Blog (2)
Komentarze (149)
Recenzje (0)

Pora przejść do testów - Toshiba Encore "8

Strona główna@MagnisPora przejść do testów - Toshiba Encore "8
09.03.2014 21:26

Na temat obsługi Windows 8 wypowiem, a właściwie wypiszę się pod koniec okresu testowego, bo muszę się przyzwyczaić i zdecydować jak to oceniam. W tym tekście sprawdzimy ile prawdy jest na oficjalnej stronie producenta. Zamieszczono tam długą listę zalet tego tabletu i kusi, aby sprawdzić ile prawdy w tym jest. Na wstępie ostrzegam, że post jest całkowicie subiektywny.

Punkt 1 i 2

W pierwszym podpunkcie dowiadujemy się, że dzięki zainstalowanemu na tablecie pakietowi Office 365 możemy pracować dużo wydajniej. Faktycznie z tabletem dostajemy Office'a, ale musimy go zainstalować co jest trochę nie spójne z treścią na stronie. Korzysta się z niego całkiem wygodnie, ale w Wordzie i Excelu samemu trzeba włączyć klawiaturę co jest bardzo nie typowe, tym bardziej, że w PowerPonit'cie włącza się sama. Pozytywnie zaskoczyło mnie bardzdo wygodne i łatwe tworzenie prezentacji. Z pozostałych programów da się korzystać na sensownym poziomie, ale mogłoby być lepiej. Czytelność nie jest tak świetna jak chwali producent, ale da się przeżyć. Wi-Fi sprawdza się dobrze, a pojemność baterii zgadza się mniej więcej z tym co wypisuje producent.

Tak prezentuje się prezentacja
Tak prezentuje się prezentacja

Ekran stosunkowo dobrze odwzorowuje obraz. Sam tablet jest mniejszy od zeszytu A5, więc dosyć poręczny. Jednak nie może się poszczycić cienkością, gdyż jest grubszy od ołówka. Co do wagi, to czuć te prawie 0,5 kg, ale zgodnie z przewidywaniami producenta da się trzymać go bez problemów jedną ręką choć na dłuższą metę jest to męczące. Na zdjęciu widać szerokie kąty widzenia i to też jest prawda. Co do multimediów to następny test wszystko wyjaśni.

Potężna moc i wydajność

Teoretycznie wydajność prezentuje się tak. Tutaj wszystko się zgadza. Jednak tak jak na PC, w przypadku niektórych programów (np. Skype), Windows 8 nie grzeszy stabilnością ani wielowątkowością. Aplikacje nie dają odpowiedzi i mają chwilę zastanowienia. Najwięcej takich zdarzeń było po pierwszym włączeniu kiedy wszystko chciało się aktualizować. Niestety urządzenie całkowicie nie radzi sobie z Hangout'em w Google Chrome. To się nazywa zwalczanie konkurencji!

bDYlVkev

Tablet nadaje się idealnie do użytku domowego, czyli Word i przeglądarka. Filmy są płynne, nawet te strumieniowe. Pod wydajność powinna podchodzić też sprawność obsługi i tutaj tabletu nie polecam. Otwieranie wyników wyszukiwania nawet IE jest koszmarem. Nawet korzystanie z najbardziej przygotowanej do obsługi mobilnych urządzeń przeglądarki, czyli preinstalowanego IE jest okropne. Można zmarnować 5 minut, żeby otworzyć coś w nowej karcie. Tablet nie respektuje tego, że ma otworzyć menu kaskadowe. Pojawia się kwadrat, który świadczy, że klikasz PPM, a tu nic. Stosowanie jednego systemu dla urządzeń mobilnych i PC jest z góry skazane na porażkę.

Tył
Przód

Co do kamer to źle nie jest, ale dobrze też nie, co pokazują te zdjęcia. Kadr jest odpowiednio doświetlony, ale ma dużo szumów. Filmy są płynne, ale zdarza się im klatkować przy szybszych ruchach. Niestety autorska aplikacja Microsoftu "Aparat" jest niestabilna i już nie raz musiałem przez nią brutalnie wyłączyć tablet.

4,5,6 w telegraficznym skrócie

Co ma piernik do wiatraka, czyli synchronizacja

Dlaczego w punkcie o fantastycznej synchronizacji jest mowa o wybudzaniu w 300 milisekund? Tego nie wiem, ale wiem, że 300 milisekund to ten tablet się nie wybudza. Gdy go wyłączymy i włączymy to jest to około sekundy, a pobudka po dłuższym nieużytkowaniu potrafi trwać do 4 sekund. Nie są to przerażające liczby. Przynajmniej dla mnie, bo mój komputer włącza się mniej więcej 40 sekund, ale może dla wytrawnego użytkownika mobilnego 4 sekundy to dużo...

XBOX - Czy kiedykolwiek komukolwiek działało jak chciał?

Ładowałem wczoraj baterie do pada, żeby dzisiaj być zmuszonym przerwać testy w celu... ładowania baterii do pada. Jak już raczyła się naładować to mimo usilnych prób i starań, połączyć się przez Xbox Smart Glass nie dało. Będę próbował jeszcze w tym tygodniu. Jak mi się uda to napiszę.

Skajpaj

Tablet to może i jest przystosowany do Skype'a, ale Skype do niego - NIE. Da się przełączyć między kamerami i to tyle. Próba zapanowania nad konferencją, gdzie ciągle kogoś wyrzuca, a ktoś inny chce się dodzwonić, jest nie niemożliwa. Nie ma połowy funkcji z komputera. Jeszcze lepiej jest, gdy chce się zadzwonić po skończonej rozmowie do kogoś innego. Normalnie klika w menu na tą osobę i dzwonisz. Tutaj nie ma tak łatwo. Jako, że przed skończoną rozmową miałeś konferencję i ciągle gdzieś się przełączałeś to teraz musisz przejść przez te wszystkie okna i klikną strzałeczkę w lewo, dziesięć razy, co 2 sekundy każda. Co do mikrofonu to warto mieć pod ręką klawiaturę, bo żeby nas usłyszano to trzeba oprzeć tablet mikrofonem w stronę ust o podniesioną klawiaturę właśnie.

Katatonia

Ja może przytoczę definicję «objaw zaburzeń psychicznych polegający na stanach bezruchu, po których następują okresy podniecenia i nadmiernej ruchliwości». Szczerze, idealnie pasuje do tych głośników. No może bez przesady. Pierwszym utworem, który usłyszałem był ten powyżej. Dlaczego? Bo akurat tego słuchałem na Spotify. Przede wszystkim dźwięk strasznie metaliczny. Soprany to są głównie przestery i jakieś niby - ultradźwięki. Basy to może widziały reklamę tego tablet, ale nie jestem pewien. I tutaj nie przesadzam. Ten dźwięk jest znośny, ale nie do słuchania muzyki. Szczególnie przez dłuższy czas. Dużo lepiej wypada w filmach. Tutaj dźwięk jest miększy i czasem wpadnie jakiś bas. żeby taki efekt uzyskać przy muzyce to wkładam tablet stroną z głośnikami pod klawiaturę.

bDYlVkeB

No właśnie - stroną z głośnikami. Kto ogląda filmy w orientacji pionowej? Jeżeli jest ktoś taki to niech się pochwali w komentarzu. Podejrzewam, że nikt się nie zgłosi. To w takim razie jak jest sens umieszczania głośników na dole (w orientacji pionowej) tabletu. Tylko, gdy mamy te głośniki położone przed sobą to coś tam udaje stereo, a tak to albo prawe albo lewe mono-stereo. Proszę nie zrozumieć mnie tu źle. Nie wymagam od tabletu odsłuchu jak w profesjonalnym studio. Jednak ten sprzęt nie za bardzo osiąga to, czego można by od tabletu wymagać.

O ostatnim punkcie wypowiem się krótko. Obecnie większość takich urządzeń ma mini-USB, mini-HDMI i jack(3,5mm). Zatem gdzie to bogactwo?

Podsumowując

Wydajność jest dobra, ale system wszystko psuje. Połączenia wszelkie są na przeciętnym poziomie. Jedynie trzeba pochwalić przesył plików PC › Tablet i odwrotnie. Tu jest całkiem dobrze. Co do dźwięku i wyjść to szału nie ma. Na temat wygody użytkowania będzie cała publikacja.

bDYlVkfr