Blog (5)
Komentarze (484)
Recenzje (0)

Jak skonfigurować system Windows dla dysku SSD - Poradnik

Strona główna@krzysztoft1Jak skonfigurować system Windows dla dysku SSD - Poradnik
14.10.2017 17:20

Jeśli chcesz aby Twój notebook lub komputer stacjonarny pracował szybciej, dłużej na akumulatorze i był odporniejszy na wstrząsy od tradycyjnych rozwiązań (HDD) zastosuj się do moich wskazówek, a będziesz zadowolony.

Dysk SSD – urządzenie które jest zbudowane o pamięć flash EEPROM, dzięki czemu jest odporny na wstrząsy, upadki i jest bardzo szybkie, następca dysku talerzowego HDD.

Pamięć EEPROM- pamięć typu ROM programowalna elektrycznie używana w pendrive, karcie pamięci, telefonie komórkowym itp. Ilość operacji zapisu (kasowania) jest ograniczona zwykle do 10 000.

IOPS- Ilość operacji Wejścia/Wyjścia w czasie jednej sekundy.

bDZDDJbb

TRIM- polecenie które oczyszcza kontroler z usuniętych plików, działa ono w następujący sposób:

Przykład: Użytkownik usuwa dokument tekstowy, kontroler aby oszczędzić ilość kasowania w komórkach pamięci flash „zaznacza”, że był taki plik ale nie usuwa go fizycznie z dysku. Po dłuższym czasie dysk traci szybkość działania. To polecenie zapobiega przeładowaniu informacji w kontrolerze, wtedy dysk działa szybko tak jak obiecuje to producent. (polecenie wykonuje się automatycznie na systemach Windows 7 lub nowszym, Windows Server 2008 R2 lub nowszym)

Typy pamięci EEPROM jakie są w dyskach ssd:

MLC – Wielopoziomowa pamięć, tańsza, wolniejsza i wytrzymuje do około 10 000 operacji zapisu.SLC – Jednopoziomowa pamięć, droższa ,szybsza i wytrzymuje do około 100 000 operacji zapisu.

bDZDDJbh

3D NAND - Do budowy kości 3D NAND stosuje się znane i sprawdzone technologie MLC i TLC.Największą zaletą technologii 3D NAND jest połączenie cech układów MLC i TLC – czyli wysokiej wydajności i wytrzymałości oraz atrakcyjnej ceny.

Stosowanie kości 3D NAND zapewnia także kilka innych korzyści. Niskie zużycie energii, a także zwiększenie odporności komórek pamięci na cykle zapisu danych. Skutkuje to wydłużeniem czasu bezawaryjnej pracy do 2 000 000 godzin.

Budowa dysku SSD.

Interfejs ( złącze SATA, mSATA, NVMe PCIe, PCI Express PCI-E)

bDZDDJbi

Pamięć EEPROM

Kontroler – Odpowiada za komunikację między pamięcią flash a interfejsem. Od niego zależy szybkość i niezawodność dysku.

Bufor - Pamięć ulotna, w celu przyspieszenia działania dysku. Działanie podobne do pamięci RAM . Dysk może również używać pamięci EEPROM jeśli nie ma bufora, wtedy część pamięci jest rezerwowana.

Zakup dysku : (kryteria)

bDZDDJbj

Kontroler

Ilość IOPS im więcej tym lepiej

Obsługa komendy TRIM

Pojemność dysku

bDZDDJbk

Wymiary

Interfejs (złącze)

Cena

Montaż dysku:

Ze względu na dużą ilość konfiguracji sprzętowych poleciłbym zajrzenie do instrukcji serwisowej konkretnego modelu laptopa (demontaż dysku twardego).

Instalacja systemu operacyjnego.

Przed instalacją polecam zmianę trybu kontrolera dysku na AHCI jeśli był nieaktywny.Informacje jak to zrobić można znaleźć w instrukcji serwisowej notebooka. (ze względu na różnorodność BIOS)

Po zainstalowaniu lub migracji systemu przejdziemy do konfiguracji. Ma to na celu przyspieszenie działania dysku jak i ograniczenie bezsensownych operacji zapisu, które obniżają żywotność komórek pamięci.

Ta modyfikacja jest potrzebna do Windows 7, 8.1, 10. (dla pewności możesz zastosować, zwykle Windows sam wykryje dysk i wprowadzi niezbędne modyfikacje)

1. Wyłączenie usługi indeksowania.

Otwieramy menu start, w pasku wyszukiwania wpisujemy Usługi. Wyszukujemy usługę o nazwie Windows Search, klikamy na nią 2 krotnie. W polu Tryb uruchomienia ustawiamy na Wyłączony. Przy okazji możemy ją zatrzymać. Akceptujemy zmiany klikając na przycisk OK. Zamykamy okno z usługami.

Aby jakaś inna aplikacja nie włączyła tej usługi proponuję. Otworzyć menu Start/ Komputer kliknąć na dysk na którym mamy zainstalowany system prawym przyciskiem myszy. Po otwarciu menu kontekstowego klikamy na właściwości.

Odznaczamy opcję „Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami”

Ma to na celu ograniczenie liczby operacji dyskowych co może być przyczyną kiepskich transferów odczytu i zapisu.

633230

2. Włączenie komendy TRIM

Na początku sprawdzimy czy dysk obsługuje tą komendę. Programem Crystal Disk Info.

Mój dysk obsługuje komendę trim. Może się okazać że Windows będzie miał wyłączoną komendę trim. Aby to sprawdzić otwieramy menu start, w pasku wyszukiwania wpisujemy cmd i uruchamiamy jako Administartor.

W konsoli podajemy polecenie: fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify i zatwierdzamy naciskając klawisz Enter

Powinna nam się wyświetlić odpowiedź zwrotna o treści DisableDeleteNotify=0 (to oznacza, że TRIM jest włączone i aktywne)Jeśli nie, wpisujemy fsutil.exe behavior set DisableDeleteNotify 0

3. Wyłączenie defragmentacji (Dotyczy tylko systemu Windows 7)

Defragmentacja nie przyniesie żadnych korzyści. Defragmentacja została zrobiona z myślą o dyskach talerzowych. W Windows uruchamia się automatycznie.

Otwieramy menu start, w pasku wyszukiwania wpisujemy Defragmentator dysku. Następnie klikamy na opcję Konfiguruj harmonogram.Odznaczamy „Uruchom zgodnie z harmonogramem” Zatwierdzamy zmiany klikając na OK

4. Wyłączenie Prefetch i Superfetch

  1. Start
  2. Uruchomić regedit jako administrator
  3. W katalogu "HKEY_LOCAL_MACHINE" odszukać klucz
  4. "SYSTEM/CurrentControlSet/Control/SessionManager/MemoryManagement/PrefetchParameters"
  5. i zmienić w "Enable Prefetcher" i "Enable Superfetch" wartość na "0"

5. Klasyfikacja systemu (dostępne tylko dla systemu Windows 7)

Na sam koniec proponuję system sklasyfikować (Wtedy Windows 7 wykryje dysk ssd i wyłączy inne nie potrzebne usługi i funkcje)

Aby to zrobić należy otworzyć menu Start, w pasku adresu wpisać System klikamy na odnośnik o treści "Klasyfikacja systemu jest niedostępna" a następnie "Klasyfikuj ten komputer" (jeśli system nie był klasyfikowany) A jeśli był, klikamy na odnośnik o treści "Indeks wydajności systemu Windows" a następnie "Ponownie uruchom ocenę"

Jeśli jeszcze nie zainstalowałeś aktualizacji, to je zainstaluj.

Po zainstalowaniu wszystkich dostępnych aktualizacji będzie działać klasyfikacja.

Enjoy :)

bDZDDJbX