Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

KDE 4.9 - przegląd nowości

Strona główna@lucas__KDE 4.9 - przegląd nowości
23.08.2012 02:33

Premiera najnowszej wersji, jednego z najlepszych środowisk graficznych, dostępnych na Linuksa odbyła się bez mała ponad 3 tygodnie temu. Jednak dopiero z perspektywy czasu da się prawidłowo ocenić nowe wydanie, co też niniejszym czynię.

Stabilność przede wszystkim

W tym wydaniu skupiono się na szeroko pojętej stabilności. Po 3 tygodniach użytkowania najnowszej wersji, mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że deweloperom udało się w dużym stopniu osiągnąć zamierzone cele.

KWin

Mój ulubiony menadżer okien doczekał się sporych optymalizacji, jak również pewnych reorganizacji w ustawieniach systemowych. Dla przykładu efekty przełączania okien zostały zebrane w jednym miejscu (kto by pomyślał, że jest ich aż tyle ;p).

427742

Jednak, co mnie najbardziej cieszy to fakt, że nic już nie muszę zmieniać w ustawieniach systemowych, jeśli chodzi efekty 3d (wcześniej wyłączałem VSync). Trudno mi jednoznacznie orzec czy to zasługa KWin czy otwartych sterów AMD, w każdym razie wszystko działa bez zarzutu.

427744

Nowy widget explorer i activity manager

To jest jedna z rzeczy, która mi się najbardziej podoba. Na naszych oczach kluczowe części interfejsu zostają praktycznie całkowicie przepisane na QML, a większość osób nawet tego nie zauważa. Jest to całkowicie zamierzone, deweloperzy nie chcą straszyć użytkowników, dlatego zmiany są (od strony wyglądu) niemal kosmetyczne. Silnik jest za to całkowicie nowy ;)

427747

Integracja Dolphina z Nepomukiem

A teraz mój ulubiony "ficzer" tej wersji, czyli integracja dolphina z nepomukiem, lub nepomuka z dolphinem. Już niemal słyszę brzęk tłuczonego szkła, jakiemu towarzyszy zetknięcie dolnej kończyny nożnej z monitorem. Zaiste, wielka jest radość użytkowników ;p. Ahh zapomniałbym napisać, ze integracja nepomuka z dolphinem działa, tylko wtedy kiedy ten pierwszy jest włączony, co w skrócie oznacza że jest opcjonalna. Jeśli nie używamy nepomuka to w zasadzie nic się nie zmieniło. Jeśli jednak włączymy to dzi(e)ało szatana z piekła rodem, naszym oczom ukaże się coś takiego.

427750

To co nas interesuje to 2 nowe dodatki z lewej strony:

Recently Accessed daje możliwość przeglądanie ostatnio otwartych dokumentów z podziałem na określone dni/tygodnie/miesiące. Bardzo przydatny "ficzer".

Search for czyli coś czego używam najczęściej. Jak to działa? Załóżmy, że mamy włączone indeksowanie plików, ale niezły bajzel na biurku, muzyka, obrazki, dokumenty w rożnych miejscach na dysku, itd. Ów dodatek umożliwia nam przejrzenie tego wszystkiego w jednym miejscu.

Przykładowo po kliknięciu na obrazki (images), wyświetli nam wszystkie zdjęcia porozrzucane po całym katalogu domowym, podobnie z video czy dokumentami. W ustawieniach nepomuka da się ustawić co ma nam on indeksować, tak aby nie pokazało nam czasem "prywatnych treści".

427755

A zapomniałbym, dolphin doczekał się opcji wyświetlania gwiazdek (i innych pierdół) w oknie głównym, a nie jak wcześniej tylko na panelu. Oczywiście jest to jedynie część z wielu nowości. Pominąłem tutaj activites, kdepim itd. (stąd tytuł). Jak ktoś chce sobie o nich poczytać, zapraszam na oficjalną stronę wydania.

A i jeszcze jedno, poprawki w KWin oraz Nepomuku zostały w dużej mierze wprowadzone dzięki szczodrości Blue Systems, którzy zatrudnili, deweloperów obu projektów.

More to come...

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)