Blog (28)
Komentarze (1.4k)
Recenzje (3)
@freeq52Wyciek haseł na GG - opinie i “fakty”

Wyciek haseł na GG - opinie i “fakty”

25.01.2012 19:00, aktualizacja: 25.01.2012 23:53

Jak już zapewne wiecie (chociażby z newsa na DP ), wczoraj miał wyciek co poniektórych haseł użytkowników najpopularniejszego w Polsce komunikatora, a mianowicie Gadu-Gadu. Wbrew pierwszym komentarzom, nie był to żaden atak ze strony hakerów, a jedynie sprytnie opracowana metoda słownikowa. Spośród milionów kont GG, sprytni “włamywacze”, wyłonili blisko 10 tysięcy kont, których hasła były nie tyle łatwe do odgadnięcia, co po prostu... debilne.

Bo jak można mówić, że TAKIE hasła są jakimkolwiek zabezpieczeniem?

  • “12345”,
  • “123456”,
  • “111111”,
  • “monika”,
  • “qwerty”,
  • “abc123”,
  • “lukasz”,
  • “myszka”,
  • “paulina”
  • “bartek”

Sam o całej akcji dowiedziałem się z... Wykopu. Ot tak, przeszukując otchłanie Internetu, natknąłem się na informację o tym jakże ciekawym, ale i niemiłym incydencie. To, co mnie również zainteresowało to tradycyjnie już - komentarze Wykopowiczów. W związku z tym, że zaistniała sytuacja budziła dość skrajne emocje, pojawiły się te zarówno prześmiewcze i zabawne, jak i te racjonalne i jak najbardziej poważne.

Ludzie są różni, toteż i podejście do tematu było różne. Spora część internautów, postanowiła porobić sobie “jaja” z biednych (i głupich), użytkowników GG i zrobić im kilka psikusów, w postaci napisania do znajomych z listy pewnych głupot. To znany wszystkim standard - zwykle dość niegroźny, ale sprawiający jakże dużo frajdy. Zresztą powiem szczerze - nie widziałem w tym niczego złego - w końcu posiadacze takich haseł sami sobie na to zasłużyli.

Jednak zdecydowanie bardziej zaskoczyła mnie (jak najbardziej mile) ilość osób, które postanowiła... pomóc nieszczęśnikom, pisząc do osób z ich list znajomych, aby Ci przekazali oryginalnym posiadaczom numerów małą wiadomość dotyczącą zmiany ich prostego hasła.

Dobry uczynek, cel szlachetny, dlaczego nie?

Dlatego postanowiłem, że i ja mogę komuś pomóc w ten jakże skromny sposób i poświęcić chwilkę na tego typu akcję.

Oczywiście całość odbywała się za pomocą WebGadu, a żeby było dość szybko i sprawnie, napisałem krótki i prosty tekst, którym to sprawnie wysyłałem do grona nieznajomych-znajomych za pomocą jakże ślicznego CTRL+C - CTRL+V.

Po jakichś... 20 minutach, zacząłem dostrzegać pewne schematy i podobieństwa. A po blisko 100 próbach zalogowania się na konta użytkowników postanowiłem, że pokuszę się o pewną... Statystykę*. Tak, tak wiem. 10 tysięcy numerów, ja się zapaliłem do tworzenia statystyki biorąc pod uwagę 1% z nich. Dobra... Nie oszukujmy się, to nie jest aż tak ważne, liczy się jednak spostrzegawczość, z całości możemy jednak wyciągnąć jakieś wnioski. Oczywiście nie muszę chyba mówić, co sądzę o tych... ludziach (wszelkiej maści obraźliwe wyrażenia kończące się na -izm same się narzucają :) A więc, co udało się zauważyć:

Ilość prób logowania / Ilość udanych zalogowań: 150 /100
Konta z zaimportowanymi znajomymi: 40%

To tak po krótce, w sumie nie chce mi się wytężać mózgu i przypominać sobie, co dokładnie udało mi się zauważyć (dlatego ew. proszę o jakiś pytanko w komentarzu, być może będę umiał odpowiedzieć).

Co jeszcze?

Po pierwsze - reakcje znajomych, którzy dostali wiadomość, o prośbie poinformowania swoich znajomych z list o zmianie hasła. Te były ZUPEŁNIE DZIWNE I RÓŻNE.

Osoby, które po otrzymaniu tej wiadomość dawały się na “niedostępny”, jakby nie chciały mieć z tym nic wspólnego i bały się “hakera”. Osoby, które twierdziły że... nie znają tego numeru GG, a jeśli się znają to tylko z widzenia, ale ogólnie nie wiedzą, o kogo chodzi. Znajomi z gier komputerowych. Swoją droga - było ich całkiem sporo, głównie Counter Strike, LOL, OGame i jeszcze coś, niestety skrótu nie pamiętam, ale to bodajże standardowa gra przeglądarkowa). Ogólnie - naprawdę całkiem niezła grupka znajomych-graczy.

Jedna ze śmieszniejszych sytuacji by Wykop:

404610

Były osoby, które całość traktowała jako żart. “Haha”, “Śmieszne”, “lol”, “co to ma być” - standard. Nie oszukujmy się, jak sami byśmy zareagowali na wiadomość, że nasz znajomy ma słabe hasło i KTOŚ prosi cię, o przekazanie wiadomości o jego zmianie dla osoby, z którą właśnie pisze? Zresztą, jak to brzmi :)

Ale były też osoby, które albo znały akcję (z Pastebin albo Wykopu), albo takie, które potraktowały prośbę zupełnie poważnie i podjęły się próby przekazania znajomym tej wiadomości. Napawało mnie to otuchą :D Ogólnie starając się mieć jak największą szansę na powodzenie, tekst wysyłałem minimum 5 osobom z listy, tak aby całość miała jakiś sens.

Po drugie - pewne uwagi. Przeważająca większość długich numerów, była numerami bez znajomych lub wydawała się kontami nieaktywnymi. Ciężko stwierdzić jednoznacznie, być może były to konta w 100% aktywne, ale ich właściciele nie mieli pojęci o funkcji eksportowania friendsów na serwery GG? Nie można tego jednoznacznie stwierdzić.

30% prób zalogowania okazała się nieskuteczna, z powodu złego loginu/hasła. I tu znów - ciężko jednoznacznie stwierdzić czy hasła do nich były złe już przy podaniu informacji o wycieku czy też może ich właściciele dość szybko i sprawnie postanowili je zmienić i zalogowanie okazało się niemożliwe.

Podsumowując

10 tysięcy kont! MASAKRA! 10 tysięcy ludzi bez wyobraźni. Zdaję sobie sprawę, że być może 50-60% z nich, było kontami nieaktywnymi, ale to nadal pozostałe 4-5 tysięcy kont! I w sumie - nie to niepokoi. Bardziej niepokoi fakt, że BYĆ MOŻE te osoby mają identyczne/podobne hasła na wszelkiej maści portalach typu: Allegro, Facebook, konta bankowe i pocztowe itd. TO przeraża najbardziej.

*Proszę o nie branie tych “danych” jakoś nazbyt poważnie. Nie oszukujmy się, nie jestem w stanie stworzyć tego typu cyferek na podstawie przebadanego 1% użytkowników, być może ogólnie byłyby to zupełnie inne wielkości. Ale nie oszukujmy się - tego typu akcje uświadamiają nas tylko, jak ludzie bezmyślnie podchodzą do spraw zagrożeń internetowych...

404618
OprogramowanieInternetBezpieczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)