Blog (8)
Komentarze (177)
Recenzje (2)

Zakazane foldery w Windowsie

Strona główna@Locked1986Zakazane foldery w Windowsie
18.06.2013 22:45

Zapewne większość osób słyszało o czymś takim, jak zakazane nazwy folderów w Windowsie. Jedna z popularniejszych takich nazw to "con". Spróbujcie utworzyć takowy folder na pulpicie. He? Nie da się! Znaczy się, da się, ale o tym pod koniec w formie ciekawostki.

O Bill Gatesie, zarezerwowałeś sobie nazwy folderów?
O Bill Gatesie, zarezerwowałeś sobie nazwy folderów?

Dlaczego Windows strzeże tak bardzo tych nazw folderów? Odpowiedź widzimy w tym błędzie - "Określona nazwa urządzenia jest nieprawidłowa". Katalog który próbujemy utworzyć nosi nazwę urządzenia systemowego. Czyli nic innego jak spuścizna po DOSie. Przedstawiam tutaj tabelę (można to tak nazwać? :), od czego pochodzą te skróty:

CON Keyboard and display PRN System list device, usually a parallel port AUX Auxiliary device, usually a serial port CLOCK$ System real-time clock NUL Bit-bucket device A:-Z: Drive letters COM1 First serial communications port LPT1 First parallel printer port LPT2 Second parallel printer port LPT3 Third parallel printer port COM2 Second serial communications port COM3 Third serial communications port COM4 Fourth serial communications port

źródło

A teraz ciekawostka ;)

Te foldery służą nie tylko do pochwalenia się znajomym typu "o patrz a tego foldera nie da się zrobić". Można je bez problemu utworzyć w konsoli!

Udajemy się do "Uruchom", wpisujemy cmd (a użytkownicy Windows Vista/7/8 wpisują w wyszukiwarkę w pasku start "cmd", klikają prawym i uruchamiają jako administrator), a w konsoli przechodzimy do np. pulpitu (komenda "cd", po więcej wpisz "help cd")

Następnie wpisujemy "mkdir ./niedozwolona nazwa/", np. "mkdir ./con/", a folder magicznym sposobem się pojawi! :)

Najciekawsze jest jednak to, że folderu nie usunie się tradycyjnym sposobem, a kopiowanie czegokolwiek do niego wymaga uprawnień administratora (tylko Vista/7/8). Usuwanie również.

A jak usunąć teraz utworzony przez nas folder? Komendą rmdir - np. "rmdir ./con/". Jeżeli są jakiekolwiek pliki w katalogu: "rmdir /S /Q ./con/".

Czyli takie "zaklęte" nazwy w Windowsie mogą być przydatne, nieprawdaż? :)

Udostępnij:
Komentarze (11)