Blog (105)
Komentarze (522)
Recenzje (0)

Zmiana trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI

@deeponeZmiana trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI14.10.2011 15:26

Z reguły zmiana trybu z IDE na AHCI spowoduje problemy z uruchomieniem systemu. Co nie jest dziwne, system nie posiada sterowników do kontrolera. Szukając na sieci natknąć się można na informacje, że nie da się przestawić tego trybu bez reinstalacji systemu - chociaż zdarza się, że Win7 potrafi wstać bez kłopotu (tak też było u mnie) - jednak nie chodziło o Win7.

Jako, że chciałem podpinać dyski pod SATA w trakcie pracy to musiałem zmienić tryb. W trybie AHCI powinniśmy też uzyskać lepszą wydajność - jednak nie przeprowadzałem testów, nie było to moim celem.

396622

Co potrzebujemy?

Potrzebujemy drugi dysk ze złączem IDE lub dysk SATA i kontroler SATA na PCI czy tam PCI-E lub miejsce w sieci na zmagazynowanie obrazu dysku. Drugi dysk powinien pomieścić minimum partycję systemową. Płytę z programami do klonowania - np. Ultimate BootCD. Trochę wolnego czasu.

Zmiana trybu

Ja opiszę metodę z drugim dyskiem na IDE - jednak metoda z siecią jest podobna jak i z dyskiem SATA (jeżeli będą chętni to przedstawię informacje na temat pracy z kontrolerem SATA lub siecią). Jeżeli już posiadamy to co potrzeba możemy zacząć działać i wykonać następujące kroki: 1. Podłączyć drugi dysk do kontrolera IDE 2. Uruchomić system i poczekać aż wykryje nasz nowy dysk 3. Uruchomić komputer z płyty Ultimate BootCD i wybrać odpowiedni program do klonowania - ja wybrałem Partition Saving - jednak każdy może wybrać co mu się podoba 4. Sklonować dysk główny na ten który podłączyliśmy do IDE 5. Odłączyć dysk główny lub zmienić kolejność startu urządzeń 6. Zmienić tryb dysku SATA z IDE na AHCI 7. Uruchomić system z dysku, na którego zrobiliśmy kopie (w tym przypadku IDE) 8. Po uruchomieniu systemu zainstaluje się sterownik do kontrolera SATA w trybie AHCI - u mnie prosił o restart systemu 2 razy 9. Ponownie uruchamiamy komputer z płyty Ultimate BootCD z podłączonymi oboma dyskami 10. Klonujemy dysk - kopie (IDE) na dysk oryginał (SATA) 11. Odłączamy dysk IDE i uruchamiamy komputer z dyskiem SATA w trybie AHCI

Uwagi

W tym przypadku nie zabezpieczyłem systemu nigdzie indziej - warto to zrobić, ponieważ w razie jakiegoś niepowodzenia możemy przywrócić system do pierwotnego stanu i uruchomić go na SATA w trybie IDE.

Całość wygląda na skomplikowaną i czasochłonną - w rzeczywistości mojej pracy było z 10 minut - reszta to czas kopiowania dysku SATA na IDE i na odwrót później. Oczywiście jeżeli mamy świeży system i nic nie konfigurowaliśmy to szybciej pewnie będzie zainstalować na nowo (zależne od szybkości dysków) system z włączonym AHCI.

Próbowałem wykonać to Norton Ghostem - niestety po skopiowaniu systemu na IDE - wszystko było ok, jednak po przywróceniu go na SATA to nie chciał ładować profili użytkowników.

Aby nie było - robicie to na własną odpowiedzialność, jak system nie wstanie nie miejcie do mnie pretensji - każda konfiguracja sprzętowa jest inna.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)