Blog (335)
Komentarze (2.4k)
Recenzje (17)
@KrogulecCo przyniesie update do wersji PR 1.2?

Co przyniesie update do wersji PR 1.2?

13.12.2011 05:09, aktualizacja: 14.12.2011 01:18

Z wielką niecierpliwością wyczekuję aktualizacji systemu do wersji PR 1.2, która ma przynieść sporo nowości i poprawek. Poprzednia aktualizacja, PR 1.1 (20.2011.40-4) została co prawda udostępniona raptem miesiąc temu, jednak wiele wskazuje na to, że prace nad kolejną są już na ukończeniu.

Dowodem na to są chociażby screeny jakie wyciekły niedawno na forum portalu Phonosfera. Dotyczą one co prawda nie Nokii N9, tylko siostrzanej N950, nie ma to jednak większego znaczenia. Postanowiłem zebrać najważniejsze poprawki jakich możemy prawdopodobnie się spodziewać. Lista w dużej mierze opiera się na blogu Urho Konttoriego — Product Managera w Nokii i jednocześnie trenera odpowiedzialnego za urządzenia z MeeGo. Jeszcze w październiku „popełnił” on interesujący wpis na temat nadchodzących aktualizacji i uzupełnił go sporą dawką komentarzy. W międzyczasie, w innych miejscach, pojawił się jednak także szereg innych doniesień.

400665

Zacznę od kwestii wizualnych. Użytkowników, którzy instalują dziesiątki aplikacji z pewnością ucieszy zapowiedź, że na liście aplikacji ma pojawić się możliwość tworzenia folderów. W trakcie zamykania aplikacji przesunięciem w dół (włączonym domyślnie w PR 1.1) zostanie dodany jakiś wizualny element informujący o tym, że za chwilę zakończymy działanie programu — ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych pomyłek. Czcionki systemowe będą wyświetlane z większą interlinią, co ma wpłynąć na poprawę czytelności. Zostanie też dodana możliwość zmieniania profili kolorów. Podczas przełączania się na menu powiadomień (pierwszy ekran) zapamiętywana będzie ostatnia pozycja. Niestety w przypadku menu aplikacji w dalszym ciągu będziemy lądować na szczycie listy.

Prawdopodobnie wprowadzone zostanie również automatyczne ukrywanie paska adresu podczas przeglądania stron w widoku poziomym. Sama przeglądarka ma zostać także wzbogacona o nowe funkcje. Niestety nie jest planowana obsługa Flasha, miał to zapewnić Firefox for mobile (Fennec), ale po wycofaniu się przez Adobe z rozwijania Flasha trudno spekulować jak to się dalej potoczy... W poczcie Microsoft Exchange zostanie dodana opcja przeszukiwania. Ma pojawić się także obsługa VPN (być może za sprawą dodatkowej aplikacji). Możliwość kopiowania/wklejania tekstu ma być „uniwersalna” (w całym systemie?), a nie częściowa, tak jak dotychczas. Update do PR 1.2 ma także przynieść poprawę odtwarzanie wideo H.264. Mam nadzieję, „poklatkowe” oglądanie materiałów HD to bowiem największa kompromitacja Nokii N9.

400668

Być może wprowadzona zostanie też w końcu funkcja wideorozmów, ale nie jest to pewne. Pewne natomiast jest, że podczas filmowania będzie można doświetlać scenę diodą LED, co w trudnych warunkach oświetleniowych może okazać się bardzo przydatne. Z kolei w aplikacji aparatu pojawi się dedykowany przycisk do obsługi „lampy błyskowej”, której tryby pracy będzie można zmieniać bez konieczności wchodzenia do menu. W Galerii ma pojawić się opcja automatycznego nazywania zdjęć na podstawie rozpoznawania trwarzy (przynajmniej tak wynika ze screenów z forum Phonosfery). Będzie też opcja wysyłania zdjęć na Twittera, przy czym to akurat można zrobić już teraz. Pojawi się też tajemnicza funkcja Insert face.

To naturalnie nie wszystko. Mówi się też m.in. o wyświetlaniu urodzin w Kalendarzu, możliwości tworzenia playlist, nowych funkcjach w nawigacji, opcji nie wygaszania ekranu gdy telefon podłączony jest do ładowarki, szybkim zamykaniu przypadkowo uruchomionych klientów Facebooka czy Twittera, a także wielu innych... Dla wielu spekulacji nie znalazłem jednak wiarygodnego potwierdzenia.

Telefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)