Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Aplikacje, które musisz mieć na Nokii N9

@KrogulecAplikacje, które musisz mieć na Nokii N911.11.2011 23:44

Zakładając tego bloga planowałem między innymi dzielić się informacjami o ciekawych aplikacjach, które warto zainstalować na Nokii N9. Poniżej zbiorcza, alfabetyczna lista programów, których albo sam używam, albo uważam za godne polecenia. Zdecydowaną większość można pobrać ze sklepu Nokii, kilka wymaga jednak ręcznej instalacji. O nowościach będę pisać niezależnie, w miarę jak będą się pojawiać, uzupełniając jednakże tę listę.

Anti Mosquito Pod tą nazwą kryje się nietypowy programik, który ma za zadanie... odstraszać komary ;) Aplikacja emituje dźwięk wysokiej częstotliwości (do wyboru 14, 16 i 20 kHz), którego komary ponoć nie lubią, a jest już niesłyszalny dla przeciętnego człowieka. Autor zapewnia, że Anti Mosquito odstrasza 3000 gatunków komarów. Niestety z uwagi na obecną porę roku nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jak sprawuje się w praktyce ;) Warto jednak pobrać, aby czekał w pogotowiu na swój czas.

Anti Mosquito i Battery Life
Anti Mosquito i Battery Life

Battery Usage Przydatne narzędzie monitorujące ilość energii pobieranej przez system i poszczególne aplikacje — zarówno te systemowe, jak i stworzone przez niezależnych producentów. Battery Usage podaje dokładne informacje na temat czasu pracy na baterii, procentowego udziału w konsumpcji energii poszczególnych składników, a także szereg innych, przydatnych danych i statystyk, w tym np. szacunkowy czas pracy jaki pozostał do momentu wyczerpania się energii zgromadzonej w akumulatorze.

Bord Zdecydowanie najlepszy program do rysowania jaki znajdziecie w sklepie Nokii. Bord to wirtualna tablica po której można mazać kredą. Brzmi może mało spektakularnie, ale wierzcie mi, że efekty są naprawdę zaskakujące. Duża w tym zasługa wysokiego stopnia realizmu. Do wyboru są dwa tła, kilka kolorów kredy o różnych grubościach i naturalnie gąbka. Na szczęście nic nie piszczy przy rysowaniu ;) Świetna zabawka nie tylko dla dzieciaków, ale także jeżeli chcecie zrobić romantyczną niespodziankę swojej „drugiej połówce”. Zapewniam, że wrażenie można wywrzeć nie mniejsze niż bukietem róż :)

Bord
Bord

Camera Pro Camera Pro to aplikacja do robienia zdjęć, nie zachęcająca co prawda wyglądem interfejsu, ale oddająca za to do dyspozycji funkcje, których nie znajdziemy w systemowym Aparacie. Są to m.in. timer, zdjęcia seryjne, bracketing (zdjęcia o różnym przesunięciu ekspozycji do HDR), linie pomocnicze, wirtualny horyzont, kompas i kilka innych. Z drugiej jednak strony program ten nie oferuje znaczników geograficznych, filtra kolorowego, wykrywania twarzy i jest mniej przyjazny w obsłudze. Warto go mieć pod kątem pejzaży i HDR, ale na co dzień używać domyślnego.

CloudGPS Umożliwia przeglądanie map OpenStreetMap, Google Maps, Google Satellite, Virtual Earth i wielu innych z poziomu jednego wygodnego interfejsu. Przeglądanie i to jakie! Autor położył nacisk aby przesuwanie, powiększanie, pomniejszanie map, słowem aby cała nawigacja odbywała się możliwie płynnie. I trzeba przyznać, że naprawdę mu się to udało. CloudGPS oczywiście wykorzystuje odbiornik GPS do ustalenia naszej pozycji, kompas do automatycznego obracania map itd. Choć program nie aspiruje raczej do miana nawigacji samochodowej, jest też tryb 3D oraz nawigacja turn-by-turn tj. wyznaczanie trasy z podpowiedziami wyświetlanymi na ekranie.

Cloud GPS i DropN9
Cloud GPS i DropN9

DropN9 Klient usługi Dropbox — internetowego dysku na którym można przechowywać dokumenty, zdjęcia, muzykę i inne pliki. Aplikacja ma formę przejrzystego menedżera plików z którego poziomu możemy przeglądać nasze zasoby, pobierać pliki i wykonywać na nich wszelkie operacje (kopiowanie, przenoszenie, zmiana nazwy itp.). Oczywiście jest też opcja wgrywania wskazanych plików z telefonu, a także publicznego udostępniania. Obsługa wymaga z początku chwili przyzwyczajenia, nie zmienia to jednak faktu, że dla użytkowników Dropboksa jest to pozycja obowiązkowa.

File Manager Autor tego programu zachwala, że to najlepszy menedżer plików dla Nokii N9. Te przechwałki nie są bezpodstawne — File Manager jest w pełni funkcjonalny, łatwy w obsłudze, ładnie zaprojektowany i bardzo dobrze przystosowany do obsługi palcem (duże elementy interfejsu). To bezsprzecznie najlepszy wybór dla typowych użytkowników, którzy od takich programów oczekują przede wszystkim łatwego operowania na plikach i możliwości uruchamiania pakietów instalacyjnych, zaś w czeluści systemowych folderów zagłębiają się incydentalnie bądź wcale.

File Manager i Filebox
File Manager i Filebox

Filebox Menedżerem plików, którego sam używam jest właśnie Filebox. Względem File Managera ten program jest trochę bardziej rozbudowany, oferuje m.in. Schowek, Zakładki (przydatne przy nawigowaniu po folderach systemowych), pakowanie i rozpakowywanie plików (do formatów tar, tag.gz i zip), czy możliwość otwarcia Terminala bezpośrednio w aktualnym folderze. Z drugiej jednak strony Filebox jest mniej wygodny w obsłudze (szczególnie opcja przenoszenia plików została tu dość nietypowo rozwiązana), jeżeli więc nie potrzebujesz tych opcji to pozostań przy File Managerze.

Firefox for mobile Mobilna wersja popularnej przeglądarki, przeniesiona z Maemo. W stosunku do systemowego odpowiednika jest odczuwalnie wolniejszy, ale ma wygodniej rozwiązane przeglądanie kilku stron na raz, oferuje synchronizację zakładek z komputerem, dodatki oraz nie wyświetla na stałe paska adresu w widoku poziomym. Wiernie renderuje strony (nie ma na sztywno powiększania czcionek), co w zależności od upodobań może być zaletą bądź wadą. Program wymaga ręcznej instalacji, szczegóły pod powyższym linkiem.

Firefox for mobile i FM Radio
Firefox for mobile i FM Radio

FM Radio Bardzo prosta aplikacja, o ascetycznym wręcz interfejsie, umożliwiająca słuchanie radia FM na Nokii N9. Program jest jeszcze w fazie wczesnego rozwoju więc dostępne opcje ograniczają się obecnie jedynie do wyboru częstotliwości. Nie ma możliwości wyszukiwania stacji, zapisywania, nie ma obsługi RDS itp. Jednak to co najważniejsze działa (zazwyczaj). Wymaga ręcznej instalacji, włączonego Bluetooth i podłączonych słuchawek. Szczegółowa instrukcja pod powyższym linkiem.

Ionic Prosty czytnik ebooków w formacie EPUB. Oczywiście nic nie zastąpi zapachu, dotyku i szelestu prawdziwego papieru, ale przy odrobinie samozaparcia książki można czytać także na Nokii N9. Ionic oferuje wszystkie najważniejsze funkcje jakie powinny znaleźć się w programie tego typu — bibliotekę ze zgromadzonymi tytułami, możliwość dodawania zakładek i wygodną nawigację. Pozwala także na powiększanie tekstu, regulację jasności z poziomu czytnika, a ponadto posiada trzy kompozycje kolorystyczne do wyboru, w tym widoczną na screenie sand.

Ionic i Internet Radio
Ionic i Internet Radio

ipla Polski program przeistaczający Nokię N9 w przenośny telewizor. Ipla umożliwia oglądanie przez internet seriali, relacji sportowych i programów rozrywkowych nadawanych przez kanały telewizyjne grupy Polsat. W całkiem niezłej jakości i za darmo. Materiały te można także pobrać do pamięci telefonu w celu późniejszego obejrzenia. Dla użytkowników telefonów Nokia jest jeszcze bonus: iplaNEWS, czyli możliwość oglądania na żywo kanałów Polsat News, TV Biznes oraz Superstacji (z ograniczeniem do terytorium Polski). Transmisje te są sponsorowane przez Nokię, niestety często nie działają prawidłowo.

Internet Radio Player umożliwiający obiór audycji stacji radiowych nadających sygnał w Internecie, wydany przez firmę Nokia. Zawiera olbrzymią listę stacji posegregowanych m.in. według krajów i rodzajów nadawanej muzyki. Z polskich nadawców można tam znaleźć m.in. radio Chilli Zet, Eska, RMF FM, RMF Maxx, Roxy FM, TOK FM, WAWA, Złote Przeboje i wiele, wiele innych. Interfejs programu jest bliźniaczo podobny do systemowego odtwarzacza muzyki i tak samo prosty w obsłudze.

Opera Mobile
Opera Mobile

Nokia City Scene Nokia City Scene to trójwymiarowy, wirtualny przewodnik po miastach, coś w rodzaju Google Street View. Pozwala na wędrówkę po realistycznie odtworzonych centrach miast, wyszukiwanie sklepów, punktów gastronomicznych i usługowych, daje możliwość integracji z serwisami społecznościowymi takimi jak Facebook i Foursquare. Niestety na tym etapie trójwymiarowa baza programu jest ograniczona do raptem kilkunastu miast, z powodzeniem można go jednak wykorzystywać do nawigacji pieszej ponieważ oferuje pełne pokrycie przy widoku 2D, a oddaje do dyspozycji więcej funkcji niż systemowe Mapy.

Opera Mobile Jeżeli nie przypadła Wam do gustu systemowa przeglądarka, ani Firefox for mobile, wypróbujcie Operę. Co prawda nie jest to jeszcze oficjalna wersja dla systemu MeeGo 1.2 Harmatann i Nokii N9, tylko dostosowana kompilacja powstała pierwotnie dla MeeGo 1.2 Developer Edition for Nokia N900, niemniej jednak warto spróbować. Przewijanie stron nie odbywa się może tak płynne jak w systemowej przeglądarce, ale Opera oferuje za to bardzo wygodny system skrótów, a także wiele przydatnych, dodatkowych opcji np. zapisywanie stron, łatwe kopiowanie tekstu. Wymagana ręczna instalacja z poziomu Terminala według instrukcji pod powyższym linkiem.

Nokia City Scene i Parking
Nokia City Scene i Parking

Parking Wbrew pozorom nie jest to tylko program dla zakręconych kierowców, którzy mają problem z orientacją przestrzenną, choć takie jest jego główne zastosowanie. Parking przede wszystkim pomaga bowiem w odnalezieniu auta pozostawionego na parkingu, a miejsce to ustalane jest na podstawie zapamiętanej wcześniej pozycji GPS. Na tym jednak funkcje programu się nie kończą. Bardzo przydatny jest timer ostrzegający sygnałem np. 15 min przed upływem zadanego czasu. Sama aplikacja przydaje się też jeżeli chcemy trafić z powrotem do miejsca startu na obszarach którego mapy nie obejmują szczegółami (np. w lesie).

PhoneTorch Bezpłatny, banalny, a jakże pomocny program przeistaczający Nokię N9 w latarkę. PhoneTorch wykorzystuje naturalnie diody LED aparatu fotograficznego, świeci ciągłym światłem i ma nawet całkiem ładny interfejs niezaburzony reklamami, jak w przypadku przytłaczającej większości tego typu aplikacji na Androidzie. Jedynie obsługa mogłaby być bardziej dopracowana — światło włącza i wyłącza się bowiem całą powierzchnią ekranu, a trzymając telefon w ręce łatwo ją dotknąć.

PhoneTorch i Recoder
PhoneTorch i Recoder

QAD File Manager Menedżer plików stworzony z myślą o deweloperach i zaawansowanych użytkownikach. Ma ascetyczny, brzydki interfejs i w zasadzie niczym pozytywnym by się nie wyróżniał gdyby nie jeden drobiazg. QAD File Manager daje możliwość przeglądania zasobów Nokii N9 via WiFi z poziomu zwyczajnej przeglądarki internetowej na komputerze. Funkcję tą aktywuje się jednym przyciskiem. Przydatne gdy chcemy szybko skopiować jakieś pliki z telefonu, a nie mamy kabla USB i nie chcemy (lub nie możemy) zrobić tego przez Bluetooth. Szczegółowa instrukcja tutaj.

Recorder Obok PhoneTorch to kolejna banalna aplikacja, którą warto mieć na stałe w telefonie. Recorder, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia nagrywanie dźwięku. Przydaje się jednak nie tylko reporterom ;) Zamiast notować coś przy użyciu klawiatury ekranowej, niekiedy łatwiej po prostu nagrać notatkę głosową. Szczególnie w zimie, na dworze, gdy ciężko operować zgrabiałymi z zimna palcami. Nagrania możemy bardzo łatwo udostępniać e-mailem, przez Bluetooth lub NFC. Plusem aplikacji jest ładna grafika i bardzo prosta obsługa.

Sport Tracker i TranslateAll
Sport Tracker i TranslateAll

Sports Tracker Jeżeli jesteś zapalonym biegaczem, dużo jeździsz na rowerze, uprawiasz narciarstwo lub jakikolwiek inny sport tego typu, to ta aplikacja jest dla Ciebie. Sports Tracker, na postawie zapisu sygnału z odbiornika GPS, pozwala na śledzenie przebytej trasy i jej późniejszą, drobiazgową analizę (m.in. czas, przebyty dystans, średnia prędkość, szacunkowa ilość spalonej energii). Przydaje się do planowania treningów, prowadzenia dziennika, umożliwia ponadto dzielenie się wynikami w serwisach społecznościowych. Dużą zaletą programu jest bardzo atrakcyjny graficznie i łatwy w obsłudze interfejs.

TranslateAll Program umożliwiający tłumaczenie — zarówno pojedynczych słów, jak i całych zdań — w 63 językach. W odróżnieniu od innych aplikacji tego typu jakie można pobrać w OVI store, TranslateAll bazuje na mechanizmach Google'a, a nie Microsoftu (dlaczego jest to zaletą najlepiej zobaczyć na przykładzie ). Wyrażenia mogą być tłumaczone w dowolną stronę, a wyniki można odsłuchać, co szczególnie przydaje się podczas nauki języka oraz podróży za granicę. Niestety do działania program wymaga łączności z Internetem, co za granicą może nas narazić na spore opłaty.

Wallpapers for MeeGo i World Clock
Wallpapers for MeeGo i World Clock

Wallpapers for MeeGo Narzędzie kierowane do tych, którzy lubią personalizować swój telefon. Koniec z szukaniem tapet w Google'ach, kadrowaniem na komputerze i przesyłaniem do telefonu. Wallpapers for MeeGo daje możliwość ustawienia różnorodnych tapet na ekranie blokady. Program pobiera tapety ze zbiorów serwisu Flickr, a jeżeli któraś nam się spodoba to można się na nią zdecydować jednym kliknięciem. Tapeta jest pobierana i ustawiana automatycznie z poziomu programu.

World Clock Program przydatny w szczególności dla osób, które często podróżują, załatwiają międzynarodowe interesy abo po prostu mają rodzinę / znajomych za granicą, w innej strefie czasowej. World Clock daje możliwość szybkiego sprawdzenia jaki czas obowiązuje w danym mieście, pozwala także na szybką zmianę czasu w telefonie na lokalny. Uboczną funkcją programu jest podgląd pogody jaka panuje w danym mieście. Wszystko to zamknięte jest ładnej oprawie graficznej.

Warto rozważyć także...

Jest jeszcze kilka aplikacji, które trudno określić mianem „must have”, być może jednak kogoś zainteresują: Ala Advanced Calculator — rozbudowany kalkulator, Egg Timer — kuchenny minutnik (całkiem ładny zresztą), fMobi — alternatywa dla systemowego klienta Facebooka, wybierz jeżeli jesteś namiętnym użytkownikiem tegoż serwisu, Foursquare for MeeGo — j.w. klient serwisu Foursquare, gPodder — aplikacja do słuchania podcastów, MeeCast — alternatywna aplikacja pogodowa.

MeeCast i Talking Tiger
MeeCast i Talking Tiger

Ponadto: Photo Enchancer — fiński, nieudolny klon wspaniałego programu pixlr-o-matic firmy Autodesk (niestety tylko dla iOS i Androida), ale jak ktoś nie widział pierwowzoru to może mu się spodoba, Remoter — aplikacja pozwalająca na sterowanie komputerem, zamienia Nokię N9 w wirtualną myszkę i klawiaturę, komunikujące się poprzez sieć WiFi lub Bluetooth (szerszy opis ), Sigma Player — zamiennik dla systemowego odtwarzacza muzyki.

Z programów-gadżetów interesujące pozycje to m.in. Angle Meter Touch — do „mierzenia” kątów, Compass — kompas, Level Touch — „poziomica”, Simple Mirror — „lusterko” wykorzystujące przednią kamerę telefonu, średnio użyteczne ze względu na niską jakość obrazu, ale można przynajmniej przekonać się czy kamera działa ;), SmartCam — równie przydatny program przekształcający Nokię N9 w webcama (wymaga pobrania oprogramowania na PC, czy Talking Cat — gadający kot, warto zainstalować, pobawić się i... wyrzucić (w sklepie Nokii są jeszcze Talking Tiger i Talking Hamster jakby kto pytał).

Problematyczne

Z aplikacji które mam jeszcze na oku, ale nie działają u mnie poprawnie (może u kogoś będą): Alarm — program zabezpieczający telefon przed kradzieżą, Butaca — program wyświetlający repertuar w pobliskich kinach oraz informacje o filmach, ProfileMatic — narzędzie do automatycznego ustawiania profili w telefonie.

Oczywiście to nie wszystko. Warto odwiedzić Nokia Store i My-MeeGo (polecam) i samemu przejrzeć bazę dostępnych aplikacji pod kątem indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Jeżeli znajdziecie coś ciekawego proszę o info.

OprogramowanieTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)