Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Nokia N9 po aktualizacji PR 1.1 — garść spostrzeżeń

@KrogulecNokia N9 po aktualizacji PR 1.1 — garść spostrzeżeń08.11.2011 21:12

O najwidoczniejszych zmianach jakie przynosi dzisiejszy update pisałem już w newsie, nie ma więc sensu się powtarzać. Dla porządku jedynie przypomnę, że update PR 1.1 (20.2011.40-4) przynosi przede wszystkim poprawiony interfejs, ulepszoną wielozadaniowość, obsługę tagów NFC i około 3500 drobnych poprawek. Jest jednak kilka drobiazgów, które warto szerzej omówić.

To co mnie chyba najbardziej ucieszyło to obsługa odtwarzacza muzycznego z poziomu ekranu blokady. Brak tego drobiazgu był irytujący, bo muzyki na N9 słucham dużo i często, szczególnie że jakość dźwięku jest znakomita. Początkowo nie mogłem doszukać się klawiatury Swype, przejrzałem wszelkie możliwe ustawienia (tak mi się przynajmniej zdawało), okazuje się, że jednak jest — trzeba ją tylko włączyć w menu Ustawienia -> Czas i język -> Wpisywanie tekstu. Wprowadzanie tekstu w ten sposób jest trochę karkołomne, wymaga kompletnej zmiany przyzwyczajeń, czas pokaże czy w moim przypadku to rozwiązanie się sprawdzi.

398026

System faktycznie chodzi szybciej, płynniej, utwierdzam się w tym z każdą kolejną godziną. Cieszą mnie też dedykowane ikonki powiadomień, dzięki czemu można rzadziej zaglądać na pierwszy ekran. Szkoda tylko, że wyświetlana jest tylko jednak ikona na raz, dotycząca ostatniego zdarzenia. Skoro już jestem przy powiadomieniach to trzeba dodać, że na wygaszonym ekranie wyświetlają się teraz ikona kalendarza i ładowania. Ponoć były też jakieś zmiany w zakresie odwzorowania kolorów na wyświetlaczu, ja szczerze mówiąc żadnych różnic nie zauważyłem, no może poza jednym wyjątkiem — zieleń na ekranie wprowadzania PINu wydaje mi się bardziej jaskrawa (ale może to tylko takie wrażenie). Reszta chyba po staremu.

Oprogramowanie aparatu fotograficznego wzbogaciło się o tzw. filtr kolorów (czarno-biały, sepia, żywy, negatyw, solaryzacja). Działa to zgodnie z oczekiwaniami, najciekawszy wydaje mi się żywy (aby podbijać trochę kolory na zdjęciach robionych w pochmurne dni) i solaryzacja ze względu na ciekawy efekt (przykład „na szybko” poniżej). Niby to samo można zrobić później podczas obróbki na komputerze, mimo wszystko jest to bardzo cenny dodatek, szczególnie, że można udostępniać takie zdjęcia od razu na serwisach Facebook, Twitter czy Flickr z poziomu telefonu (robi się to swoją drogą bardzo wygodnie). Niestety w dalszym ciągu nie został poprawiony błąd z niepoprawnym balansem bieli podczas zdjęć nocnych, o czym pisałem w teście Nokii N9 na dobrychprogramach. Ponoć przy w aktualizacji PR 1.2 mają być jakieś poprawki dotyczące aparatu. W chwili obecnej jedyny środek zaradczy jaki wymyśliłem to obniżanie ISO z automatycznego do 200 - wówczas kolory są poprawne.

398029

Z aparatem wiąże się Galeria. Ta aplikacja została znacznie rozbudowana. Możemy łatwo przełączać się pomiędzy widokiem wszystkich grafik, zdjęciami i pozycjami oznaczonymi jako ulubione. Można też filtrować kolekcję według znaczników geograficznych. Ta ostatnia opcja szczególnie mnie cieszy bo robię trochę zdjęć smartfonem, a na dłuższą metę ciężko się w takiej masie zdjęć wyszukuje.

Z aplikacji Facebooka nie korzystałem i raczej korzystać nie będę, ale zgodnie z zapowiedziami uruchamia się zauważalnie szybciej. O kliencie Twittera pisałem już w newsie, opcja wrzucania zdjęć i geolokalizacji cieszy, ale w tym wypadku czas uruchamiania raczej nie został poprawiony, a przynajmniej ja tego nie zaobserwowałem. Szkoda, bo w końcu przekonałem się do tego serwisu. Z aplikacji Skype nadal nie można wykonywać wideorozmów, osobiście i tak jednak nie jestem miłośnikiem takiej formy komunikacji, więc mi to nie przeszkadza. Niestety nie mam dostępu do żadnego urządzenia z NFC więc nie mogłem sprawdzić nowości w tym zakresie.

Warto pamiętać, że równolegle z update'em PR 1.1 pojawiły się też aktualizacje do kilku aplikacji i gier dostarczanych wraz z systemem (Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami -> Aktualizacje). Do pobrania są m.in. nowe wersje wszystkich fabrycznych gier (Angry Birds, Galaxy on Fire 2, NFS Shift, Real Golf 2011), klient AP Mobile, aplikacja Ovi Muzyka, AccuWeather, a także zaktualizowany podręcznik użytkownika.

398033

Na koniec rozczarowania. W dalszym ciągu przeglądarka w widoku poziomym ma na stałe pasek adresu (kto i po co wymyślił taką głupotę?). Ponoć w PR 1.1 skupiono się na usprawnieniach pod maską, UI musi poczekać na PR 1.2. Podobnie jest z odtwarzaczem wideo — nadal się tnie przy wideo HD, a konkretniej przy plikach MKV (AVC/H.264). Tu również ponoć trzeba poczekać do PR 1.2. Znalazłem wskazówki co można z tym fantem zrobić już teraz, zobaczę czy zadziałają, jeżeli tak się stanie to opublikuję w jednej z najbliższych części tips & tricks.

No i sprawa ostatnia — nadal moja Nokia odmawia współpracy z naszą redakcyjną siecią WiFi. Zaczynam podejrzewać, że to jednak nie wina punktów dostępowych Netgeara tylko naszej lokalizacji, w pobliżu jest bowiem wieża ciśnień z mnóstwem anten (być może coś „sieje”)... Tak czy siak z innymi urządzeniami takich problemów nie ma, z poczciwą Nokią N900 włącznie. Z grubsza to chyba wszystko, co rzuciło mi się w oczy.

Telefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)