lub wydając odpowiednie polecenie konsoli) uruchamiamy instalator, który gładko i sprawnie przeprowadza nas przez proces instalacji.

Tym sposobem mamy gotowy prosty program do rozliczenia podatkowego z naszym Urzędem Skarbowym. Nie pozostaje mi zatem nic innego jak życzyć bezbłednych rozliczeń i dużych zwrotów.

Trzeba iść z duchem czasów
Trzeba iść z duchem czasów

P.S. Na stronie internetowej e deklaracji do probrania są pliki pomocy w razie gdyby ktoś miał problemy z obsługa samego programu.

Źródła:

http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/do-po...

http://www.ubuntu-pomoc.org/ubuntu-12-04-instalacja-oprogramowania-ado...

PoradnikiLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)