Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Plasma  5.1 — co szykują deweloperzy?

Strona główna@lucas__Plasma 5.1 — co szykują deweloperzy?
19.08.2014 02:52

Miesiąc temu została wydana Plasma 5, tymczasem deweloperzy w pocie czoła pracują nad usprawnieniami, jakie znajdą się w wersji 5.1, której wydanie planowane jest na 15 października tego roku.

KDecoration2 i natywny styl dekoracji okna

526991

Martin Gräßlin na swoim blogu przedstawił nowe API dekoracji okna, które ma zastąpić poprzednie oparte o QWidget. W związku z tym, że najnowsza wersja Plasmy intensywnie wykorzystuje możliwości OpenGL, a tuż za rogiem czai się Wayland, główny deweloper KWin zdecydował się na zmodernizowanie całego mechanizmu odpowiadającego za wyświetlanie dekoracji okna. Był to również jeden z wymogów, aby stworzyć "porządną" wersję nowej dekoracji okna (Breeze). W Plasma 5 jest to po prostu motyw Aurorae, który ze względu na różne braki, nie mógł być włączony domyślnie. Dzięki pracy Martina, w przyszłej wersji pulpitu KDE doczekamy się już natywnej wersji. Prace nad nowym API mają znacznie usprawnić działanie tego aspektu KWin oraz zapewnić lepsze wsparcie dla ekranów HiDPI.

Styl interfejsu okien

118522
118523

W Plasma 5 nowy styl okien (breeze) zaimplementowany został z użyciem QtCurve. Stworzenia samodzielnej wersji w c++ podjął się obecny opiekun oxygena, Hugo Pereira Da Costa. Efekt dwóch tygodni prac przedstawił na forum VDG. Jako, że całość bazuje na kodzie oxygena, możemy się również spodziewać wersji dla GTK 2.x i 3.x, zapewne jednak dopiero w Plasma 5.2.

Wybór alternatywnych apletów plasmy

526999

Zmiana apletów plasmy, jak do tej pory wymagała skorzystania z menadżera widżetów, co samo w sobie nie nastręczało zbyt wielu trudności, niemniej twórcy postanowili uprościć ten krok, wprowadzając odpowiednią opcję z menu kontekstowego. Po jej kliknięciu pojawi się lista alternatywnych rodzajów apletów, które będzie można ustawić jako domyślne. Na razie dotyczy to jedynie menu uruchamiania programów, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć funkcję "alternatyw" na pozostałe plasmoidy.

Look and Feel

527002

Możliwość zmiany dowolnego aspektu wyglądu KDE, to znak firmowy tego środowiska. Wraz z Plasma 5.1 deweloperzy dorzucą do tej otchłani możliwości, coś, co nazywane jest pakietami "Look and Feel" lub też "mega themes". Idea jest prosta. Zamiast oddzielnie zmieniać poszczególne elementy systemu (ikony, motyw plasmy itd), wystarczy zainstalować gotowy zestaw, który zmieni wszystkie te składniki automatycznie. Najciekawszy jest jednak fakt, że wszystko, co da się upakować w "pakiet plasmy" (skompresowane archiwum zip, w którym dystrybuowane są wszelkie dodatki plasmy, jak: applety, motywy itd.) będzie można zmienić, w tym również "całe powłoki" pulpitu. Unity i GNOME Shell w zasięgu reki (o i ile ktoś przygotuje odpowiednie zestawy). Pierwsza, bardzo wczesna wersja modułu konfiguracyjnego pozwalającego na takie zmiany, ma zadebiutować w Plasma 5.1.

Pełnia możliwości OpenGL

Nowa wersja to nie tylko zmiany wizualne, równie ważne, a kto wie, czy nawet nie ważniejsze są zmiany pod maską. W tym celu 2 deweloperów Plasmy (David Edmundson, Aleix Pol) pracowało nad lepszym wykorzystaniem możliwości graficznych Qt Scene Graph, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystywanej pamięci ram. O wynikach tych prac można przeczytać na blogu jednego z twórców.

KDE Visual Design Group - nowe  projekty

Skoro już wspominam o nowościach, warto zatrzymać się nad dotychczasowymi poczynaniami zespołu projektantów KDE. Dodam tylko, że nie wiadomo ile z tych "nowości" trafi do Plasma 5.1, aczkolwiek warto się nim przyjrzeć nieco bliżej, bo wiele z nich prezentuje się nadzwyczaj interesująco. Ze względu na ilość różnych projektów, ograniczę się jedynie do listy tych co ciekawszych.

bEDENSZj

[list] [item] Ustawienia pulpitu

527009

[/item] [item] Muon Dicover

118527
118528

[/item] [item] Odtwarzacz muzyki

527015

[/item] [item] Plasma Media Center

118530
118531

[/item][/list]

bEDENSZp

Więcej szkiców oraz projektów można zobaczyć na forum grupy. Gorąco zachęcam do dyskusji oraz do przedstawiania własnych propozycji wyglądu poszczególnych aspektów powłoki i towarzyszących jej programów.

bEDENTaf