Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Plasma 5 wydana

Strona główna@lucas__Plasma 5 wydana
15.07.2014 17:56

Deweloperzy KDE zaprezentowali pierwsze wydanie nowej generacji pulpitu, oznaczone jako Plasma 5, wykorzystujące możliwości OpenGL(ES) i zbudowane w oparciu o Qt 5, Frameworks 5. Od strony wizualnej jest to ewolucyjne rozwiniecie serii KDE 4.x, co widać zaraz po uruchomieniu. Jednak zanim ów pulpit ujrzymy, wita nas nowy ekran ładowania (ksplash)

523703

Po załadowaniu właściwej powłoki naszym oczom ukazuje się taki oto obrazek

523705

Nowy motyw plasmy zwie się Breeze i doskonale wpisuje się w trend tworzenia "czytelniejszych" interfejsów użytkownika. Służyć ma temu, między innymi nowy efekt pulpitu, przez twórców nazywany "frosted glass", który ma zapewnić lepszy kontrast wyświetlanych tekstów.

523707

Również domyślne menu (kickoff) przeszło spory lifting, co widać zwłaszcza w monochromatycznych ikonach. Inną zmianą jest ukrycie pola wyszukiwania, które aktywowane jest teraz, poprzez wpisanie danej frazy.

523709

Swego rodzaju nowością jest następca klasycznego menu, znany wszystkim fanom Netrunnera. W Plasma 5 został włączony do głównej gałęzi projektu.

Menadżer widżetów i aktywności

523712

Skoro wspomniałem o aplecie plasmy, jakim niewątpliwie jest nowe menu, warto również zwrócić uwagę, na menadżer widżetów, który zawitał na lewą stronę pulpitu. Jest to niewątpliwie ukłon w stronę użytkowników ekranów panoramicznych.

523714

Kolejną dosyć ciekawą zmianą jest menadżer aktywności, który również okupuje lewą stronę ekranu. Dodatkowo mamy teraz podgląd miniaturek używanych aktywności, dzięki czemu łatwiej zidentyfikować w danej chwili używane działanie. Uproszczono również proces tworzenia samej aktywności, a przełączanie między nimi, sygnalizuje odpowiednia animacja.

Zasobnik systemowy

117683
117684

Dbałość o detale, widać zwłaszcza po zasobniku systemowym, którego elementy pokazują się teraz w jednym oknie, począwszy od powiadomień, poprzez aplet sieci.

117685
117686

Tutaj chciałbym zatrzymać się przy powiadomieniach, które są teraz mniej inwazyjne i w większości przypadków sprowadzają się do pokazania odpowiedniego "dymka" w przypadku wiadomości z komunikatorów tekstowych, czy bardziej kompaktowej formy przy kopiowaniu plików.

523725

Warto również wspomnieć o kalendarzu, który ma teraz bardziej przejrzysty układ. Niestety w tej wersji, nie ma on możliwości wyświetlania wydarzeń. Po burzliwych debatach twórcy uznali również, że nie będą wspierali starego standardu wyświetlania ikony aplikacji w tray. Wspierana będzie jedynie nowa specyfikacja. Jednym, z powodów był fakt, że w związku z migracją na waylanda, stary protokół i tak nie będzie działał. Nie bez znaczenia był również fakt, że inne środowiska porzuciły wsparcie jakiś czas temu (Unity). Nie mniej dla niektórych osób może być to dosyć kłopotliwa zmiana, zwłaszcza w przypadku starszych i własnościowych aplikacji, które nie wspierają jeszcze nowej specyfikacji.

Ustawienia systemowe

523728

Centrum sterownia zostało nieco uporządkowane, tak aby łatwiej było można znaleźć poszczególne moduły konfiguracyjne. Jest to wynik badań przeprowadzonych wśród społeczności KDE, a także dyskusji na forum KDE. Cały proces został przeprowadzony bardzo sprawnie, a jego efekt widać na obrazku powyżej.

523730

Dosyć poważne zmiany objęły zwłaszcza moduł efektów, który został przepisany z użyciem QML i ma możliwość podglądu działania wybranego efektu. Niestety podczas moich testów nie udało się przetestować owego "ficzera".

Ekran zamykania systemu, blokady ekranu

117690
117691
523736

Deweloperzy ujednolicili również ekran zamykania systemu, czy blokady ekranu. Trudno tutaj cokolwiek napisać, zrzuty ekranu mówią same za siebie.

Nowe ikony, styl okien itd.

117693
117694

Breeze to nie tylko nazwa motywu plasmy. Pod tą nazwą kryje się również nowy styl okien, dekoracja okna czy zestaw ikon. Deweloperzy KDE wraz z projektantami chcieli, aby w najnowszej odsłonie pulpitu Plasmy, czuć było powiew świeżości. Mimo iż zmiany wydają się ewolucyjne (co również było celowe), to pod maską mamy pełną akcelerację graficzną dzięki dobrodziejstwom Qt 5 i Qt Quick 2.0. To co widzimy powyżej, zwłaszcza jeśli chodzi o aspekt wizualny to zaledwie efekt 4 miesięcy prac, odkąd uformowała się KDE Visual Design Group. Chciałbym zwrócić uwagę, że jest to zaledwie początek, a pierwsze wydanie stanowi solidne podwaliny pod przyszłe prace.

Kilka uwag

Jak już wspomniałem wcześniej, jako że jest to pierwsza wersja nowej odsłony pulpitu Plasmy 5 korzystającej z nowych technologi, należy spodziewać się błędów i wszystkich, którzy planują przesiadkę na nowe wydanie, ostrzegam przed możliwymi wybojami na drodze. Deweloperzy KDE zdają sobie z tego sprawę dlatego, jeszcze przez co najmniej rok, będzie wspierana seria 4.x

bEDEQWMT

Innym aspektem, o którym warto pamiętać, jest fakt, że poszczególne elementy KDE zostały rozdzielone. Nowa struktura wygląda mniej więcej tak:

1. Biblioteki, coś co znane było wcześniej jako (kdelibs, kdebase itd) zostały zmodularyzowane i w ten sposób mamy KDE Frameworks 5, które wydawane będą co miesiąc. Pierwsze wydanie miało miejsce tydzień temu

2. Plasma 5, czyli pulpit KDE, który dziś ma swoją premierę. Nowe wersję bedą wydawane co 3 miesiące.

523748

3. Programy - tutaj na dobrą sprawę panuje całkowita dowolność, każdy deweloper aplikacji decyduje sam o wydaniu.

bEDEQWMZ

Zadaniem poszczególnych dystrybucji będzie, aby to wszystko zebrać w jedną całość. Kwestią otwartą pozostaje synchronizacja poszczególnych wydań Frameworks, Plasmy i programów. Ma być to przedmiotem dyskusji na nadchodzącej konferencji deweloperów KDE Akademy.

Na koniec krótkie video prezentujące najważniejsze nowości:

Więcej informacji:

bEDEQWNa

http://www.kde.org/announcements/plasma5.0/

bEDEQWNP