Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Plasma 5.5 wydana

Strona główna@lucas__Plasma 5.5 wydana
19.12.2015 00:58

Ósmego grudnia 2015 roku deweloperzy KDE wydali nową wersję środowiska oznaczoną jako Plasma 5.5. Pomimo szybkiego cyklu wydań (3 miesiące), znajdziemy tu obszerny zestaw usprawnień i dodatków, które ucieszą wszystkich użytkowników.

Usprawniony Menadżer aktywności oraz nowy aplet Przełącznik działań

576972

Kwestia działania oraz wyglądu menadżera aktywności była szeroko dyskutowana na forum KDE VDG. Ostatecznie porzucono pomysły aby menadżer aktywności przenieść w świat wszędobylskiego 3d i zdecydowano się na zachowanie dotychczasowego charakteru (wysuwany panel z lewej strony ekranu) z ujednolicanym wyglądem (więcej informacji kontekstowych o używanych aktywnościach, usprawniony sposób tworzenia i konfiguracji aktywności, zmiany w ułożeniu poszczególnych elementów graficznych).

576974

Kolejnym dodatkiem jest Przełącznik działań czyli aplet plasmy wzorowany na przełączniku pulpitów wirtualnych, tylko jak sama nazwa wskazuje, służący do przełączania pomiędzy aktywnościami.

Wybór koloru

576977

Widget wybór koloru będzie szczególnie pomocny dla osób zajmujących się grafiką. W skrócie aplet ten pozwala na klikniecie w dowolny obszar pulpitu, po czym kopiuje jego kod (kolor) do schowka systemowego.

Przełącznik użytkowników

576980

Przełącznik użytkowników to aplet plasmy ułatwiający pracę z wieloma użytkownikami, zapewniając szybką i łatwą możliwość przełączania się pomiędzy nimi. Mamy tu również dostęp do podstawowych akcji związanych z kontem (wyloguj, blokada ekranu, wyłącz).

Szybkie uruchamianie

576983

Szybkie uruchamianie to aplet plasmy pozwalający na szybkie uruchomienie programów z których często korzystamy. Po dodaniu do panelu, plasmoid ten może pełnić również funkcję statycznego docka ;p

Wsparcie dla starego standardu zasobnika systemowego

576986

Deweloperzy dodali wsparcie dla starego standardu zasobnika systemowego, czyli dla sporej części aplikacji napisanych w GTK, które nie używały StatusNotifierItem. To co widać na zdjęciu powyżej to ikony programów pidgin i xchat.

Motyw Breeze dla aplikacji GTK 2 i GTK 3

576989

Kolejnym krokiem w celu zapewnienia pełnej integracji wizualnej z programami GTK jest przeportowanie motywu Breeze. Za stworzenie stylu odpowiada 2 użytkowników społeczności, w tym jeden z autorów Adwaita (wersja GTK2). Jak przyznają sami twórcy, ze względu na ciągłe zmiany API motywów w GTK3 dotrzymywanie kroku deweloperom GTK jest nie lada wyzwaniem.

Menedżer Widgetów Plasmy

576992

Menedżer widgetów Plasmy doczekał się widoku dwukolumnowego Zaktualizowano również ikony poszczególnych apletów, a w przypadku braku takowej, wyświetlana jest miniatura danego widgetu. Jeśli miałbym być szczery to miniatury powinny na stałe zastąpić ikony, bo dużo łatwiej jest rozpoznać za co odpowiada dany aplet.

576994

Widać to doskonale kiedy wywołamy menu wyboru alternatywnych widgetów.

Nowe szaty Discover

576997

Discover czyli centrum oprogramowania pulpitu Plasmy, dzięki współpracy z KDE Visual Design Group wzbogacił się o nowy, dużo bardziej przejrzysty interfejs.

Noto jako domyślna czcionka

Do tej pory domyślną czcionką pulpitu Plasmy był Oxygen. Niestety jego twórca w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych zaprzestał pracy nad projektem i członkowie KDE VDG wybrali Noto jako nową czcionkę.

Wayland i Plasma 5.5

Powoli acz systematycznie trwają prace na integracją pulpitu Plasmy z Waylandem. W tym wydaniu ulepszono zarządzanie oknami (zmiana rozmiaru, dodanie efektu minimalizacji itp.). KWin wzbogacił się również o protokół do konfiguracji ekranów a także bezpieczną blokadę ekranu. Dodano również możliwość uruchomienia eksperymentalnej sesji Waylanda bezpośrednio z menadżera logowania SDDM.

Na dokładkę oficjalne video prezentujące najciekawsze nowości tego wydania. Jest to również powód mojej kilkumiesięcznej nieobecności na blogu dobrych programów. Mówiąc krótko, jako autor tego video działam teraz u samego "źródła" ;)

bETnvnED

Oficjalne ogłoszenie deweloperów

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.5.0.php

Komentarze (101)
bETnvnFz