Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

KDE 4.8 - przegląd nowości

@lucas__KDE 4.8 - przegląd nowości25.01.2012 09:42

Po blisko pół roku prac, deweloperzy pracujący nad KDE zaprezentowali światu nową wersję swojego pulpitu. Mowa tu oczywiście o KDE 4.8. Żeby nie przedłużać, zapraszam wszystkich do zapoznania się z listą nowości tego wydania. Mimo, iż oficjalna premiera jeszcze przed nami, pozwoliłem sobie uprzedzić nieco bieg wydarzeń.

Superszybki KWin

404412

Programiści pracujący nad KWin, wykonali kawał świetnej roboty. Niewątpliwie jest to jeden z elementów długoterminowego planu, czyli renderowania na stałym poziomie 60 klatek na sekundę. W przypadku niektórych efektów poprawa jest widoczna gołym okiem. Posiadacze nowszych kart graficznych zapewne nie odczują różnicy. Niemniej osoby ze słabszymi komputerami powinny się bardzo ucieszyć.

Dolphin 2

404415

Menedżer plików dolphin doczekał się całkowicie przepisanego widoku ikon, a co za tym idzie poprawy wydajności. Nie obeszło się również bez poprawek błędów, jak np obcinanie długich nazw plików. Deweloperzy dodali również funkcję "grupowania" dla wszystkich "trybów widoku". Więcej o zmianach można przeczytać na blogu dewelopera (tu i tu ). Jednak najbardziej widocznym dodatkiem są animacje, widoczne w czasie rożnych operacji na plikach (zmiana rozmiaru ikon, kopiowanie, usuwanie). Wszystko działa sprawnie do tego stopnia, że mamy wrażenie "toporności" gdy wyłączymy animacje lub korzystamy z innego menadżera plików.

Gwenview

404418

Domyślna przeglądarka pików graficznych doczekała się wsparcia dla OpenGL w trybie widoku. Dla zwykłych użytkowników, oznacza to płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi obrazkami w trybie pełnoekranowym, jak również subtelne animacje podczas zaznaczania i wyboru plików. Więcej informacji o "crossfade" na blogu autora.

Icon Tasks

404421

Icon tasks to aplet plasmy, który zaczynał jako fork standardowego menadżera zadań z KDE 4.7, by po kilku miesiącach stać się jednym z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych projektów na kde-apps. Sam autor nie ukrywa, iż inspiracją do jego pracy był panel boczny z Unity. Nie zmienia to faktu, że w ciągu niespełna pół roku, udało mu się stworzyć świetnie wyglądający odpowiednik dla KDE. Co równie istotne niemal wszystkie wprowadzone zmiany i usprawnienia znalazły się w KDE 4.8. Nic tylko pogratulować owocnej współpracy z deweloperami KDE.

Nowy moduł powiadamiania o urządzeniach (QML)

404424

Moduł powiadamiania o urządzeniach doczekał się portu na QML. Jest to pierwszy etap prac nad wdrożeniem QML w pulpicie plasmy. W zasadzie wszytko zostało po staremu, bo nowy panel działa tak samo, ok być może ciut szybciej. Jednak nie to jest najważniejsze. Dzięki przepisywaniu poszczególnych elementów plasmy na QML, droga ku KDE 5 i Plasma 2 dla większości użytkowników odbywa się niemal niezauważalnie. Port modułu powiadamiania o urządzeniach, to jeden z jej pierwszych etapów. Przy okazji warto wspomnieć o nowych komponentach plasmy (QML), które to wraz z wersją 4.8 będą zalecanym sposobem tworzenia apletów w KDE.

KMix 4

404427

Regulacja głośności w KDE nigdy nie była tak przyjemna ;) Ok, być może jest to jeden z mniej zauważanych aspektów środowiska, niemniej jeden z bardziej istotnych. Poprawki błędów i ogólna poprawa stabilności, to był główny cel deweloperów KMix w tym wydaniu.

Usprawniony moduł zarządzania energią

Wraz z KDE 4.8 zadebiutuje nowy, uproszczony moduł zarządzania energią. Główne zmiany to uproszczona konfiguracja, poprawki błędów, lepsze wsparcie dla zewnętrznych projektorów wykorzystywanych podczas prowadzenia rożnego rodzaju prezentacji. Zaawansowane ustawienia dotyczące zarządzania energią zintegrowane zostały z działaniami pulpitu (activites). Jak to działa w praktyce, pokazuje materiał video.

Nepomuk - to działa!

404432

Nepomuk i idea semantycznego pulpitu to jeden z filarów KDE. Jakkolwiek do tej pory można było mieć pewne zastrzeżenia co do samego wykonania. Co by jednak nie mówić dzięki ciężkiej pracy głównego dewelopera i entuzjastycznego wparcia społeczności wyrażonego w € (euro) udało się doprowadzić nepomuka do stanu używalności. Z moich obserwacji wynika, że przez większość czasu siedzi on sobie grzecznie w zasobniku systemowym, a podczas indeksowania plików zużywa minimalne ilości mocy procesora. Innymi słowy działa

Wymienione tutaj nowości to oczywiście tylko nieliczne z pośród wielu. O pozostałych można będzie przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu na stronie głównej projektu.

Na zakończenie video (prosto z pieca), prezentujące niektóre z przedstawionych tutaj nowości:

OprogramowanieLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)